TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

5 rozwiązań architektonicznych dla lepszego projektowania urbanistycznego

Piątek, 25 lutego 2022 o 17:06, autor: 0
5 rozwiązań architektonicznych dla lepszego projektowania urbanistycznego

Urbanistyka, podobnie jak wszystkie dziedziny naszego codziennego życia, zmienia się i korzysta z coraz nowocześniejszych technologii. Współcześnie trudno już wyobrazić sobie efektywne planowanie przestrzenne bez zaawansowanych narzędzi, wykorzystujących algorytmy, sztuczną inteligencję czy modelowanie trójwymiarowe. Przedstawiamy 5 najważniejszych rozwiązań architektonicznych, które powodują, że projektowanie urbanistyczne może jeszcze lepiej i dokładniej odpowiadać na potrzeby deweloperów i lokalnych społeczności.

Rozwiązania, które wspomagają projekty urbanistyczne

Żyjemy w czasach, gdy ołówek, papier oraz deska kreślarska zastąpione zostały przez cyfrowe narzędzia i programy komputerowe. Projektanci oraz urbaniści zyskali dostęp do narzędzi i rozwiązań, umożliwiających jeszcze precyzyjniejsze i bardziej efektywne planowanie, precyzyjnie skorelowane ze zmieniającymi się potrzebami mieszkańców osiedli. Które rozwiązania w największym stopniu wspierają pracę projektantów i zasługują na szczególną uwagę?

Projektowanie parametryczne

Jednym z trendów, które od wielu lat pomaga tworzyć funkcjonalne projekty urbanistyczne, jest projektowanie parametryczne, umożliwiające tworzenie nowoczesnych form architektonicznych. Obejmuje ono takie narzędzia jak: cyfrowa fabrykacja, automatyzacja, symulacja czy zaawansowane modelowanie. Do zalet projektowania parametrycznego należą m.in. płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi fazami projektu czy określanie cech obiektów za pomocą danych i parametrów liczbowych.

Automatyzacja procesów

Obecnie większość dostępnych na rynku programów do projektowania opartych jest w mniejszym lub większym stopniu o automatyzację. Wspiera ona takie funkcje jak m.in.:

- obliczanie powierzchni,

- tworzenie zestawień,

- optymalizacja projektu pod kątem parametrów użytkowych.

Automatyzowanie procesów to również wsparcie architekta w jego poszukiwaniach najbardziej odpowiednich rozwiązań funkcjonalnych, technicznych i materiałowych.

Sztuczna inteligencja

Jednym z najważniejszych trendów ostatnich lat, jeśli chodzi o projekty urbanistyczne, jest z pewnością wykorzystanie sztucznej inteligencji. Algorytmy AI sprawdzają się nie tylko przy funkcjonalnym planowaniu, ale także przy optymalizacji powierzchni, określaniu parametrów obiektu czy automatycznym tworzeniu modeli i układów.

Technologia BIM

Szczegółowe modelowanie informacji o budowie (ang. Building Infomation Modeling) to technologia, która pozwala architektom definiować i zapisywać fizyczne oraz funkcjonalne właściwości projektowanych obiektów w formie cyfrowej. Mimo że BIM nie jest rozwiązaniem nowym, to jego znaczenie m.in. dla efektywnego zarządzania nieruchomością wzrasta z każdym kolejnym rokiem.

LIDAR

Wymieniając rozwiązania, które wspierają współczesne projekty urbanistyczne, nie sposób pominąć technologii Light Detection and Ranging. LIDAR pozwala tworzyć dokładne mapy terenu dzięki wykorzystaniu precyzyjnych wiązek światła. Bogata funkcjonalność i szerokie zastosowanie tej technologii wynikają m.in. z możliwości uwzględniania przez radar roślinności, budynków oraz pozostałych czynników topograficznych.

Nowe technologie w służbie urbanistyce

Praca urbanistów i projektantów, wspierana nowymi technologiami pozwala jeszcze dokładniej odpowiadać na potrzeby rynku deweloperskiego, ale przede wszystkim – mieszkańców i lokalnej społeczności. Renomowane pracownie projektowe, takie jak firma architektoniczna SRDK od dawna wykorzystują zaawansowane rozwiązania, wspierające doświadczonych urbanistów w tworzeniu jeszcze nowocześniejszych i bardziej funkcjonalnych projektów.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl