TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zaniżone odszkodowanie – koszty „walki o swoje”?

Środa, 15 listopada 2017 o 10:29, aktualizacja Środa, 15 listopada 2017 o 13:21, autor: 2
Zaniżone odszkodowanie – koszty „walki o swoje”?

Polskie społeczeństwo nie ma wciąż rozwiniętej kultury prawniczej. W dalszym ciągu uważamy, że wiele rzeczy jesteśmy w stanie załatwić sami, a do adwokata czy radcy prawnego udajemy się dopiero w momencie, gdy często jest już zbyt późno na wygranie sprawy. Często również nie podejmujemy się „walki o swoje” uzasadniając to wysokimi kosztami dochodzenia należnych świadczeń bez gwarancji ich późniejszego odzyskania. Czy słusznie? Jakie są rzeczywiste koszty dochodzenia wypłaty zaniżonego odszkodowania?

Przede wszystkim opłata od pozwu

Podstawową opłatą, którą należy ponieść, jest opłata od pozwu, która liczona jest w większości przypadków jako pochodna wartości przedmiotu sporu i określona jest ona jako 5% wartości dochodzonego roszczenia. Tym samym, jeżeli dochodzimy odszkodowania w kwocie 100 tysięcy złotych, będziemy musieli wnieść opłatę w wysokości 5 tysięcy złoty na konto danego sądu. Warto jednak napisać wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, jeżeli nasza sytuacja majątkowa nie pozwala na poniesienie takich kosztów.

Adwokat i radca prawny

Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne zakończenie całego postępowania, warto postawić na profesjonalnych pełnomocników. Ich usługi wyceniane są każdorazowo w sposób indywidualny, w zależności od charakteru i stopnia skomplikowania danej sprawy. Co prawda możemy się tutaj posiłkować rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, to jednak rozporządzenie to określa stawki minimalne. Dla przykładowej sprawy z wartością dochodzonego roszczenia określonego na 100 tysięcy złotych, będzie to kwota 3.600,-zł.

Opinie biegłego

Jak informuje portal www.odszkodowaniazoc.pl jednym z kolejnych koszów, z którym należy się liczyć w przypadku dochodzenia odszkodowania (zwłaszcza w przypadku wypadków komunikacyjnych), jest konieczność poniesienia kosztów opinii biegłych sądowych. Tylko oni posiadają wiedzę specjalistyczną i są w stanie wycenić rzeczywistą wartość należnego odszkodowania. Koszt takiej opinii to od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. W większości przypadków ten koszt ponoszony jest przez stronę przegrywającą postępowanie sądowe.

Podsumowując, „walka o swoje” może wydawać się kosztowna i trudna, to jednak w praktyce coraz więcej spraw o odszkodowanie kończy się przyznaniem racji stronie powodowej.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Dawid
15.11.2017 15:00

Witam Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku i zostało wypłacone ci zaniżone odszkodowanie, napisz! Nasza firma posiada swoich własnych orzeczników, rzeczoznawców, prawników, lekarzy i radców. Nie pobieramy żadnych opłat wstępnych wszystko po naszej stronie aby pomóc Tobie odzyskać należne pieniądze. Pobierane później honorarium procentowe uzgodnione z klientem. Zapraszam do kontaktu: d.jastrzebski@euco.pl

avatar
~sowa
29.12.2017 09:08

Gdyby nie euco, to dostałabym ochłapy. Niestety ubezpieczyciele robią wszystko, żeby nie wypłacić odszkodowania w pełnej kwocie

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl