Otwarcie wystawy "Z gliny stworzone. Wystawa zbiorów z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu".

Czwartek, 09 marca 2017 o 14:08, aktualizacja Czwartek, 16 marca 2017 o 09:37, autor: 5 799
Otwarcie wystawy
8 marca w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej w kamieniczkach przy Placu Zamkowym 2 otwarto kolejną wystawę czasową. Tym razem mieszkańcy Wschowy i okolic mają okazję zapoznać się z historią ceramicznych wyrobów z Bolesławca.

Jeszcze niedawno Muzeum Ziemi Wschowskiej zdobiły prace Eugeniusza "Geta" Stankiewicza, zebrane w wystawę zatytułowaną "Czas przez nikogo nie złapany", a już przedstawiono kolejną propozycję. Wystawa "Z gliny stworzone. Wystawa zbiorów z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu" prezentuje dorobek cechów rzemieślniczych z Bolesławca, ukazując wyroby ceramiczne nie tylko charakterystyczne dla współczesnych produkcji, ale także wyroby sprzed kilkuset lat. Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej Marta Małkus. Przywitała serdecznie zgromadzonych gości, składając jednocześnie życzenia dla zgromadzonych pań z okazji ich święta. Wystawę honorowym patronatem objął wojewoda lubuski Władysław Dajczak oraz marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. Na uroczystości obecny był również kustosz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Tadeusz Orawiec. 

- Cieszy nas, że ceramika bolesławiecka jest coraz bardziej popularna jako produkt handlowy, bo to przekłada się na znajomość naszego miasta na świecie. Cieszy nas też, że dużym zainteresowaniem cieszy się ceramika dawna, co przejawia się chociażby tym, iż zorganizowana została wystawa w państwa muzeum - mówił kustosz.

Tadeusz Orawiec opowiedział kilka ciekawostek dotyczących historii ceramiki bolesławieckiej, o której nie często się mówi i której nie sposób było zawrzeć w wystawie. Gdy zakończyła się część oficjalna goście z uwagą zapoznali się z wystawą. Wystawa będzie prezentowana od 9 marca do 30 kwietnia 2017 r. w Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Zamkowym 2 we Wschowie.

(olek)

Komentarze (5)

avatar
~mama
09.03.2017 16:20

czy można kupić czy to tylko wystawa ?

avatar
~obserwator
09.03.2017 16:52

SZal ale tlumy ,jak ktos ma ochote niech jedzie do Boleslawca moze ogloadac i kupic

avatar
~Adaś
09.03.2017 17:51

To jest stare wzornictwo , nowe trendy jest o wiele bogatsze we wzorze , ładniejsze . Proszę podjechać do sklepu firmowego przy zakładzie Ceramika BOLESŁAWIEC jest tego sporo , można dobrze kupić w kończących się seriach za 70% wartości przy I g. lub w g. II . Wokół Bolesławca jest wiele manufaktur ceramicznych , tak są prawdziwe perełki , polecam. Proszę pojechać z mężem , jeden portfel może tego wydatku nie udżwignąć, .... tak było w moim przypadku , natomiast piękno wyrobu odpłaci Pani po wielokroć. Ceramika bolesławiecka uzależnia , można popaść w nałóg więc ostrzegam, dzisiaj robi się na nią pewien "styl" który ujarzmia zmysł urokliwości ,..... to cenna inwestycja a boska glina w ich rękach stała się ornamentem naszych stołów. I tak na koniec , proszę pilnować terminarza, koniec sierpnia, Targi Ceramiki Bolesławiec, to czas kiedy można się obłowić piękną majoliką , .......... na cudownym rynku miasta Bolesławiec, ... zapraszam , pobuszujemy po straganach ze dwa dni . Adaś

avatar
~Jan Kotwick
09.03.2017 18:00

Skorzystałem z zaproszenia na otwarcie wystawy i już na samym początku obdarowałem Panią Dyrektor zdjęciami, które wykonałem we Wrocławiu podczas odsłonięcia popiersia E. Geta Stankiewicza w Starym Ratuszu. Podczas długiej rozmowy z Panem Tadeuszem Orawcem opowiedziałem o Wschowie czasów najnowszych, o strukturze ludnościowej a , co spotkało się z największym zainteresowaniem, o naszych zdolnych rzemieślnikach, którzy to na przełomie dziejów podjęli się wypalania płytek oraz innych przedmiotów użytkowych. Jak pamiętamy, grupa utalentowanych przedsiębiorców po zaadoptowaniu stodoły w Siedlnicy i po wykonaniu własnoręcznie potrzebnych maszyn i urządzeń podjęli produkcję płytek ceramicznych, podstaw do lamp naftowych itp. Po zakończeniu uroczystości zaproponowałem Panu kustoszowi wycieczkę po Wschowie. Obwiozłem po mieście i pokazałem wszystkie ważniejsze miejsca naszej "dumy". Mam nadzieję że Pan Tadeusz będzie mile wspominał pobyt w naszym grodzie!

avatar
~Wyborca
10.03.2017 10:32

Ad. Jan K. - Janku , jesteś wspaniały, odwaliłeś kawał dobrej roboty.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl