1. Korzystniejsze warunki
Przyjęcie nowej oferty pracy może wiązać się ze wzrostem wynagrodzenia. Pracodawcy proponują również atrakcyjne korzyści pozapłacowe, takie jak na przykład elastyczny czas pracy, dodatkowe ubezpieczenie na życie, prywatna opieka medyczna, służbowy samochód do celów prywatnych itd. Zatrudniający oferują również dodatkowe płatne urlopy oraz szereg innych korzyści. Zastanówmy się, co bardziej nam się opłaca – pozostanie w aktualnym miejscu zatrudnienia czy przyjęcie nowej propozycji pracy.
2. Atrakcyjniejsze perspektywy rozwoju
Praca powinna przynosić nam nie tylko korzyści materialne. Bardzo ważne są również perspektywy rozwoju zawodowego. Atrakcyjna ścieżka kariery i możliwość awansowania – to czynniki, które motywują do działania i zachęcają do pracy, nie tylko nad ciekawymi projektami, ale również nad sobą. Łatwiej jest nam osiągać ambitne cele, jeśli wiemy, że warto się trudzić. Rozwój to nie tylko możliwość awansu. Możemy zdobywać nowe kompetencje także podczas szkoleń, kursów, a nawet studiów finansowanych przez pracodawcę. Wiedza i umiejętności – to ogromny kapitał, który możemy wykorzystywać na wszystkich etapach kariery zawodowej, nie zaś wyłącznie podczas pracy w określonej firmie.
3. Motywacja
Nowe obowiązki, współpracownicy, wyzwania – wszystko to wydaje nam się świeższe i ciekawsze niż działania, które wykonywaliśmy przez długi czas. Ten powiew świeżości wywiera korzystny wpływ na motywację. Możemy czerpać większą przyjemność z pracy, co jest tak samo istotne jak gratyfikacja finansowa. Zmiany i konieczność odnalezienia się w nieznanym środowisku pomagają nam się rozwijać. Dzięki dodatkowym bodźcom stajemy się bardziej pewni siebie, zyskując tym samym chęć do działania.
4. Zyskanie wiary we własne możliwości
Świadomość, że poradziliśmy sobie w nowych warunkach, pokonując własne lęki i opory oraz zewnętrzne przeciwności, może sprawić, że staniemy się bardziej pewni siebie. Wiara we własne siły jest niezbędna, jeśli chcemy realizować cele zawodowe. Zmiana pracy, choć początkowo nieprzyjemna i stresująca, może sprawić, że zaczniemy być pewni własnych możliwości i zdołamy odkryć potencjał, jaki w nas drzemie.
5. Zapobieganie wypaleniu zawodowemu
Brak wyzwań i znudzenie, przemęczenie, frustracja – wszystko to może sprawić, że zaczniemy doświadczać objawów wypalenia zawodowego. Ta nieprzyjemna dolegliwość odbiera wszelką radość z pracy i wpływa również na życie osobiste. Może także niszczyć nasze zdrowie, wywołując problemy ze snem, rozdrażnienie i ogólne osłabienie, a w skrajnych przypadkach – nawet depresję. Chcąc chronić swoje zdrowie i samopoczucie, możemy zmienić pracę, na taką która nie będzie dla nas nadmiernym obciążeniem, ale stanie się przyjemnością.