TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Arabica i robusta

- czym różnią się popularne gatunki kawy?

Środa, 15 kwietnia 2020 o 16:41, autor: 0
Arabica i robusta

Przygotowując poranny napar z kawy, zwykle zwracamy uwagę na jej smak i aromat - nie zawsze zastanawiając się nad gatunkiem i jego właściwościami. Bardziej zaawansowani kawosze, mają jednak swoje preferencje - jedni wolą pobudzającą robustę, innych urzeka aromatyczna kawa arabica. Czym właściwie różnią się te dwa gatunki?

Dwie odmiany tej samej rośliny

Robusta i arabica, to nazwy dwóch najpopularniejszych gatunków kaw. Każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości - zwłaszcza smak i aromat. Różnią się też tym, za co najbardziej cenimy sobie kawę, czyli procentową zawartością kofeiny. To co kupujemy w paczkach, najczęściej jest mieszanką obu gatunków, której proporcje każda palarnia kawy ustala według własnej receptury.

Arabica - aromatyczna i wymagająca

Kawa tego gatunku, uprawiana jest głównie w Ameryce Środkowej i Południowej. Plantacje arabiki występują również w centralnej Afryce oraz w pewnych rejonach Azji. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy gatunek kawy, jednocześnie bardzo wymagający w uprawie. Kawa arabica łatwo ulega chorobom i insektom, a uprawy udają się najlepiej w terenach górskich, na dobrze nasłonecznionych zboczach. Arabica ma największy udział w rynku - to aż 3/4 spośród wszystkich gatunków kawy pitych na świecie. 

Po czym można rozpoznać ziarna kawy arabica? Pęknięcie w ziarnie ma charakterystyczny kształt litery S, a ziarna przed wypaleniem mają zielony lub szarozielony kolor. Arabica pobudza łagodnie - dzięki zawartości kofeiny na poziomie 1 – 1,5%.

Kawa robusta - intensywne pobudzenie

Robusta różni się od arabiki przede wszystkim dwukrotnie większą zawartością kofeiny. Dlatego też mieszanki z przewagą tego gatunku, preferują miłośnicy intensywnego pobudzenia. Jej smak odznacza się lekką gorączką i jest wyjątkowo intensywny. Nie posiada w smaku słodkich i łagodnych nut jak arabica, ale dzięki wysokiej zawartości kofeiny, to właśnie robusta stanowi podstawę espresso.

Gatunek ten jest mniej wymagający. Jego uprawy występują głównie w Afryce. Stąd też kawa ta nazywana jest często kawą kongijską. Uprawiana jest jednak też poza Afryką, przede wszystkim w w strefie międzyzwrotnikowej. W odróżnieniu od arabiki, świetnie sobie radzi również na terenach niżej położonych. Jej ziarna mają troszkę inny kolor niż ziarna arabiki - cieplejszy, z dodatkiem żółci i brązu. Kawa robusta, choć tańsza w uprawie, jest jednak mniej popularna i zwykle stanowi składnik mieszanek z łagodniejszymi gatunkami.

Aromatyczne mieszanki – tajemnica palarni 

To co znajdujemy na sklepowych półkach, to zwykle różnie dobrane mieszanki dwóch najpopularniejszych gatunków. W zależności od proporcji, charakteryzują się smakiem łagodnym, charakterystycznym dla arabiki, bądź gorzkim i intensywnym pobudzeniem właściwym dla robusty. Każda z kaw ma swoich wielbicieli. Dzięki różnicom i możliwości mieszania obu gatunków w różnych proporcjach, możemy cieszyć się różnorodnością smaku i właściwości. Każda dobra palarnia kawy, ma opracowane własne proporcje i sposoby palenia, które pozwalają wydobyć maksimum zalet z obu gatunków.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl