TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak przepisać ubezpieczenie OC samochodu?

Sobota, 22 kwietnia 2023 o 18:41, autor: 0
Jak przepisać ubezpieczenie OC samochodu?

OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) to obligatoryjna forma ochrony finansowej kierowców. Ubezpieczenie OC samochodu jest przypisane do konkretnego pojazdu, a nie do jego właściciela. Oznacza to, że należy przekazać dokumenty i przepisać ubezpieczenie na nowego właściciela pojazdu. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Kiedy należy przepisać ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie samochodu OC należy przepisać przede wszystkim wtedy, kiedy auto zmienia właściciela (na przykład w efekcie sprzedaży). Jest to obowiązkowe, o czym mówią przepisy prawa, a dokładnie Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Już przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży sprzedawca musi przekazać nowemu właścicielowi potwierdzenie wykupienia polisy OC. Ponadto sprzedawca musi poinformować ubezpieczyciela o fakcie, że pojazd zmienił właściciela. Oczywiście w tej kwestii obowiązują konkretne terminy. Sprzedawca ma 14 dni (od chwili przekazania prawa własności) na powiadomienie ubezpieczalni. Więcej na temat przepisania polisy na nowego właściciela przeczytasz tutaj: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/przepisanie-ubezpieczenia-oc

Dlaczego należy dopełnić formalności, związanych z przepisaniem OC?

Jak wspominaliśmy – OC jest przypisane do pojazdu, a nie do właściciela. W związku z tym ubezpieczyciel będzie kierował swoje roszczenia do osoby, która figuruje jako właściciel pojazdu. Jeżeli nie poinformujesz ubezpieczalni o tym, że samochód zmienił właściciela, to możesz spodziewać się żądania uiszczenia rat.

Dopełnienie formalności w tej kwestii ma również duże znaczenie, jeśli nabywca spowoduje stłuczkę. Jeżeli o to nie zadbasz, to odpowiedzialność za wyrządzone szkody spoczywa na tobie jako dotychczasowym właścicielu auta i polisy. Dlatego też najlepiej od razu dopełnić formalności i poinformować ubezpieczyciela o zmianie.

Jak przepisać ubezpieczenie samochodu?

Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela jest usługą bezpłatną i nie wiąże się z wieloma formalnościami. Co trzeba zrobić? Przede wszystkim poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe i zgłosić, że chcesz przepisać polisę na nowego właściciela pojazdu. Zazwyczaj wystarczy przesłać zgłoszenie wraz z dokumentami:

  • kopia umowy kupna-sprzedaży, która jest podstawą przekazania prawa własności auta;

  • oświadczenie o sprzedaży samochodu wraz z danymi o pojeździe oraz stronach transakcji (informacje o sprzedającym i nabywcy);

  • opcjonalnie wniosek o zwrot składki – jeśli miałeś wykupione AC lub nowy właściciel zamierza zmienić ubezpieczalnię.

Pamiętaj, by we wszystkich wnioskach zawrzeć najważniejsze informacje i dane, takie jak: imię i nazwisko, adres, numer PESEL, numer dowodu osobistego oraz dane dotyczące pojazdu (numer rejestracyjny, marka, model).

W dobie cyfryzacji istnieje możliwość przepisania polisy OC bez wychodzenia z domu. Wszelkie formalności załatwiasz przez Internet i nie wymaga to żadnego wysiłku. Nie warto zatem zwlekać z poinformowaniem ubezpieczyciela o zmianie prawa własności. Dopełnienie tego obowiązku w terminie pozwoli uniknąć wielu potencjalnych problemów.

Czy możliwy jest zwrot pieniędzy za składkę od ubezpieczyciela?

Wiele osób zastanawia się, czy ubezpieczyciel zwróci pieniądze po przepisaniu polisy OC. W tej kwestii wiele zależy od nabywcy. Ubezpieczyciel zwróci ci składkę (częściowo), jeżeli nowy właściciel zmieni ubezpieczalnię i wykupi nową polisę ubezpieczeniową.

Wszelkie kwestie związane z ubezpieczeniem znajdziesz w OWU (Ogólne warunki ubezpieczenia), natomiast wybór polisy warto poprzedzić porównaniem ofert na: porownywarki-ubezpieczen.pl.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl