TworzymyGłos Regionu

reklama

Zadania oświatowe na sesji

Co dalej z powiatową oświatą?

Środa, 06 listopada 2019 o 10:19, aktualizacja Środa, 06 listopada 2019 o 10:23, autor: 7
Zadania oświatowe na sesji

Na ostatniej sesji Rady Powiatu radni przyjęli informację o stanie realizacji zadań oświatowych w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat wschowski w roku szkolnym 2018/2019. Zarząd powiatu ma ustawowy obowiązek przedstawić raz w roku radzie taką informację. Stała się ona impulsem do dyskusji najpierw podczas obrad komisji budżetowej, a następnie na samej sesji.

Rozpoczął przewodniczący komisji budżetowej Krzysztof Grabka:

Chciałbym Państwa poinformować o ważnej i interesującej dyskusji, jaka przebiegła podczas obrad komisji, a dotyczyła tej uchwały. Przyjęliśmy z jednej strony informację, że ogólna sytuacja w naszych szkołach jest dobra pod względem pracy pedagogicznej i organizacyjnej oraz ze względu na stan bazy technicznej, chociaż tutaj nieustannie pojawiają się problemy dotyczące bieżących remontów oraz uzupełnienia wyposażenia. Zwróciliśmy wspólnie z wicestarostą uwagę na to, że w wielu sytuacjach przydałoby się też unowocześnić sprzęt, który funkcjonuje w szkołach. Największą uwagę przykuła tabela, z której wynika, że subwencja oświatowa otrzymywana przez powiat wschowski nie finansuje wydatków związanych z prowadzeniem oświaty. Od lat powiat dokłada z innych dochodów do tego zadania. Zdaniem wicestarosty sytuacja ta nie poprawi się w następnym roku. Starostwo otrzymało już informację o przewidywanej wysokości subwencji oświatowej na rok 2020. W zestawieniu z kosztami, koniecznymi do poniesienia wiadomo, że to się nie zbilansuje. Chciałbym też wzmocnić swój głos przekazany na komisji. Żyjemy w określonym środowisku i nasze decyzje dotykają naszych mieszkańców, pracowników naszych instytucji. Pomimo tego, że z jednej strony możemy poszczycić się wynikami szkół w zakresie zdawalności matur, czy sukcesów w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach przedmiotowych, to obserwujemy w ostatnim czasie pogorszenie warunków pracy nauczycieli. Ma to związek przede wszystkim z wstrzymaniem dodatków motywacyjnych i zaległościami w wypłacaniu należnego ustawą odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii powiatu wschowskiego nie została wypłacona w szkołach powiatowych ani jedna nagroda dla pracowników oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Mamy, więc z jednej strony kwestię możliwości finansowych, a z drugiej społeczeństwo, które nas wybrało do kierowania sprawami powiatowymi i oczekuje, że tak będziemy nimi kierować, aby ich prawa pracownicze były zagwarantowane. Poruszaliśmy też to, że sytuacja finansowa powiatu jest trudno i powiat zaczyna ponosić pewne koszty społeczne. Stąd mój apel, aby przy pracy nad projektem budżetu na rok następny ze szczególną uwagą potraktować te problemy, bo one w środowisku oświatowym narastają.

Radnemu odpowiedział Wojciech Szadel, członek zarządu powiatu:

Chciałbym położyć nacisk na to, że szkoła przede wszystkim stoi uczniem, nie tylko nauczycielem, ale uczniem.  Powiat wszystko robi, żeby zapewnić uczniom na naszym terenie optymalne warunki do nauki. Pomoce naukowe, komputery nie są tanie w dzisiejszych czasach. Robimy wszystko, aby to zabezpieczyć. Powiat pozyskał ostatnio środki na przebudowę boiska sportowego w I LO i to jest kwota rzędu miliona złotych. W pierwszej kolejności prosiłbym, żeby się skupić na tych zadaniach, które na powiecie ciążą, a są bardzo kosztowne i które musimy etapować. Jako członek zarządu chcę to zaznaczyć i prosić o wyrozumiałość.

W podobnym tonie wypowiedziała się radna Danuta Płończak:

Ja bym dołączyła swój głos do Pana Wojciecha. Proszę, żebyśmy mieli wzajemny szacunek do siebie, bo pieniądz nam z nieba nie spadnie.

Ostatni zabrał głos Waldemar Starosta, wicestarosta wschowski:

Chciałbym powiedzieć, że konsekwencje konieczności oszczędzania ponoszą wszyscy pracownicy naszego powiatu: urzędnicy, pracownicy opieki społecznej. Ci pracownicy też mieli swoje święto w postaci Dnia Samorządowca i też nie dostali nagród. Jak wiecie zapewne część finansów pochodzących z tych oszczędności musieliśmy przeznaczyć na budżet Powiatowego Urzędu Pracy. Na jego funkcjonowanie zapomniano zabezpieczyć środki w projekcie tegorocznego budżetu. Taka jest rzeczywistość. Oczywiście jest nam przykro z powodu ograniczeń i na spotkaniu z dyrektorami jednostek oświatowych mówiliśmy już o tym, że z przykrością przyjęliśmy fakt, że nie mogliśmy przekazać środków chociażby na nagrody. Myślę, że to się w przyszłości zmieni i będziemy w stanie pracownikom jednostek oświatowych coś logicznego zaproponować. Od 1 stycznia wchodzą nowe zasady wynagrodzeń, które będą miały konsekwencje kosztowe dla naszego budżetu. Musimy się z tym wszystkim zmagać i sobie z tym poradzić. Do tego musimy mieć środki na udział własny w inwestycjach. Pomimo rekordowych dofinansowań i dodatkowego wsparcia samorządów gminnych w inwestycjach drogowych, to nasz udział wciąż nie jest mały. Musimy te pieniądze z czegoś wygospodarować. Jednocześnie trzeba powiedzieć, że udało się obniżyć zadłużenie powiatu. To też ma znaczenie. Ja mogę tylko w imieniu Pana starosty i swoim oraz całego zarządu wyrazić ubolewanie, że nie mogliśmy z tzw. kopertami do Państwa (pracowników oświaty – przyp. redakcji) przyjechać. Byłoby nam bardzo miło, a musieliśmy ograniczyć się tylko do złożenia życzeń.

Sprawa zaległości w przekazywaniu oświacie należnych środków przewija się na sesjach Rady Powiatu od początku tej kadencji. Z odbytej dyskusji wynika, że jest to spowodowane trudnościami finansowymi naszego powiatu. Jedocześnie warto zauważyć przysłowiowy promyczek nadziei przybijający z wypowiedzi wicestarosty. Już niedługo do radnych trafi projekt budżetu powiatu na rok 2020, który da odpowiedź na pytanie, jakie będą finanse oświaty powiatowej w nadchodzącym roku.

Po przeprowadzonej dyskusji informację o stanie realizacji zadań oświatowych radni przyjęli przy dwóch głosach wstrzymujących się.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~lechwoj
06.11.2019 11:18

a starosta bielawski nie miał nic do powiedzenia?

avatar
~XXX
06.11.2019 12:16

A Państwo nie wiecie, że 1%i wypłacenia nagród? planowanego funduszu płac to ustawowy obowiązek zaplanowania i wypłacenia nagród dla nauczycieli? Gdzie jest Regionalna Izba Obrachunkowa.

avatar
~Rozumiem
06.11.2019 19:49

Ja jestem gotowa okazać wyrozumiałość, wiadomo że sytuacja finansowa starostwa jest fatalna i tyle. Mam tylko jedno pytanie i z artykułu niestety nie wynika czy ono padło. Mamy starostę z ramienia PiS, czy Pan starosta informował kuratorium, ministerstwo o potrzebie dokładnia do subwencji. Niestety Pan minister oświaty twierdzi, że pieniędzy jest wystarczająco dużo , że to samorządy nie potrafią nimi zarządzać. Może zatem warto zgłaszać takie problemy i i informować nas o ewentualnych odpowiedziach z ministerstwa. Może warto też przedstawić zdanie kuratorium i ministerstwa np. W kwestii ilości uczniów w klasach ( tak żeby na siebie zarabiały) itd. Może szybko się okazać, że dobrobyt jest w Warszawie i okolicach, a w małych miejscowościach rosną długi.

avatar
~lechwoj
06.11.2019 22:04

(...)rok temu gdy radni ustalali wysokość swojej diety nie zgodzili się na jej obniżenie. Teraz Szadel mówi, że "szkoła przede wszystkim uczniem stoi" mam pytanie do radnego JAK BĘDZIE STAŁA GDY ZABRAKNIE NAUCZYCIELI?

avatar
~Em-ka
07.11.2019 21:57

Słowa wicestarosty " Zapomniano zabezpieczyć środki w projekcie tegorocznego budżetu na PUP ". Pytanie, kto opracowywał i kto zatwierdzał ten projekt budżetu? Gdzie był starosta i radni powiatowi? Po zeszłorocznych wyborach starostwem kieruje woźna i ochroniarz ????

avatar
~lechwoj
08.11.2019 08:03

Niestety tak, po roku pracy, w mojej ocenie p. bielawski nie robi nic, na każdym kroku promuje się w gminie Szlichtyngowa sporadycznie widać go we Wschowie czy Sławie.

avatar
~Tylko pytam
08.11.2019 11:17

A ja mam pytanie, co się stało z pieniędzmi , które powinny być przeznaczone na utrzymanie PUP . Gdzie trafiły? PUP od momentu powstania powiatu podlegał pod starostwo. I teraz ktoś zapomniał ująć w budżecie, Inny ktoś podpisał źle skonstruowany budżet A nowa rada powiatu ten bubel zatwierdziła ? Czy tak powinno być wg " dobrej zmiany " ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl