TworzymyGłos Regionu

reklama

Zmiany w oświacie. "Nie można uniknąć zwolnień nauczycieli"

Piątek, 13 stycznia 2017 o 11:45, aktualizacja Czwartek, 19 stycznia 2017 o 15:45, autor: 36
Zmiany w oświacie.

Trwają dyskusję na temat tego jak wyglądać będzie system oświaty i sieć szkół na terenie gminy Wschowa. Podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji oświaty dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, Ryszard Ratajczak, przedstawił stanowisko, które może niepokoić nauczycieli. 

W trakcie rozmowy dotyczącej zmiany sieci szkół na terenie gminy Wschowa, radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz zwróciła się do obecnych na komisji oświaty dyrektorów szkół, jak ich zdaniem reforma wpłynie na zatrudnienie nauczycieli w szkołach. 

- Czy według państwa wiedzy, słowa pani minister Zalewskiej na temat braku zwolnień wśród nauczycieli są prawdziwe? Państwo najlepiej potraficie ocenić jak liczba uczniów wpłynie na zatrudnienie. Chciałabym wiedzieć czy nasze decyzje, Rady Miejskiej, mogą na to ewentualnie wpłynąć? - pytała radna.

Odpowiedzi, która może martwić osoby zatrudnione w szkołach, udzielił dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, Ryszard Ratajczak.

- W związku z wprowadzeniem tej reformy nie można uniknąć zwolnień nauczycieli. Dzieje się tak z prostej przyczyny, oddziałów będzie mniej. Demografia wyraźnie wskazuje, że będzie mniej oddziałów w klasach I-III. Przez jakiś czas utrzymywany będzie stosunkowy wysoki wskaźnik zatrudnienia, ale tylko i wyłącznie dlatego, że przez dwa kolejne lata do szkół trafiało półtora rocznika dzieci. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 2 w klasach III i IV jest po sześć równoległych oddziałów, to generuje dodatkowe godziny - mówił dyrektor. - Ale biorąc pod uwagę demografię, która jest bardzo niekorzystna, szczególnie w latach 2010-2016 liczba dzieci na terenie gminy maleje o sto osób. Uwzględniając nowy podział na rejony to dzieci z rocznika 2016 w Szkole Podstawowej nr 2 utworzą ledwo dwa oddziały.  Tak więc docelowo liczba oddziałów w szkołach miejskich będzie malała. 

Radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz podkreślała fakt, że według słów dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 niezależnie od decyzji jaką podejmie Rada Miejska we Wschowie, reforma rządowa będzie miała wpływ na zatrudnienie nauczycieli. 

- Zwolnienia nie będą jednorazowo wielkie. One będą się rozciągały w czasie trzech, czterech lat, ale nie będzie można ich uniknąć - dodaje Ryszard Ratajczak. - Należy również zauważyć, że zmiany wprowadzone przez rząd spowodują zmniejszenie liczby roczników, które były pod jurysdykcją gminy. Dotychczasowo było to 9 klas, teraz będzie ich 8, a jeden rocznik dostanie się pod jurysdykcję innego organu prowadzącego. 

Radna zauważyła również, że w najbliższych latach na zatrudnienie nauczycieli wpłynie również tegoroczna rekrutacja do szkół, która była bardzo niekorzystna. W wielu szkołach wiejskich nie ma klas pierwszych, a w szkołach miejskich jest ich mało i nie są liczne. To wszystko stawia w negatywnym świetle przyszłą wielkość zatrudnienia nauczycieli w placówkach gminnych. 

(olek) 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (36)

avatar

avatar
~x
13.01.2017 12:49

Przede wszystkim w szkole podstawowej nr 2 w IV klasie jest cztery oddziały, za to w II i III jest po 6 oddziałów. Klas I jest mniej, co wynika z braku rocznika, który "zginął" przez wysłanie większości sześciolatków do szkoły w roku szkolnym 1015/2016- te dzieci są obecnie w drugiej klasie. Można się pokusić o stwierdzenie, że w przyszłym roku do klas pierwszych trafi podobna ilość dzieci jak to miało miejsce w czasie przed wysyłaniem sześciolatków do szkół - czyli po cztery oddziały na rocznik. Z tego, co wiem gmina powinna otrzymywać subwencję oświatową także na sześciolatki w przedszkolach, więc ten rocznik, który "znika" z gminnego budżetu szkolnego zostanie wyrównany.

avatar
~Maciek
13.01.2017 13:12

Dla dzieci Dyrektorze ta reforma, licea podniosą poziom i lepiej przygotują do studiow, 500+ należy popierać myśląc o demografii . Dyro ! Reforma jest ok,.

avatar
~Pan mgr
13.01.2017 13:34

Panie dyrektorze sp2 i pani radna J. To zwolnienia ewentualne nie będą że względu na reformę systemu oświaty ale niżu demograficznego prędzej czy później dotknęło to by świata kaste nauczycielska

avatar
~Xyz
13.01.2017 13:49

Przynajmniej będzie możliwość pozbycia się tych nauczycieli z których nie są zadowolone dzieci i ich rodzice, bo przecież normalnie są nie do ruszenia mimo wielu skarg.

avatar
~Edit
13.01.2017 13:51

Przypominam, że szkoła to nie tylko nauczyciele. Oświatę zasilają również pracownicy administracyjno obsługowi. Pomyślcie ile faktycznie ludzi straci pracę. Proszę mieć na uwadze wszystkich pracowników.

avatar
~Wyborca
13.01.2017 14:22

A czy nauczyciele się martwili jak kiedykolwiek inni tracili pracę ? Nigdy, więc nie martwmy się my teraz o ich losy , w Mirino jest kupę roboty. Nauczyciel to taki sam zjadacz chleba więc PiS potraktował ich tak samo jak normalnego Polaka: górnika, rolnika czy szewca. Dlaczego ich ma bronic Karta a mnie nic nie broni ?

avatar
~Zzz
13.01.2017 14:31

Radna martwi się o losy nauczycieli, ale dobro dzieci jej nie obchodzi.Moze Pani zapyta jak Wasze decyzje wpłyną na dobro właśnie dzieci. Ale nieeee, teraz bedą podejmowane działania żeby ochronić nauczycieli bo przecież dzieci i ryby głosu nie maja.Żenada.Wam się chyba naprawdę poprzestawiało w hierarchii.

avatar
~Adaś
13.01.2017 15:03

Od lat w Polsce obowiązuje system resortowych przywilejów, czego nie jestem zwolennikiem . Sam rynek powinien regulować zapotrzebowanie na towary , jak i na ludżkie zasoby kadrowe i w znaczeniu konkretnej profesji i w znaczeniu podziału na stopień wykształcenia resortowego ( robotnik , średnik personel techniczny, wyższy personel inżynierski ) . Skoro jesteśmy przy oświacie reguła podobna, bądżmy normalni, ........ nauczyciel jest kolejną instytucją w grupie co powinien funkcjonować swobodnie, z prawami i obowiązkami przysługującymi każdemu, ........nie może być krępowany ale też przydzielanie temu zawodowi "złotych kart" deprymuje np. dojarza , który o 4h w każdą niedzielę za te same pieniądze wkłada gumowce. Resortowe przywileje, mundurowych , nauczycieli, górników itp. oceniam za "społeczną kulę " ........ to tylko skłóca i daje poczucie nie demokratycznego podziału. Od tego są inne bodżce które jasno i wyrażnie podkreślają trud danego zawodu, mam na myśli uczciwą zapłatę za pracę plus najogólniej mówiąc opiekę medyczną za prace w "syfie" . Zwolnienia był i będą, nie róbmy z tego tragedii gminnej , dobrzy zostaną , słabi odejdą dotyczy to również burmistrzów i radnych , co innego sens i sposób przeprowadzenia reformy oświaty ? Politycy mają to do siebie aby wpis w karcie Wikipedia był długi i mógł kończyć się ........... nie zginął ! Adaś

avatar
~Adaś
13.01.2017 15:13

Ad. Zzz - ja tylko uzupełnię ......... radny ma inne spojrzenie niż Pan/ni forumowicz ....... Oni wszyscy patrzą na to przez pryzmat urny wyborczej, proszę pamiętać , nauczyciele to elektorat ! Proszę zgasić tą lampkę gdzie w snopie "nadziei" odczytywał Pan/ni bezinteresowność. Adaś

avatar
~ext7
13.01.2017 16:22

„Nie można uniknąć zwolnień nauczycieli” Hmmm....Ja to już słyszałem z ust przedstawicieli ZNP ,jak AWS w osobie Handkego i Radziwiłowej wprowadzał tą gimnazjalną demolkę. Co ciekawe wtedy też akcentowano tzw. nieuchronną konieczność redukcji nauczycielskich etatów, a o jakości kształcenia mówiono raczej półgębkiem. Dziwi mnie ,że na ten czas szef ZNP mówi dokładnie to samo. O co jemu chodzi?? Tego ,to ja nie rozumiem. Przecież ilość uczniów się nie zmieni ,ba według demograficznych prognoz wzrośnie. A zważywszy ,że wiele dzieciaków na tym handkowym gimnazjum kończyła przygodę ze szkołą, to w przypadku powrotu do starego systemu rzecz będzie się miała nieco inaczej .Więc czcigodni BAKAŁARZE mogą być spokojni ,będą potrzebni, ba obawiam się ,że może zdarzyć się tak ,że będą wakaty. Jak zakończy się wprowadzenie tej reformy ?? Nie wiem, ale gdyby tak opracowano sensowną podstawę programową, zlikwidowano podręcznikową „wolnoamerykankę”, ograniczono liczbę uczniów w klasie ot tak np. do 20-22(większy komfort dla ucznia i nauczyciela = szansa na wyższy poziom kształcenia. To byłoby możliwe, pod warunkiem jednak ,że deklaracje WŁADZY nie będą werbalnym bełkotem, tylko konkretnym programem ,za którym muszą pójść PIENIĄDZA. Inwestycja w szkołę ,to jedyna na której Państwo Polskie nie straci.

avatar
~lipa
13.01.2017 17:35

co do poprawy jakosci kształcenia dzięki reformie to miałbym duże wątpliwości. Kto będzie uczył chemii i fizyki w sp w Siedlnicy i jak I KIEDY bedzie wyposażona pracownia? czy moje dziecko zagra w kosza na wymiarowej sali dopiero w liceum? program to jedno a poziom kadry i wyposażenie szkoły to drugie.

avatar
~Wschowianin
13.01.2017 18:07

Drodzy Państwo radni i panie dyrektorze oto kilka pomysłów na rozwiązania oświatowe - nauczyciele EMERYCI, którzy pobierają emeryturę powinni zostać zwolnieni ze szkół. Skoro są zmęczeni (dlatego przeszli na zasłużoną emeryturę) niech sobie na niej odpoczywają, a nie ciągną nadal etaty i pobierają wynagrodzenia blokując etaty, które mogliby dostać młodzi nauczyciele (proszę przyjrzeć się SIO). Poza tym pan dyrektor w SP 2 powinien wprowadzić prawdziwy nadzór i wtedy pozbyłby się kilku "wybitnych pedagogów", którzy zamiast uczyć dzieci sprawdzają na zajęciach sprawdziany i wypełniają dzienniki, a dzieci w tym czasie mają się sami czymś zająć. Nauczyciel poza etatem ma 20h na to, aby przygotowywać się do zajęć i sprawdzać sprawdziany, kartkówki. W szkole ma uczyć! Poza tym w ramach oszczędności nie łączcie grup językowych - moje dziecko chodziło do klasy, w której uczniowie byli podzieleni wg zaawansowania języka. Teraz jedno dziecko odeszło i mają zajęcia całą klasą (poziom podstawowy i zaawansowany!)jak ma nauczyciel pracować na dwóch poziomach. Kolejne rozwiązanie - tak jak w innych miastach proszę ograniczyć w mieście ilość godzin nauczycielom np. do 20h - a nie jeden ma 16 godzin, a drugi półtora etatu. I w końcu niech ograno prowadzący (miasto) zacznie przestrzegać prawa i nauczyciele niech dopełniają etat w innej szkole, a nie zatrudniacie młodych po licencjacie (z Leszna i okolic) bo tak jest taniej albo jest to córka prezesa, kolegi wujka w drugiej linii - nie ważne głupia, ale z nazwiskiem.

avatar
~Joker
13.01.2017 18:11

A może również najwyższa pora na zmiany na stanowiskach dyrektorskich?

avatar
~@radna
13.01.2017 18:54

Radna pyta chyba z podtekstem.Bo przecież za dwa lata kończy kadencję pani burmistrz która jest nauczycielem a burmistrzem już nie zostanie więc trzeba wyniuchać co dyrektorzy mają w zamiarze.Pani burmistrz to niech zacznie się modlić żeby PiS skrócił wiek do 60 dla kobiet to się w końcu załapie i uwolni się od szkoły a my od niej.Ten wybór uważam za porażkę.

avatar
~Karollo
13.01.2017 19:16

Do cholery. To może pokażcie ilu nauczycieli co rok jest zwalnianych i co z tym zrobiono? Nic. Nagle zwalnianie nauczycieli chcę się zwalić na reformę. Puknijcie się w głowy. Pani radna wielce chce się pokazać i zadaje jakieś głupie pytania. Trochę rozsądku.

avatar
~zuza
13.01.2017 20:18

a może wymienić dyrektorów którzy zawsze z wiatrem i prądm

avatar
~xyz
13.01.2017 20:51

Chemii i fizyki będzie uczył fizyk i chemik, dojedzie bez problemu. Dyrektor szkoły na pewno zadba, aby pracownie były dobrze wyposażone, a mądrzy rodzice mu w tym pomogą np. organizując zabawę karnawałową. A czy zagra w kosza w liceum?Wolałabym, aby moje dziecko uczyło się w małej szkole, gdzie wszyscy nauczyciele znają nie tylko ucznia po imieniu, ale jego babcię, ciocię , wujka. Dbają o to aby na przerwie wyszedł w kurtce i żeby nie zmarzł, pocieszają, przytulają. Wiedzą kto i kiedy co robi, bo szkoła jest mała i żaden 15 latek nie będzie się znęcał nad moim 7 letnim dzieckiem. Na dyżurze nauczyciel wzrokiem ogarnie wszystkie dzieci. To dla mnie jest priorytetem, ale dla Ciebie może jest ważniejsza nauka gry w kosza, czy ubikacja wyłożona kafelkami w kolorze niebieskim. Założeniem reformy są małe szkoły i dzieci uczące się przez 8 lat w jednym środowisku, a nie rozdzielane po klasie I- III dzieci i nie ma tu nad czym dyskutować. Mądrzy radni i mądry burmistrz chyba potrafią zinterpretować zapisy reformy a nie tylko siedzieć i myśleć co by tu zlikwidować, bo już trochę czasu minęło i nic nie zlikwidowaliśmy.

avatar
~Itd.
13.01.2017 21:36

Oczywiśćie kolejny raz nauczyciele są papierem toaletowym brawo Panie Ratajczak brawo .....

avatar
~Itd.
13.01.2017 21:38

Radni i burmistrzowie nie są zainteresowani wszystko w rękach posła Asta i Pani Kurstor. Pozdrawiam ....

avatar
~qaz
13.01.2017 23:09

do lipa: ja jako gimnazjalista i licealista ani razu nie zagrałem w kosza na pełnowymiarowej sali :-) Generalnie wbrew niektórym głosom nowa reforma UTRUDI dzieciom znalezienie dobrego liceum i ewentualnych studiów. Jak dziecko mieszka w "złym rejonie", czyli rejonie nienajlepszej podstawówki to szanse na dobre liceum ma nikłe. A idąc nawet do średniego gimnazjum szanse na lepsze liceum już są większe.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl