TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czym jest procedura VAT-OSS?

Poniedziałek, 06 grudnia 2021 o 14:19, autor: 0
Czym jest procedura VAT-OSS?

Rynek sprzedaży internetowej tzw. E-commerce od kilku lat prężnie się rozwija, stając się osobną, równie istotną gałęzią gospodarki. Polscy przedsiębiorcy nie oferują swoich towarów i usług już tylko na terenie Rzeczpospolitej, są obecni i aktywnie działają również w przestrzeni międzynarodowej. Wraz z początkiem lipca 2021 roku w życie weszła nowa procedura podatkowa. Rozszerzono o nową obsługę dotychczas obowiązującą procedurę MOSS (Mini One Stop Shop), w ramach której powstała procedura VAT OSS (One Stop Shop). Na czym dokładnie ona polega? Komu i na jakich zasadach przysługuje?

Procedura VAT-OSS – co to takiego?

E-handel zagraniczny oznacza dla przedsiębiorców możliwości rozszerzenia swojej działalności oraz zwiększenia obrotów swojej firmy, a co za tym idzie – zwiększenia swoich zarobków. Nie da się przy tym jednak uniknąć tematu opodatkowania. Temat rachunkowości jest dosyć skomplikowany, ale nie tylko w Polsce. Niemal każdy kraj może się pochwalić tym, że procedurami podatkowymi przyprawia licznych przedsiębiorców o ból głowy.

Aby nieco ułatwić proces rozliczania się z podatku VAT sprzedawcom na rynku międzynarodowym, Unia Europejska wprowadziła 1 lipca 2021 roku nowelizację procedury dotychczas obowiązującej procedury MOSS. Zakładała ona, że sprzedaż usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych na rzecz osób prywatnych będących obywatelami państwa członkowskiego UE, rozliczana ma być w kraju usługobiorcy.

Jej nowa wersja OSS natomiast nieco upraszcza to działanie. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w procedurze VAT OSS, rozliczenie podatku od towarów i usług jest możliwe w państwie członkowskim UE, w którym siedzibę ma sprzedawca przy zachowaniu stawki VAT obowiązującej w kraju uzyskującym świadczenia. Co zatem zyskuje przedsiębiorca? Nie ma obowiązku rejestrowania swojej działalności w każdym kraju, które odbiera jego usługi.

Co konkretnie obejmuje nowa procedura OSS?

  • sprzedaż wysyłkową WSTO, czyli wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość,
  • usługi telekomunikacyjne, elektroniczne, a także nadawcze dla osób niebędących podatnikami UE, w krajach Unii Europejskiej, w których przedsiębiorca nie ma zarejestrowanej siedziby,
  • inne usługi międzynarodowe dla osób niebędących podatnikami UE, w krajach Unii Europejskiej, w których przedsiębiorca nie ma zarejestrowanej siedziby,
  • poszczególne dostawy na terenie kraju, które wspomagają elektroniczne platformy handlowe, czyli tzw. interfejsy elektroniczne.

Kogo dotyczy nowa procedura VAT-OSS?

Nowa procedura VAT OSS uprawnia poniższe grupy podatników do skorzystania z niej:

  • podatnicy, którzy nie posiadają siedziby działalności gospodarczej w danym kraju Unii Europejskiej, jednak realizują sprzedaż na zasadzie wewnątrzwspólnotowej dostawy terenów na odległość (WSTO),
  • podatnicy, którzy posiadają siedzibę w kraju UE, nie są zaklasyfikowani jako sprzedawcy, ale realizują transakcje w ramach WSTO lub świadczą swoje usługi na rzecz osób, które nie są podatnikami UE w państwie, gdzie nie posiadają zarejestrowanej siedziby,
  • operatorzy elektronicznych platform handlowych, którzy mają lub nie mają zarejestrowanej siedziby firmy na terenie UE, są jednak zaklasyfikowani jako sprzedawcy realizujący świadczenia w ramach WSTO lub wybranych dostaw krajowych.

Jak wypełnić deklarację VAT w ramach procedury OSS?

Przedsiębiorcy, wypełniający deklarację VAT w ramach procedury OSS muszą pamiętać, aby opodatkować swoje towary czy usługi stawką VAT, która obowiązuje w kraju, do którego są wysyłane/świadczone.

Podatek VAT uzyskany za granicą rozlicza się w deklaracji VIU-DO, którą należy dostarczyć do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście drogą elektroniczną. Jak dokładnie wystawić taką fakturę? Niezwykle przydatny okaże się w takiej sytuacji program do faktur Melpe. Umożliwia on zarejestrowanie się do VAT OSS, a następnie zapewnia wygenerowanie faktury zgodnie z tą procedurą.

W zależności od tego, czy przedmiotem sprzedaży międzynarodowej są jedynie usługi czy też usługi i towary świadczone na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, należy określić, czy jest się:

  • podatnikiem VAT zarejestrowanym zgodnie z procedurą OSS,
  • podatnikiem VAT zarejestrowanym zgodnie z procedurą OSS oraz prowadzącym zagraniczną sprzedaż wysyłkową.

Faktura VAT OSS musi również zawierać dane nabywcy z innego kraju UE oraz określoną stawkę VAT przyporządkowaną zgodnie z rejestrem stawek w danym państwie. Uwzględnione powinny być:

  • stawki podstawowe,
  • stawki obniżone.

Należy też określić rodzaj sprzedaży lub świadczonej usługi. Na podstawie powyższych danych, wymagane jest wygenerowanie faktury VIU-DO oraz następnie wysłanie jej do odpowiedniej jednostki, czyli Urzędu Skarbowego.

Deklaracje VAT tego typu powinny być wystawiane co kwartał, maksymalnie do końca miesiąca, który następuje po zakończonym kwartale. Warto zapamiętać, iż dni weekendowe oraz ustawowo wolne od pracy przypadające na koniec danego miesiąca również się wliczają w termin. Wynika to z tego, że bramka OSS jest czynna całodobowo, siedem dni w tygodniu, bez żadnych wyjątków.

Deklaracje kwartalne trzeba składać nawet w przypadku, gdy przedsiębiorca nie świadczył żadnych usług ani nie sprzedał towarów. W takiej sytuacji wysyła się zerowe deklaracje. Sposób, w jaki należy wystawić deklarację VAT określa art. 130c. ustawy o VAT. Ustawa zakłada również obowiązek prowadzenia ewidencji w procedurze OSS, która w prosty sposób może być utrzymywana na przykład w odpowiednim programie do faktur.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl