TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Żywica poliuretanowa i epoksydowa

– o jakich zasadach BHP musisz wiedzieć?

Piątek, 28 stycznia 2022 o 13:10, aktualizacja Piątek, 28 stycznia 2022 o 13:13, autor: 0
Żywica poliuretanowa i epoksydowa

Zarówno żywica poliuretanowa, jak i epoksydowa są substancjami syntetycznymi. Należy więc pamiętać o zasadach ich używania. Stosowanie się do nich sprawia, że praca z żywicą jest absolutnie bezpieczna, jednak z tyłu głowy trzeba mieć także na uwadze to, że moment nieuwagi może stanowić zagrożenie. Jak więc w prawidłowy sposób korzystać z żywicy i czym może skutkować niezastosowanie się  do zasad BHP?

Artykuł odpowiada na następujące zagadnienia:

  1. Żywica poliuretanowa a epoksydowa – czy zasady BHP są różne?
  2. Nieprawidłowe stosowanie żywicy poliuretanowej i epoksydowej – jakie zagrożenia?
  3. Higiena pracy z żywicą poliuretanową i epoksydową
  4. Praca z żywicą poliuretanową i epoksydową – Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!
  5. Żywica poliuretanowa i epoksydowa – przechowywanie i transport

Żywica poliuretanowa a epoksydowa – czy zasady BHP są różne?

Żywice poliuretanowe i epoksydowe są do siebie pod wieloma względami podobne, jednak różnią się kilkoma kwestiami.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę zasady BHP, to nie ma względem nich żadnej różnicy. Z oboma rodzajami żywicy należy postępować ostrożnie, ponieważ nieuwaga i brak wiedzy mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Co takiego może się wydarzyć?

Nieprawidłowe stosowanie żywicy poliuretanowej i epoksydowej – jakie zagrożenia?

Niezastosowanie się do zasad BHP może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Żywica poliuretanowa i epoksydowa w stanie ciekłym jest bowiem niebezpieczną substancją, która może dostać się do organizmu człowieka na trzy sposoby:

  • przez drogi oddechowe (żywice mają ostry zapach i mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych, zawroty głowy, nudności itp.),
  • przez skórę (żywice mogą ją podrażnić, oparzyć lub wywołać reakcję alergiczną),
  • doustnie (żywice mogą uszkodzić organy wewnętrzne).

W przypadku kontaktu żywicy:

  • ze skórą – należy przemyć ją zimną wodą i wyjść na świeże powietrze,
  • z oczami – należy przemyć je bieżącą wodą przez 15 minut.

Po każdym bezpośrednim kontakcie z żywicą najlepiej też skonsultować się z lekarzem!

Warto także wziąć pod uwagę środowisko i żyjące w nim organizmy. Żywica poliuretanowa i epoksydowa, a także wykorzystywane wraz z nimi utwardzacze są  substancjami toksycznymi. Dlatego nie można ich wyrzucać w przypadkowych miejscach. Istnieją w tym celu specjalne punkty odbioru i to właśnie tam należy je złożyć. 

Higiena pracy z żywicą poliuretanową i epoksydową

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, warto w pierwszym kroku zadbać o higienę samego stanowiska pracy. Pamiętaj aby zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią wentylację, która ochroni drogi oddechowe przed nadmierną ilością oparów żywicy poliuretanowej lub epoksydowej. Kolejną cenną wskazówką może okazać się stosowanie odpowiedniej wielkości pojemników na żywicę (aby się nie wylała) i zamykanie ich w momencie, w którym z niej nie korzystamy. Tak prosta czynność może uchronić przed wylaniem się żywicy na nasze ciało, gdy np. niechcący zahaczymy o pojemnik. Ważne jest też korzystanie z czystych narzędzi, bo nigdy nie mamy pewności, czy żywica nie zajdzie w reakcję chemiczną z pozostałościami innych substancji. Pamiętaj też aby nie dotykać dłońmi klamek w pomieszczeniu, w którym pracujesz (nawet gdy masz na sobie rękawiczki – możesz zapomnieć, że je zdjąłeś i odruchowo chwycić za zanieczyszczoną klamkę).

Praca z żywicą poliuretanową i epoksydową – Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Podczas pracy z żywicą poliuretanową oraz epoksydową powinieneś dbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Stosując się więc do zasad BHP musisz mieć wówczas na sobie odpowiedni strój, który będzie zakrywał ręce i nogi. Konieczne jest również korzystanie z rękawiczek, które trzeba zmieniać gdy tylko ulegną uszkodzeniu. Ważnym elementem bezpiecznego ubioru są także okulary ochronne, które zabezpieczą oczy przed oparami i bezpośrednim kontaktem z żywicą. W tym samym celu zaleca się też założenie maski ochronnej (w przypadku szlifowania żywicy poliuretanowej lub epoksydowej musi mieć ona filtr przeciwpyłowy). Ostatnią częścią powinny być bezpieczne buty antypoślizgowe, zakrywające kostki. Warto zainwestować w pełen pakiet zabezpieczeń, aby zapewnić sobie maksymalny komfort pracy.

Żywica poliuretanowa i epoksydowa – przechowywanie i transport

W przypadku transportu i magazynowania żywicy poliuretanowej i epoksydowej ważna jest przede wszystkim szczelność opakowań. Najlepiej jeśli są one oryginalne, ponieważ możemy mieć wówczas pewność, że spełniają one wszystkie standardy bezpieczeństwa. Wszystkie firmy z tej branży muszą bowiem ich dokładnie przestrzegać.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl