TworzymyGłos Regionu

10-lecie pomnika Diany Wschowskiej (RELACJA)

Sobota, 24 września 2022 o 16:09, aktualizacja Sobota, 24 września 2022 o 17:47, autor: 6 2808
10-lecie pomnika Diany Wschowskiej (RELACJA)

To już 10 lat od kiedy skwer przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Lipowej we Wschowie zdobi pomnik Diany Wschowskiej. Z okazji okrągłego jubileuszu do Wschowy zjechały się łowczynie i łowcy z całej Polski. 

Uroczystość rozpoczęła się od hejnału autorstwa honorowego obywatela Miasta i Gminy Wschowa Mieczysława Leśniczaka, który po raz pierwszy odegrany został podczas odsłonięcia pomnika w 2012 r. Zgromadzeni goście wysłuchali wierszy Stanisława Helszyńskiego pt. „Diana Wschowska oraz „Dwie Diany“ autorstwa Stanisława Ostańskiego. Złotym jubileuszowym medalem przyznawanym przez Zakon Kawalerów Orderu Złotego Jelenia uhonorowana została Ewa Maj - inicjatorka odtworzenia pomnika Diany Wschowskiej Zofii Gorzeńskiej. Jubileusz nie obył się bez życzeń, które łowczyniom ze Stowarzyszenia Dian Polskich składali m.in. Posłanka do PE Elżbieta Rafalska, Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Łowczy Krajowy Paweł Lisiak oraz zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa Marek Kraśny.

Diana Wschowska, której pierwowzorem jest Zofia Gorzeńska, wschowianka, łowczyni uhonorowana w 1752 roku tytułem Łowczyni Wschowskiej przez króla Augusta III Sasa, jest jednocześnie patronką wszystkich łowczyń, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Dian Polskich. Od dziesięciu lat o tej postaci przypomina pomnik znajdujący się u zbiegu ulic Matejki i Lipowej, a którego pierwowzór powstał w 1806 roku i stał w tym miejscu aż do końca II Wojny Światowej. Dzięki staraniom ówczesnej prezes Stowarzyszenia Dian Polskich, pani Ewy Maj, pomnik po kilkudziesięciu latach wrócił na swoje miejsce. 

Wśród zgromadzonych gości, na zaproszenie Starosty Wschowskiego Andrzeja Bielawskiego i Ewy Maj, znaleźli się: Elżbieta Rafalska - Posłanka do PE, Aleksandra Szulc - Prezes Klubu Polskie Diany, Marta Panicz-Szajnkenig - Zastępca Dyrektora Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, Paweł Lisiak - Łowczy Krajowy, Jacek Banaszek - Łowczy Okręgowy z Zielonej Góry, Anna Wygocka - Łowczy Okręgowy z Leszna, Jan Gruszczewski - Członek Zarządu Okręgowego PZŁ i Przewodniczący Okręgowej Kapituły Odznaczeń, ks. Przemysław Kasprzak - kapelana lubuskich myśliwych, Stanisław Ostański - Zakon Kawalerów Orderu Złotego Jelenia, Tomasz Furmańczak - Nadleśnictwo Włoszakowice, Andrzej Szeremeta - Nadleśnictwo Karczma Borowa, Justyna Górecka - członek Komisji Promocji Naczelnej Rady Łowieckiej, Leszek Szewczyk - członek Komisji Kultury Naczelnej Rady Łowieckiej, Tadeusz Świerak - Prezes Koła Łowieckiego z Krakowa, mł. insp. Tomasz Szuda - Komendant KPP Wschowa, Marek Kraśny - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa, myśliwi, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~Kobieta
24.09.2022 19:44

Kobieta myśliwym o to jest pytanie?. Jak to się ma do tej co daje życie ????. Tak a Pro-Po ; - co niektórzy to się zgrali potrafili zaliczyć kilka uroczystości w tym czasie na terenie Wschowy. Przypadek ?, czy dobre planowanie ? .

avatar
~krzysztof
24.09.2022 20:09

Hmm? Interesujące święto. Tłumy napierały na ŁOWCZYNIE i ŁOWCÓW posad

avatar
~Gekon
24.09.2022 22:55

Wspaniała impreza. Drogie Diany, Dasz Bór!

avatar
~KLASYKA >dasz bór
25.09.2022 09:01

Takie imprezy w XXI Wieku cofają naszą Wschowę do Epoki Średniowiecza - okazja na promowanie co niektórych osób ; - kandydatów na posłów i radnych, tyle i tylko tyle z przydatności tej imprezy .... ( tak to się zgrało z 20-leciem ,,,,,itd.) !. Czy Pan Starosta może nam przy tej okazji wytłumaczyć sens i znaczenie słów ich KLASYKA PROPAGANDY; cytat ...." ciemny lud to kupi...." - koniec cytatu ????, bowiem słuchając co niektórych osób na czołowych stanowiskach ich partii i rządowych można odnieść, że za niedługo będziemy musieli zmienić nasze słownictwo, język i pisownię ????????.

avatar
~Bp
26.09.2022 06:54

Szkoda, ze nie pokazano zdjęć z odsłonięcia pomnika w 2012 roku .

avatar
~JAWNIAK...
26.09.2022 08:23

Nowoczesny Człowiek, Nowoczesny Obywatel, a my w tej Wschowie ciągle z mentalnością średniowieczną !. Wyborco, widzisz to nie myślisz !?. Przy okazji ; - czym się w obecnej epoce różni tzw. myśliwy od kłusownika ???? - Kobieta, która rodzi dzieci i się nimi opiekuje, uczy dobroci i kochania zwierzątek, od kobiety , która jest w tym towarzystwie myśliwych ????.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl