TworzymyGłos Regionu

reklama

Zmarł dr Martin Sprungala - historyk, autor „Kroniki Wschowy” i innych publikacji

Piątek, 05 maja 2023 o 20:07, aktualizacja Sobota, 06 maja 2023 o 18:48, autor: 3
Zmarł dr Martin Sprungala - historyk, autor „Kroniki Wschowy” i innych publikacji

W wieku 61 lat zmarł dr. Martin Sprungala. Był prezesem Stowarzyszenia Landsmannschaft Weichsel-Warthe i Glogauer Heimatbund, organizacji zrzeszających potomków Niemców mieszkających niegdyś na dzisiejszych ziemiach polskich. Jako autor licznych publikacji z dziedziny historii, w tym "Kronik Wschowy", "Wsi i miast na pograniczu głogowsko-wielkopolskim" i "Kroniki Sławy i okolic", zasłynął jako niezwykle biegły pisarz i pasjonat historii.

Życie i praca dr. Martina Sprungali

Dr. Martin Sprungala urodził się w Dortmundzie w 1962 roku. Jego przodkowie pochodzili z miejscowości Mauche, obecnie Mochy, 45 km na północny wschód od Głogowa. Po ukończeniu szkoły średniej i gimnazjum, pracował jako zwykły żołnierz w sektorze telekomunikacyjnym w okolicach Hamburga. Następnie studiował historię, geografię i historię Europy Wschodniej w Bochum, uzyskując tytuł magistra.

W 1997 roku rozpoczął pracę nad doktoratem, którą ukończył w 2000 roku. Jego rozprawa dotyczyła osad cystersów z Przemętu i nosiła tytuł "Niemiecka osada klasztorna Mauche (Mochy) i ziemia prymasowska (w Wielkopolsce) - między etnicznością a konfesyjnością". Dr Sprungala pracował również w spedycji i kontynuował swoje kształcenie.

Od 2001 roku pracował w Landsmannschaft Weichsel-Warthe, gdzie pełnił funkcję redaktora miesięcznego biuletynu "Weichsel-Warthe". W 2010 roku został wybrany na federalnego rzecznika prasowego i federalnego prezesa LWW, a w 2011 roku musiał przejąć także funkcję federalnego dyrektora wykonawczego. Był autorem ponad 1600 artykułów opublikowanych w ponad 35 czasopismach i periodykach, w tym 34 w "Neuer Glogauer Anzeiger" i 45 w "Fraustädter Ländchen". Od 2003 roku pracował w public relations i koordynator kontaktów z Polską w "Freundeskreis Fraustädter Ländchen".

Jego książka pt. „Kronika Wschowy - Chronik der Stadt Fraustadt (Wschowa)” to ponad 800-stronicowe dzieło dokumentujące ponad 800 lat historii miasta oraz okolic. Kronika powstała na podstawie analizy ponad 80 dokumentów źródłowych oraz licznych publikacji autorstwa niemieckich i polskich kronikarzy i historyków. Przy tworzeniu kroniki, dr Sprungala skorzystał ze źródeł nie tylko pochodzących ze strony niemieckiej, ale także polskiej, co czyni ją cennym źródłem wiedzy dla badaczy historii, genealogii i onomastyki.

Dr. Sprungala był również autorem książki "Geschichte der Dörfer in der Glogau-Posener Grenzregion. Krótki przegląd historyczny" (2011) oraz "Kroniki miasta Sława i okolic" (2012), obie wydane dwujęzycznie w Sławie. "Kroniki miasta Sława i okolic" miały się ukazać w drugim, znacznie poszerzonym wydaniu, a tłumacz podjął się już tego zadania.

Dr. Sprungala był również aktywnym działaczem społecznym, członkiem komisji ds. Niemców w Polsce oraz redaktorem biuletynów informacyjnych niemieckiego towarzystwa historycznego Ziemi Poznańskiej. Był wiceprzewodniczącym zarządu Glogauer Heimatbund od września 2012 do maja 2014 roku, a następnie został wybrany na przewodniczącego Glogauer Heimatbund e.V. w maju 2014 roku.

Wspomnienia o dr. Martinie Sprungali

Podczas rozmowy z dyrektorem Muzeum Ziemi Wschowskiej Damianem Małeckim, dr. Sprungala wspominał o swoich pierwszych wizytach w regionie oraz o kontakcie z mieszkańcami Fraustadt. Jego praca naukowa oraz zainteresowanie historią pomogły mu nawiązać wiele cennych kontaktów z ludźmi, którzy dzielą jego pasję. Rozmowa w ramach Królewskich Historii była jego ostatnim wywiadem. Nagranie pochodzi z marca 2023 r. i zostało zrealizowanego w Muzeum Ziemi Wschowskiej. 

Dr. Sprungala pozostawił po sobie dziedzictwo, które będzie kontynuowane przez jego rodzinę, przyjaciół oraz organizacje, którym przewodził. Jego publikacje oraz praca naukowa stanowią ważne źródło wiedzy dla badaczy historii i genealogii. Zmarł nagle, zostawiając w wiele nieukończonych projektów.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Maria Karasek
06.05.2023 09:00

Wielka strata. "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy.........." Jan Twardowski R.I.P.

avatar
~buczek8@poczta.onet.pl
06.05.2023 13:42

Z żalem przyjąłem tę smutną informację. Żegnaj Martin . Piotr Buczek

avatar
~Damian Małecki
08.05.2023 15:30

Dra Martina Sprungalę miałem przyjemność poznać kilka tygodni temu. Przeprowadziłem z nim wtedy rozmowę, którą można obejrzeć pod załączonym linkiem. Po nagraniu rozmawialiśmy jeszcze kilka godzin. Dr Sprungala dał się wtedy poznać jako autentyczny pasjonat historii i patriota niemiecki, któremu jednak, w odróżnieniu od wielu, nie brakowało wielkiej życzliwości dla Polaków. Był człowiekiem pracowitym, a także otwartym na dyskusję i krytykę, ciekawym rozmówcy. Istniała w nim wielka potrzeba dzielenia się swoją wiedzą, pracą i doświadczeniem. Wiele z tego robił całkowicie bezinteresownie. Z całą pewnością był, ale jeszcze bardziej chciał być, przyjacielem Wschowy, co nie zawsze było możliwe i doceniane. Planowaliśmy wspólnie wydać dwie jego książki. Cieszę się, że mogłem go poznać. Żałuję tylko tego, że nie trafiliśmy na siebie wcześniej.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl