Zagłębie mięsne Sława
Piątek, 13 stycznia 2012 o 11:16, autor: michal 0
Sława to rozpoznawalna marka. Na Dolnym Śląsku, w województwie lubuskim, częściowo w Wielkopolsce, znana jest jako przepiękna miejscowość turystyczna. Warto jednak zwrócić uwagę na branże mięsną, która daję mieszkańcom gminy pracę i zapewnia jej rozwój.
Jak wspomina w wywiadzie udzielonym nam latem burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła początek lat 90-tych to upadek PGR-ów. Bezrobocie w gminie wynosiło 36%. Właśnie wtedy zaczęły powstawać zakłady mięsne i gmina powoli zaczęła stawać się zagłębiem mięsnym.
Pierwsza na rynku pojawiła się firma założona przez Klaudiusza Balcerzaka. Struktura własnościowa zakładu przez lata się zmieniła. Dziś Balcerzak i Spółka należy do niemieckiej grupy kapitałowej heristo ag. Sławski zakład jest największym wytwórcą w branży w województwie lubuskim i jednym z największych i najnowocześniejszych w kraju. Ponad 120 różnorodnych produktów w regularnej sprzedaży, gwarantuje dzienną produkcję na poziomie ok 80 ton wędlin na bazie mięsa wieprzowego, wołowego i drobiu. - Wiodącymi produktami są wędliny podsuszane i długodojrzewaje: Kabanosy drobiowe Balcerzak i Spółka czy Polska surowa długodojrzewająca. Można je kupić na terenie całego kraju - mówi Agata Misiorna Dyrektor ds. Marketingu. W sławskim zakładzie zatrudnionych jest 600 pracowników.
260 ludzi zatrudnia zakład Dobrosława należący do firmy Tarczyński S.A, która również przerabia wieprzowinę, drób i wołowinę. Surowiec pochodzi głównie od krajowych hodowców. Gdy go zbraknie firma posiłkuje się mięsem sprowadzanym z Danii, Holandii i Niemiec. Tarczyński S.A kupił zakład w 2006 roku. Początkowo Dobrosława funkcjonowała jako osobny byt. W kwietnia tego roku doszło do fuzji i dziś zakład oficjalnie funkcjonuje jako Tarczyński S.A zakład produkcyjny w Sławie. Na rynku pozostała marka Dobrosława, znana m.in. z cenionej Linii Geesowskiej. - To produkty dostępne w całym kraju. Swoją popularność zawdzięczają najlepszej najlepszemu sortowi mięsa z jakiego są produkowane, tradycyjnej metodzie peklowania i oryginalnemu bukietowi przypraw - zachwala Paweł Dziwak – Dyrektor zarządzający zakładem produkcyjnym w Sławie
Sławskie zagłębie daje prace nie tylko pracownikom zatrudnionym w zakładach przetwórczych, ale także hodowcom. Tworzą je także Zakłady Mięsne Sława i Biodama. Z przedstawicielami tych firm nie udało się nam jednak porozmawiać.