Rys historyczny MOD.
Na początku 1997 roku miało miejsce spotkanie członków orkiestry dętej, która przed laty grała przy wschowskiej cukrowni. Niestety, nie udało się jej reaktywować. Na chęciach się skończyło.
12 października 2004 roku odbyło się se we Wschowie spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Wschowskiej, którego inicjatorami byli: Karol Muszkieta, Halina Drgas, Eugeniusz Dzięcielewski i Dominik Olejniczak. Głównym celem stowarzyszenia było powołanie i prowadzenie orkiestry dętej.
Stowarzyszenie oficjalnie zarejestrowane zostało 19 stycznia 2005 roku. Pierwszy jego zarząd stanowili: Karol Muszkieta - prezes, Halina Drgas - wiceprezes, Dominik Olejniczak - skarbnik, Marta Małkus - sekretarz, Andrzej Szczudło - członek zarządu.
Od lutego 2005 Młodzieżowa Orkiestra Dęta rozpoczęła pisanie swojej historii przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej. Na początku zespół liczył zaledwie kilku muzyków, grających na trąbkach. Po niespełna pół roku rozszerzył swój skład do 17 osób prowadzonych przez ówczesnego kapelmistrza Tomasza Bronowickiego. Orkiestra borykała się w tym okresie z wieloma problemami. Przede wszystkim z brakiem instrumentów i finansowania. Z pomocą przyszła Państwowa Szkoła Muzyczna ze Wschowy oraz Sławskie Centrum Kultury wypożyczając brakujące instrumenty. Fundusze pozyskano od władz samorządowych, lokalnych sponsorów oraz Banku Spółdzielczego we Wschowie, który do dzisiaj jest strategicznym sponsorem stowarzyszenia.
Dzięki współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. Stanisława Kurpińskiego powrócono także do organizowania Konfrontacji Muzykujących Rodzeństw zapoczątkowanych przez Karola Muszkietę. W 2006 roku dyrygentem Młodzieżowej Orkiestry Dętej został Dominik Szulc, kolejnym Artur Ernefeld, następnie Paweł Drozda. Od września 2018 roku kapelmistrzem wschowskiej orkiestry jest Remigiusz Kuropka.
Przez wszystkie lata, aż do dziś, muzycy swoimi występami uświetniali i uświetniają wszystkie najważniejsze wydarzenia kulturalne, społeczne czy kościelne. Biorą udział w wielu przeglądach orkiestr zarówno w kraju, jak i za granicą będąc wizytówką Wschowy. Członkowie orkiestry uczestniczą każdego roku w wielu warsztatach, konkursach i przeglądach. Wspomnieć należy również, że od 10 lat do stowarzyszenia dołączyły również mażoretki zespołu Finezja. Wspólnie ubarwiają większość imprez, na terenie miasta i okolic.