Stopień bezrobocia na terenie powiatu wschowskiego omówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szlichtyngowej - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wschowie.
Województwo lubuskie jest w środku stawki jeżeli chodzi o poziom bezrobocia. Liderem jest województwo wielkopolskie. Nieco ponad 3% osób bezrobotnych. Największe bezrobocie odnotowane jest w województwie warmińsko-mazurskim oraz w południowych województwach Polski. Tutaj poziom sięga około 10%.
W województwie lubuskim poziom bezrobocia jest zróżnicowany.
- Na 12 powiatowych Urzędów Pracy w województwie lubuskim, nasz powiat jest w środku stawki. Samo województwo jest w dobrej sytuacji, jeżeli chodzi o poziom bezrobocia, bo stanowi on około 6,2 procent. Ten poziom został osiągnięty w ostatnich latach, bo wcześniej wyglądało to trochę gorzej – mówił Andrzej Nowicki dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wschowie.
Na koniec lutego poziom bezrobocia w powiecie wschowskim wynosi 8,7 procent.
- To jest dość wysoki wskaźnik – mówił dyrektor – i można powiedzieć, że zauważa się pewien trend. Polega on na tym, że owszem spada poziom bezrobocia, ale w niektórych powiatach przebiega to szybciej. U nas ten poziom bezrobocia spada zdecydowanie wolniej w porównaniu do innych powiatów województwa lubuskiego i można by powiedzieć, że jest to niepokojące.
Dyrektor jednak podkreślał, że tak mówi statystyka. Jego zdaniem nie do końca oddaje realną sytuację.
- Liczba osób bezrobotnych w powiecie wschowskim, to około 1000 osób. W całym województwie mamy zarejestrowanych 26 tysięcy osób. Na poziomie całego kraju mamy nieco powyżej jednego miliona osób bezrobotnych.
Zdaniem dyrektora ten fakt nie jest dzisiaj społecznym problemem.
- Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie oferuje codziennie około 400 miejsc pracy – mówi Andrzej Nowicki – mamy zatem 1000 bezrobotnych i 400 miejsc, które czekają na kandydatów. Trzeba sobie jednak koniecznie uświadomić, że rynek pracy na poziomie powiatu, województwa i kraju jest zapełniany przez cudzoziemców.
W 2018 roku – jak mówił dyrektor PUP – na terenie powiatu wschowskiego pracowało około 3 tysiące cudzoziemców. Najwięcej w gminie Sława. Przeważająca część pochodzi zza wschodniej granicy, ale zdarzają się osoby spoza Europy – np. z Nepalu, czy z Indii.
- Również w Szlichtyngowej zdarza się, że zatrudniani są obcokrajowcy. Jest ich w tej chwili około 200 osób. Teoretycznie więc problem bezrobocia w powiecie byłby rozwiązany, gdyby nie napływ obcokrajowców, ale tak naprawdę ten czynnik nie ma żadnego wpływu na to, jak wygląda w powiecie bezrobocie. Problem polega na tym, że brakuje dobrze płatnych ofert pracy.
Dyrektor zaryzykował również taką tezę, że w takich małych miasteczkach, jak Wschowa, Sława, Szlichtyngowa osoby z wysokimi kwalifikacjami nie znajdą sobie pracy. Pod tym względem te miejscowości niczym się od siebie nie różnią.
(rak)