Ekspozycja zostanie podzielona na trzy bloki tematyczne: najwcześniejsza historia Muzeum, najciekawsze wystawy na przestrzeni ostatnich 50 lat oraz zbiory malarskie i eksponaty na co dzień ukryte w magazynach.
Pierwszy blok przedstawi organizację i osoby, które przyczyniły się do powstania Muzeum Ziemi Wschowskiej na czele z Onufrym Kubickim. Wzbogacony zostanie przez oryginalne przedmioty z tamtych lat, takie jak afisze z Izby Pamiątek czy wystaw Koła Plastyków Amatorów.
Podróż w przeszłość możliwa będzie dzięki kioskom multimedialnym prezentującym archiwalne materiały fotograficzne. Zwiedzający zapoznają się z kolejnymi dekadami życia Muzeum. Na wystawie pokazane zostaną kolekcje dawnych plakatów i broszur dzięki którym możliwe będzie prześledzenie zmian w sposobach eksponowania oraz promocji zbiorów. Światło dzienne ujrzą również zabytki związane z historią Wschowy, np. przedwojenne drogowskazy czy XIX-wieczne hełmy wschowskiej policji, oraz zbiory malarskie, po przeprowadzonych zabiegach konserwatorskich.
Muzeum Ziemi Wschowskiej utworzono 1 kwietnia 1968 r. Przekształcono wtedy istniejącą od 1964 r. Izbę Pamiątek Historycznych w muzeum regionalne. Na siedzibę nowo powołanego muzeum przeznaczono jedną z zabytkowych kamieniczek przy ówczesnym pl. Jedności Robotniczej (obecnie pl. Zamkowy 2). Pierwsza wystawa przygotowana przez MZW we wrześniu 1968 r. poświęcona została 50. rocznicy powstania wielkopolskiego. Uroczyste otwarcie Muzeum miało miejsce 22 lipca 1970 r. W udostępnionych zwiedzającym pomieszczeniach zaprezentowano przedmioty zgromadzone w czterech działach: rzemiosła artystycznego, artystyczno-historycznym, archeologicznym i archiwalnym.
Na przełomie lat 70. i 80. XX w. Muzeum Ziemi Wschowskiej objęło opieką Staromiejski Cmentarz Ewangelicki i znajdujący się przy nim dawny cmentarz katolicki. Z czasem utworzono z nich Lapidarium Rzeźby Nagrobnej.
W 2014 r., w związku z oficjalnym otwarciem nowej siedziby w budynku dawnej rezydencji jezuickiej przy pl. Farnym 3, przygotowano stałą wystawę poświęconą dziejom miasta. W kamieniczkach przy pl. Zamkowym 2 rozbudowano wystawę poświęconą protestanckiej przeszłości ziemi wschowskiej. Dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiono ponad 300 prac Eugeniusza Geta Stankiewicza. Obecnie Muzeum Ziemi Wschowskiej uczestniczy w wielu projektach i współpracuje z różnymi środowiskami, realizując ideę muzeum otwartego.
(MZW)