TworzymyGłos Regionu

reklama

Zatkany nos, katar?

Coraz częściej może to oznaczać COVID-19

Środa, 21 kwietnia 2021 o 19:32, autor: 1
Zatkany nos, katar?

Eksperci ostrzegają: nieżyt nosa coraz częściej występuje przy zakażeniu koronawirusem. Objaw ten nasilił się teraz, przy trzeciej fali pandemii.

Lekarze informują, że coraz częściej pacjenci zakażeni koronawirusem zgłaszają się z bólem głowy i gardła. Nierzadko występuje również nieżyt nosa, czyli tak zwany katar. Czym jest dokładnie? To stan zapalny błony śluzowej nosa wywołany przez infekcję wirusową, grzybiczą lub bakteryjną. Łatwiej więc teraz pomylić zwykłe przeziębienie z COVID-19.

Choroba dotyczy objawów zapalenia błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych. Lekarz Mieczysław Barański, laryngolog dziecięcy, zwraca uwagę na to, że może on mieć charakter  ostry lub przewlekły. Przyczyny kataru mogą być też różne, między innymi: alergiczne, infekcyjne, hormonalne oraz polekowe. Barański ostrzega, że powtarzające się nieżyty nosa mogą przejść w przewlekłe zapalenie zatok, więc nie należy tematu bagatelizować. "W razie niedrożności ujść zatok do przewodów nosowych lub torbieli zatok wymagane jest leczenie operacyjne" - mówi specjalista.

Nieżyt nosa - objawy

Do najczęstszych objawów choroby należy:
- zatkany nos, czyli utrudnione oddychanie przez nos, uczucie obrzęku wewnątrz jam nosa,
- pogorszony węch,
- wyciek wydzieliny o charakterze śluzowym lub ropnym, barwa wydzieliny nie świadczy o pochodzeniu zakażenia,
- kaszel wywoływany przez ściekającą po tylnej ścianie gardła wydzielinę,
- gorączka,
- ból głowy.

Leczenie

W kuracji ostrego nieżytu wirusowego stosuje się płukanie jamy nosowej roztworem soli fizjologicznej, która ułatwia oczyszczanie z wydzieliny i łagodzi objawy. Specjaliści podkreślają, że stosowanie innych leków, a w szczególności kropli do nosa, dopuszczalne jest tylko na zlecenie lekarza.

Jak zapobiegać?

Lekarz Mieczysław Barański podkreśla, że ważna jest profilaktyka, czyli unikanie osób zmagających się z infekcją, częste mycie rąk, dbanie o dobrą odporność organizmu. Żeby zapobiegać występowaniu nieżytów nosa, warto również zadbać o dobre odżywianie, często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy oraz robić badania profilaktyczne, np. tomografię komputerową zatok.

Alergia, a koronawirus. Jak rozróżnić objawy?

Objawy alergiczne łatwo pomylić z symptomami infekcji wirusowych. Co mają wspólnego? Przede wszystkim katar, kichanie, duszności, kaszel oraz ucisk w klatce piersiowej. Jednak zazwyczaj nie obejmują gorączki, która jest jednym z najważniejszych czynników różnicujących. Alergicy nie powinny mieć również bólu gardła czy mięśni oraz biegunki. Takie dolegliwości mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. W tym przypadku należy niezwłocznie wykonać test na COVID-19.

News4Media, fot.: iStock

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Gekon
22.04.2021 16:15

Idzie wiosna. Alergia i jej skutki (np. katar) podniesie statystyki COVID-owe. Brawo za artykuł!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl