TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zaległość w ZUS – jak wygląda postępowanie egzekucyjne?

Poniedziałek, 09 maja 2022 o 09:38, autor: 0
Zaległość w ZUS – jak wygląda postępowanie egzekucyjne?

Składki wobec ZUS musimy płacić terminowo płacić Jeśli tak nie jest niestety czekają nas konsekwencje. ZUS może bowiem rozpocząć postępowanie egzekucyjne zaległych należności. Jak ono wygląda?

Jeśli przedsiębiorca nie dotrzymuje terminów płatności składek, nie płaci całości zobowiązania, bądź nie robi tego wcale ZUS kieruje do niego pismo przypominające o należnościach. Jeżeli ZUS wszczyna postępowanie egzekucyjne po raz drugi lub kolejny w danej sprawie nie musi ponownie wysyłać upomnienia zadłużonemu płatnikowi. Kwoty przysługujące z tytułu składek, odsetek, kosztów egzekucyjnych, opłaty dodatkowej i opłaty prolongacyjnej podlegają dochodzeniu w postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.

Rodzaje postępowania egzekucyjnego

Kiedy upomnienie nie przynosi skutku ZUS przystępuje do egzekucji zaległości. Może ona przebiegać w trybie administracyjnym lub sądowym:

  • egzekucja administracyjna prowadzona przez ZUS jako organu egzekucyjnego przy zastosowaniu środków egzekucyjnych, tj. zajęcia wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, świadczeń z ubezpieczenia społecznego (np. z renty lub emerytury), renty socjalnej, wierzytelności pieniężnych lub w formie egzekucji za pośrednictwem właściwego urzędu skarbowego prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego,
  • egzekucja sądowa prowadzona przez komornika sądowego na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez ZUS oraz postępowania upadłościowego.

Egzekucja administracyjna – na czym polega?

Postępowanie administracyjne może rozpocząć się po 7 dniach od dnia doręczenia upomnienia przez wierzyciela. Zwykle ZUS sam prowadzi egzekucję administracyjną z konta bankowego dłużnika. W tym celu składa do banku wniosek o zajęcie środków znajdujących się na koncie zadłużonej firmy. Zajęcie wierzytelności obejmuje również kwoty wpłacone na konto bankowe po dacie dokonania obciążenia rachunku, czyli przychodzące wynagrodzenie, renty, emerytury itd. Od chwili zajęcia konta firma nie może bez zgody ZUS wypłacać pieniędzy z rachunku bankowego.

Egzekucja sądowa – jak wygląda?

Dochodzenie zadłużenia wobec ZUS może odbywać się również w drodze sądowej prowadzonej przez komornika sądowego na wniosek ZUS. Stosuje się ją, kiedy  następuje zbieg egzekucji administracyjnej do tego samego elementu majątku z komornikiem lub w momencie, gdy oddział ZUS przyłącza się do egzekucji prowadzonej z nieruchomości przez komornika.

 

Zabezpieczenie ZUS

W sytuacji, gdy dłużnik jest niewypłacalny lub chwilowo utracił płynność finansową, ZUS może zabezpieczyć swoje roszczenia, ustanawiając: hipotekę przymusową na nieruchomościach dłużnika lub zastaw ustawowy. Uprawniania ZUS pozwalają na żądanie od dłużnika ujawnienia należących do niego składników majątku. Płatnik składek musi spełnić to zrobić, a razie zatajenia będzie odpowiadał za złożenie fałszywych zeznań.

 

Kto oprócz dłużnika może odpowiadać za długi w ZUS?

Za długi względem ZUS odpowiada nie tylko sam dłużnik, ale i osoby trzecie z jego otoczenia. Do takich osób zaliczają się m.in.: rozwiedziony małżonek, członek rodziny współpracujący przy prowadzeniu działalności (np. rodzeństwo lub rodzice), nabywca przedsiębiorstwa czy też byli wspólnicy.

Jeśli zdarzy się taka sytuacja, najlepiej jak najszybciej spłacić wymaganą zaległość wraz z odsetkami, a w przypadku dużej kwoty złożyć wniosek o rozłożenie jej na raty. Kiedy w przyszłości okaże się, że mamy trudność w terminowej opłacie podatków (np. w wyniku opóźniania w zapłacie faktur przez kontrahentów) warto rozważyć pożyczkę online. Wiele firm pożyczkowych, takich jak np. Wandoo oferuje bezpieczne pożyczki bez wychodzenia z domu z dogodnym terminem spłaty i możliwością refinansowania.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl