Tomasz Krzymiński, dyrektor SCKiW, podkreśla, że ten typ ubrania jest bardzo kosztowny.
"Niestety zakup strojów wiąże się ogromnymi wydatkami. Tego typu ubrania są wykonywane ręcznie i tylko na zamówienie. Wraz z obuwiem to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych dla jednego tancerza" - tłumaczy dyrektor Krzymiński.
Apel do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
O wsparcie w zakupie strojów poproszono Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Dyrektor SCKiW Tomasz Krzymiński wraz z Burmistrzem Sławy Cezarym Sadrakułą, złożyli formalny wniosek o dofinansowanie na kwotę niemal 70 tys. zł. Dokumenty zostały przekazane Małgorzacie Gośniowskiej-Koli, zastępcy Dyrektora Generalnego KOWR w Warszawie.
Oczekiwanie na decyzję
Małgorzata Gośniowska-Kola podkreśliła, że sprawę traktuje priorytetowo, szczególnie że instytucji, którą reprezentuje, bardzo zależy na zachowaniu dziedzictwa polskiej wsi.
"Sprawy dotyczące zachowania dziedzictwa polskiej wsi są dla nas priorytetem. Jako KOWR, chcemy aktywnie wspierać inicjatywy, które przyczyniają się do pielęgnowania naszej narodowej tożsamości. Osobiście miałam przyjemność wielokrotnie podziwiać występy Zespołu im. Michała Krechowca i zawsze byłam pod ogromnym wrażeniem” - zaznaczyła Gośniowska-Kola.
Znaczenie dla społeczności lokalnej
Zespół Pieśni i Tańca im. Michała Krechowca jest jedyną grupą folklorystyczną działającą na terenie powiatu wschowskiego i regularnie uświetnia swoimi występami większość uroczystości ludowych w regionie. Inwestycja w nowe stroje nie tylko podniesie standardy artystyczne zespołu, ale także wzmocni rolę kultury w życiu społeczności lokalnej.