TworzymyGłos Regionu

reklama

25 maja Sesja absolutoryjna we Wschowie

Poniedziałek, 15 maja 2017 o 13:14, aktualizacja Piątek, 19 maja 2017 o 11:36, autor: 38
25 maja Sesja absolutoryjna we Wschowie

Dokładnie rok temu nie została podjęta uchwała o udzieleniu absolutorium burmistrzowi Wschowy za wykonanie budżetu za 2015 rok.  Zabrakło wtedy jednego głosu. Jak wszyscy pamiętają, ta sytuacja wywołała spore emocje, tak po stronie radnych z koalicji rządzących, jak i wśród radnych opozycji. Jak będzie w tym roku? Czy tym razem pani burmistrz uzyska absolutorium? Wszystko rozstrzygnie się podczas XXIX sesji Rady Miejskiej we Wschowie, która odbędzie się 25 maja. Poza głosowaniem nad absolutorium, radni zapoznają się ze sprawozdaniami z działalności w 2016 roku trzech instytucji: Muzeum Ziemi Wschowskiej, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wschowa oraz Centrum Kultury i Rekreacji. Poniżej zamieszczamy treść tych sprawozdań.

Czy radni powinna udzielić pani burmistrz absolutorium

Tak

Nie

Nie wiem

Proponowany porządek obrad:

 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
 2. Wnioski do porządku obrad.
 3. Przyjęcie protokołu XXVIII sesji Rady Miejskiej.
 4. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym.
 5. Interpelacje i zapytania radnych.
 6. Informacja nt. działalności instytucji kultury za 2016r.:
 • Muzeum Ziemi Wschowskiej,
 • Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie,
 • Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie

7. Podjęcie uchwał w sprawie:

 • zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za okres od 1 stycznia 2016r. do dnia 31 grudnia 2016r:
 1. Muzeum Ziemi Wschowskiej,
 2. Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie,
 3. Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie,
 • rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego Miasta i Gminy Wschowa za 2016 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta i Gminy Wschowa za 2016 rok,
 • udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Wschowa za 2016 rok,
 • przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta i gminy Wschowa dotyczących budżetu miasta i gminy Wschowa na rok 2018,
 • zbycia nieruchomości gminnych,
 • wyrażenia zgody na ustanowienie służebności gruntowej,
 • zmiany uchwały budżetowej Miasta i Gminy Wschowa na 2017 rok,
 • zmiany uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Wschowa 
  na lata 2017 – 2026.

8. Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania radnych.

9. Wolne wnioski, zapytania i informacje.

10. Zakończenie obrad.

Pobierz załączony plik: Sprawozdanie_CKiR.pdf

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (38)

avatar

avatar
~Czas na Kulturę
15.05.2017 14:19

Mi nie podoba się polityka działalności muzeum.Jak coś ważnego to w "dziurze na poddaszu" a reszta nie wiem dla kogo . Biblioteka tylko czyta GW i z niej czerpie siły motywacyjne a to nie rodzi nic dobrego. no cóż, jak chcecie,żeby te instytucje wymarły to prosta droga. Fikcyjne autoryzowanie i przyklaskiwanie środowisk wzajemnie się wspierających nic tu nie pomoże.

avatar
~Jerzy
15.05.2017 15:23

W sumie to, czy Pani burmistrz dostanie absolutorium, czy nie dostanie, to nic prawnie nie zmienia (oczywiście oprócz jej wizerunku w gminie - ale za to nie można rozliczać).

avatar
~Xyz
15.05.2017 15:50

Ciekawe czy tym razem wogóle się pojawi?

avatar
~Anonim
15.05.2017 16:46

Ona ma alergie.. Denerwuje się na widok Krzysia, Krzysia,Pawła, Hanny,Joli To jedyni konkretni radni. Powinna zrezygnowac z tak wysokiego wynagrodzenia 9.500 tys zł....szok

avatar
~Wyborca
15.05.2017 17:13

Sama nie zrezygnuje , Radni powinni jej w tym pomóc.

avatar
~Zbyszek
15.05.2017 18:34

Radni mają za małe jaja, żeby zabrać jej kasę. Boją się zemsty Czopka, bo przecież on też by stracił.

avatar
~Adaś
15.05.2017 17:10

Trzy sprawozdania , a jakże inne w treści i jakości , pisane przez magistrów więc można byłoby się spodziewać tej samem wizualizacji , lecz nie , ...... parkour jest dla każdej "klaczy" inną areną a 1,8m "świerzopa" nie przeskoczy. Sprawozdanie CKiR ..... dyrektorze, może i napisałeś to co najważniejsze , że nie masz pieniędzy i wydajesz coraz mniej, ok, ale Twoja analiza to takie byle co , bez "kokardy" , napisane nijak i bez konceptu , jakby to uczeń pisał z IIIa ? Raport Muzeum ZW p. Mąłkus , ojojoj ....... ile czasu mi to zabrało, to przemyślany "meldunek" (majora do generała) , tu by się chciało to nie ma do czego ? Logika , stylistyka i grafika jak na "polu ryżowym" , wiersz z wiersze spasowany , że myśleć nie trzeba ..... pełen profesjonalizm. Wiem forumowiczu Jurku , że udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego (burmistrza) w określonym czasokresie i RIO "decyduje" o losach władzy wykonawczej lecz "portret" burmistrza pozbawiony jego , jest tylko repliką posady. P. Patalas ma znowu w tym roku duże szanse na zdewaluowanie swojej roli w gminie i wpisanie się w kroniki miasta jako ktoś o znaczeniu przypadkowości lub loteryjności . Natomiast zasłynie z ekspresyjności w kampanii i szybkiej utracie sił witalnych , braku mocy decyzyjnej i niestety muszę to powiedzieć ....... braku obycia i kultury politycznej (osobistej) . W tym fachu brak układności , dobrych manier , towarzyskiego szlifu , sprytu gospodarczego jest niewybaczalne a tego nie ma . Co prawda wielu radny jest też o nijakiej gotowości pełnienia roli radnego więc toczy się kadencja nadzwyczaj apatycznie a słowne "czeki bez porycia" wzbudzają już tylko niesmak . Przyszły czasy na miernotę , kupujemy tandetę na co dzień , fuszera w usługach , dyletanctwo w polityce ....... ale jak przychodzi co do czego , to nie głosujemy lub głosujemy na wyrachowane cwaniactwo lub "proroków" nietrzeżwej logiki. Nie pogrążam naszego burmistrza , nie ma już takiej potrzeby , Ona sama już wywiesiła białą flagę ....... ten kruk nie jest rodzaju kruka. Adaś

avatar
~Mieszkaniec szukający pracy
15.05.2017 19:07

Czy pensja burmistrza w wysokości127 000 złotych to już pensja grabieżcy? Za brak obecności na sesjach nie dał bym nawet minimalnej i tyle.

avatar
~Wyborczyni
15.05.2017 22:56

Kobieto zejdź ze sceny . Kiedyś to pani nas oceniała .Teraz kolej na nas. Była pani dobrą nauczycielką ,dyrektorem wolałabym taką Patalas zapamiętać. Pani burmistrzowanie oceniam na mierne. A ten Czopek to tylko na pani nazwisku się zaczepił. Szczwany lisek?

avatar
~Inny
15.05.2017 23:03

Absolutorium zdecydowanie NIE. Zastanawia mnie czy Gorzej to już było czy dopiero będzie w waszym wykonaniu.

avatar
~Wschowianin
16.05.2017 10:09

NIE!!!! Już najwyższy czas zgasić światło i zejść ze sceny- jak wcześniej ktoś napisał, Wschowa i wschowianie nie chcę takiego gospodarza!!!!

avatar
~Baśka
17.05.2017 00:39

A konkretnie jakiego? Bo do tej pory taki, który by zadowolił mieszkańców Wschowy, jeszcze się pojawił. A co Wschowianie zrobili i robią dla swojego miasta i gminy, poza narzekaniem i krytykowaniem, zwłaszcza podczas towarzyskich i rodzinnych imprez?

avatar
~mieszkaniec
16.05.2017 10:27

Buta ,chamstwo i nieuctwo tylko te słowa pokazują poziom naszego burmistrza . Oj dali się poznać z tej " dobrej strony " a smród ciągnie się dalej i to dużymi kłębami .

avatar
~ext7
16.05.2017 13:30

Zastanawiam się ,czy głosowanie nad udzieleniem absolutorium Pani Burmistrz oparte jest na „konkretach” ,czy też na „widzi mi się” radnych???? Przyjmijmy hipotetycznie, że w 2016 wykonano założone zadania i budżet „spięty”. To jakie mogą być powody nie udzielenia absolutorium „burmistrzowej”??? No chyba tylko te, związane z jakąś niechęcią ad persona. Czym w tym przypadku powinni kierować się radni ???(może by tak uczciwość i elementarną przyzwoitość włączyli) Ad „Adaś” Adam ja tak pobieżnie przejrzałem te trzy sprawozdania i w zasadzie zastrzeżeń nie mam. Jeżeli już ,to chyba mam trochę pretensji do Pana Piotra Kokorniaka , że te jakże ważne informacje dotyczące CkiR, a osobliwie SBF, dopiero dziś światło dzienne ujrzały, bowiem one zupełnie zmieniają „obraz rzeczy”(W tym przypadku organizatorzy zrobili wszystko co było możliwe- szkoda że SFB podzielił los Woodstock z 1969)). Pojąć nie mogę dlaczego niczym diabeł święconej wody boicie się TRANSPARENTNOŚCI. Czyżbyście obawiali się, że „durny lud nie zrozumie”???? Przecież lepiej jak „ludziska” mają rzetelną informacje z pierwszej ręki ,ponieważ na podstawie nie sprawdzonych informacji ,plotek, domysłów wnioski mogą być tylko błędne..

avatar
~Wicek
16.05.2017 13:54

Oo właśnie chodzi o transparentność w ratuszu i podległym im podmiotom gospodarczych ! . Właśnie o to chodzi . A oni czyli ratusz jak i S.K ma jeszcze wiele do ukrycia mimo że to informacje jawne i publiczne . Stwierdzenie tej ze S.k że informacje która ona udziela mają być trudne do uzyskania przez radnego tylko świadczy o poziomie pogardy dla swoich wyborców jak i dla radnych . Mimo to informacje uzyskane przez radnych są mało wiarygodne i podawany w sposób pokrętny i zawiły co nieco pokazują jakie są osoby na stanowiskach kierowniczych . Te pokrętne odpowiedzi są dziełem kancelarii z Wrocławia która już dba o to żeby odpowiedz była mało wiarygodna a zarazem nie ujawniała prawdy o co pytają się radni . Niestety ci prawnicy przyczyniają się do tego że ludzie zaczynają darzyć ratusz coraz to większą niechęcią do siebie .

avatar
~Adaś
16.05.2017 14:06

Ad. ext7 - tam wszystko Krzysiu chodzi nijak, a najbardziej mnie wkur....a jak odpowiedż burmistrza brzmi - teraz nie odpowiem , dam na piśmie ( za 6 miesięcy ?) ..... rozumiem , że na jakieś precyzje , pedanteria wymaga "celności" ale jak mowa o tematach roboczych to Grabka jak od ściany , ..... już i na temat ... Oni by chcieli aby do ratusza wchodzić bez butów eeee.. Panowie , tak się nie da ..... konwenanse i protokół w republice ? Adaś

avatar
~autor do ext7
16.05.2017 14:09

Niestety udzielenie absolutorium ma niewiele wspólnego z wykonaniem budżetu. To gra polityczna i taka zapewne będzie miała miejsce w najbliższy czwartek. W polityce nie ma niestety miejsca na zwykłą przyzwoitość, tylko kto komu dołoży.

avatar
~FWS
16.05.2017 20:18

Absolutorium? Za kolesiostwo, nepotyzm i arogancję? Za przegrane procesy i poniżanie ludzi? Nigdy

avatar
~do fws
17.05.2017 07:52

Proponuję sprawdzić co tak naprawdę oznacza absolutorium i kiedy można go nie udzielić. Na pewno nie jest to instrument do karania za to co wymieniasz. Wykonany ubiegłoroczny budżet, to absolutorium się należy jak psu zupa. Chyba, że zadziała elementarny brak wiedzy prawniczej u radnych. A to już zupełnie inna sprawa.

avatar
~zajadły
22.05.2017 18:15

A absolutorium dlaczego nie dostali poprzedni prezesi . Mimo kilkoro kontroli które potwierdziły prawidłowość prowadzenia S.K i duży wzrost ekonomiczny ? . Nie dali i jeszcze zwolnili dyscyplinarnie . Sąd w Nowej Soli nie potwierdził tego działania ze strony ratusza i przyznał wysokie odszkodowania w kwocie ponad 400tyś zł a spółka musiała zapłacić za błędy ratusza . Im też należało się absolutorium jak psu micha a w niej suta zupa .

avatar
~cel
17.05.2017 07:52

Absolutorium to stwierdzenie prawidłowości działania finansowego.

avatar
~dociekliwy
17.05.2017 10:54

I zmarnowanie 660 tyś zł w świetle prawa . Czy to masz na myśli ? .

avatar
~do dociekliwego
18.05.2017 08:06

Patrząc od strony budżetów gminnych hm raczej jeden z lepiej zarządzanych . Zdecydowanie uważam ,że w porównaniu z Gminami sąsiadującymi, ten jest wyjątkowo lepszy i ma zadatki na jeszcze lepsze nim gospodarowanie. Pani Burmistrz powinna tylko odejść od chorych wzorców zwłaszcza zachodnich . Myślę,że to jeden z nielicznych okresów, w którym w ogóle Wschowianie mają jakiś wpływ na Władzę . Oby był jeszcze bardziej transparentny.

avatar
~mieszkaniec
19.05.2017 12:18

Masz na myśli sąsiednią gminę Nowa Sól . Zawsze porównuje się do lepszego zarządzania a nie do gorszego . Nasz ratusz nie sięga pięt do rozwoju , czystości i gospodarności Nowej Soli . Co zrobiono za tej władzy , czy poprawiono byt mieszkańców ? . Owszem strat narobiono ponad milion ( kary finansowe za śmieci , słynny festiwal na Kaczych dołach ) nie mówiąc o utrzymaniu zieleni przez Kożuchów oraz podpisanie niekorzystnych umów z firmą z Niechlowa . To są osiągnięcia tej pseudo władzy . I jeszcze najważniejsze mamy rozgłos w temidzie przegrali wszystkie procesy o odszkodowania oraz dilerkę ziół która jest radną z ich ugrupowania . Tak to są największe osiągnięcia obecnego ugrupowania !

avatar
~do Baśki
18.05.2017 08:17

Absolutnie masz rację. Większość mieszkańców reprezentuje postawę roszczeniową i krytykanctwo. Tego ostatniego jest świetnym przykładem niejaki Adaś. A ten jego kwiecisty styl i pomyśleć, że przy tym wszystkim prowadzi jeszcze firmę. No rewelacja.

avatar
~Adas
18.05.2017 15:16

Drogi forumowiczu , ...... cyt. " .... że przy tym wszystkim prowadzi jeszcze firmę. No rewelacja." - w zasadzie już nie muszę Pani/nu odpowiadać , proszę przeczytać poniżej . A co do zależności postawy roszczeniowej a prowadzenia firmy - odpowiem mniej grzecznie, ..... dlaczego baran jej trawę ? Adas

avatar
~Do Baśki
18.05.2017 09:27

Pani Baśka owszem jeszcze się taki nie urodził aby wszystkim dogodził i to jest prawda . Prawdą też jest to że obecna władza dogodziła sobie swoim rodzinom i paru jeszcze swoim znajomym . To jest garstka ludzi w stosunku do wszystkich mieszkańców . Oni mogą być zadowoleni bo są u koryta i to też jest prawda . Prawdą też jest to że burmistrz nie realizuje swoich przedwyborczych obietnic , wystarczy posłuchać co mówiła na zebraniach i co jest do tej pory zrealizowane . A co do mieszkańców to niby co oni mają zrobić dla miasta ? . Sprzątać ulice ? to po co jest powołana S.K ? Malować w czynie społecznym budynki miejskie ? lub remontować dachy ? . A może prowadzić biuro rachunkowe i w ten sposób zastąpić " zapracowany " ratusz i burmistrza ? . To właściwie po co jest burmistrz jak my mieszkańcy mamy niby wszystko robić ? . A czy na stanowisko burmistrza ktoś z mieszkańców przymuszał siłą ? . Niech więc realizuje to co na zabraniach wykrzykiwała tak ochoczo na swoich poprzedników . Czy słowo " grabieżcy " potwierdziło się w rzeczywistości ? czy przeproszono oczernianych w ten sposób ludzi ? a przecież ludzie powygrywali sprawy sądowe . A jaka inwestycja została oddana za nowej " władzy " ? . Gdzie te zielenie w parkach i stawach ? , gdzie te zakłady pracy stworzone za nowej władzy ? . Wreszcie gdzie te wyremontowane ulice i chodniki miejskie ? . To zaczyna być już śmieszne jak się słucha takich obietnic które nie zostały zrealizowane . Przykre to że kadencja obecnej burmistrz została zmarnowana i przejdzie do historii miasta jako najgorsza od zakończenia drugiej wojny światowej .

avatar
~kotek
18.05.2017 15:42

Jak się dziedziczy taki chory twór, trzeba się w nim jakoś połapać . Sprawy wygrane czy przegrane w sądzie zdarzają się i nie mają one nic w spólnego z tym,czy Pani Burmistrz zrobiła jakieś przestępstwo. Same kłapanie ozorem nic nie pomoże. Raczej stworzy jeszcze gorszy twór . Dawno dawno temu Polacy potrafili się dogadywać w sprawach dla Wszystkich ważnych. Teraz też trzeba o tym myśleć a nie zdzierać się pdt. moja Twoja kieszeń , rodzina i znajomkowie. Wejdą następni i pewnie dużo gorsi bo cwańsi . A więc wychodząc na przeciw problemom, które sądzę,że są po ludzku do ogarnięcia, polecam rozsądnie radzić Głowie Gminy a nie z pozycji: moje twoje i co ja z tego będę mieć. Wszystkie te pierdoły są tylko gangreną,która przysłania obraz całościowy i można się pośliznąć. Po co kłody, jak chyba każdy chciałby być dumny z tego co zrobił. No chyba ,że stare zwyczaje post-Radzieckie nadal się mają dobrze a chyba nikt z nimi nie chce mieć nic do czynienia.

avatar
~do kotka
18.05.2017 16:59

Dziwne są twoje przemyślenia i mało logiczne . Czy sprawy sadowe wygrane przez pokrzywdzonych nie świadczą o " mądrości " tych którzy z naruszeniem prawa pozwalniali niewinnych ludzi i to nie zgodnie z kodeksem pracy ? . Czy to ma być dowód na co, na wykształcenie i znajomość prawa pracy ? . Przegrali nie jedną sprawę ale wszystkie i to jest fakt . I to ma to być ta dobra zmiana . A co do zatrudniania rodziny i znajomych . piszesz zdarza się to prawda ale dlaczego zatrudnia się swoich na kierowniczych stanowiskach kiedy te osoby nie mają zielonego pojęcia o tej pracy i o specyfikacji to co mają robić . Zatrudnili osoby ciemne , mierne ale wykonujące polecenia ratusza ,który to też ma pojęcie o tym takie same jak ci przez nich zatrudnione . Przecież oni nie odróżniają bilonu od banknotu , konta bankowego od kąta bieżącego rachunku , brutto od netto a obliczenie ile to będzie netto to już jest szczyt ich możliwości . I tacy mają rządzić w mieście ? . Zastanawia mnie to zdanie " No chyba ,że stare zwyczaje post-Radzieckie nadal się mają dobrze a chyba nikt z nimi nie chce mieć nic do czynienia. " Widzisz w tamtych czasach to jest za naczelników miasta i gminy budowało się szpital miejski ,szkoły tysiąclecia a teraz zaledwie 15 mb chodnika lub naprawa i przebudowę przejścia dla pieszych i to w ciągu miesiąca a końca terminu oddania nie widać . W takim tempie jaki dziś się buduje Wschowa byłaby odbudowana za sto lat lub dłużej . O następnych się nie martw czy będą gorsi czy nie na razie ci obecni są najgorsi od wszystkich co byli przed nimi .

avatar
~do kotka
18.05.2017 22:13

Ty kotek chyba jesteś trochę chory na umyśle . Sprawy wszystkie przegrała a było ich chyba ponad 20 . Jak można zwalniać ludzi z naruszeniem podstawowych zasad praw pracownika i z łamaniem prawa pracowniczego . Wejdź sobie na stronę sądu w Nowej Soli i zobaczysz uzasadnienia zwolnień pracowników to ci głowa spuchnie ot tych uzasadnień dlaczego zwolniła . Sąd po prostu zaorał te uzasadnienia i stwierdził że osoba która zwalniała nie ma zielonego pojęcie o prawie pracy oraz zasadach zdrowej logiki w działaniu . To jak to jest zwolniła zgodnie z prawem czy nie zgodnie z prawem ? . Kto poniósł tego konsekwencje finansowe , tylko my podatnicy a burmistrz jakie ? . Kary też za śmieci w Tylewicach zapłaciliśmy my podatnicy , a ten cały " piknik " w kwocie 660 tyś zł to też my zapłaciliśmy ! . To jak to jest błędy robi burmistrz my płacimy i to ma być dobrze . A zatrudnianie swoich na miejscach zwolnionych niezgodnie z prawem i zatrudnianie swoich rodzin w zarządach i dyrekcjach to to jest zgodne z prawem . Jest to najgorsza burmistrz od 1989r bo takiego burdelu jeszcze w naszym mieście nie było .

avatar
~@ kotek
18.05.2017 19:55

Jeśli ktoś świadomie bezprawnie zwalnia pracowników to musi liczyć się z konsekwencją finansową. Pal licho jeśli płaci ze swoich. W przypadku urzędu i spółki wydano łącznie z publicznych pieniędzy kilkaset tysięcy złotych. Czy to nie jest świadome łamanie ustawy o finansach publicznych?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl