XXV Międzynarodowy Festiwal Folkloru „FOLKOWA GÓRA” już za parę dni
Czwartek, 16 sierpnia 2012 o 15:03, autor: admu 0
Burmistrz Sławy oraz Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku zapraszają w dniach od 20 do 24 sierpnia na koncerty w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "Folkowa Góra". Koncerty będą odbywać się codziennie o godz. 18:00 na scenie przy plaży SCKiW w Sławie
Organizatorem festiwalu jest Regionalne Centrum Animacji Kultury z Zielonej Góry. Współorganizatorem festiwalu jest Gmina Sława oraz Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie.
Patronat honorowy nam imprezą objął Marszałek Województwa Lubuskiego Pani Elżbieta Polak, UMiG Zielona Góra, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
20.08 godz. 18:00
Vingis - Litwa
Suzorie - Białoruś
Lions of Africa - Senegal
21.08 godz. 18:00 (klasycznie)
Lzpit - Polska
Quahuitl - Meksyk
22.08 godz. 18:00
Na ludową nutę
23.08 godz. 18:00
Zespół Ludowy Gorzowiacy - Polska
Doina Somesana - Rumunia
24.08 godz. 18:00
Molodist - Ukraina
Furmani - Słowacja
Mladost Avala - Serbia
– SENEGAL Grupa „Lions of Africa” została założona w 1999r. przez Abdoulaye Dienga, który jest głównym choreografem i kierownikiem zespołu. „Lions of Africa” składa się z jednych z najbardziej utalentowanych artystów z Senegalu oraz z innych państw afrykańskich. Formacja liczy 65 artystów – tancerzy, muzyków oraz akrobatów. Ich występy są kombinacją tradycyjnych tańców afrykańskich, a także zapierających dech w piersiach akrobacji. Tancerze ujmują widza żywiołowością tańca, wpadającym w ucho rytmem muzyki oraz niezwykłymi strojami. Aktualnie grupa działa i rozwija się w Amsterdamie, szerząc w Holandii, a także na całym świecie kulturę afrykańską. „Lions of Africa” brała udział nie tylko w licznych Festiwalach, ale także przewodziła istotnym spotkaniom kulturalnym oraz politycznym, m.in. uświetniała przywitanie byłego prezydenta USA George’a Busha w Senegalu.
– SERBIA Kulturalne i Artystyczne Stowarzyszenie MLADOST-AVALA powstało w 1957 r. jako „Kulturalne i Edukacyjne Stowarzyszenie MLADOST”. Przez wiele lat pracy oraz wszechstronny repertuar, Stowarzyszenie gromadziło głównie młodych artystów i pasjonatów, którzy poprzez swoje działania , starannie zachowali dziedzictwo folkloru narodowego oraz tradycje narodu serbskiego. W czasie wieloletniej działalności, zespół zebrał liczne nagrody oraz osiągnięcia na arenie narodowej, a także na międzynarodowych festiwalach oraz gościnnych występach, reprezentując serbską kulturę m.in. w Rumunii, Grecji, Francji, Niemczech, a także w innych państwach. Aktualnie Stowarzyszenie liczy ok. 250 członków, którzy działają w trzech grupach. W ciągu 55-letniej historii, zespół dał ponad 2000 koncertów w Serbii, a także w całej Europie. Kierownikiem Stowarzyszenia jest Milan Bukowić. Dyrektorem Artystycznym jest natomiast Filip Kitanowić.
– SŁOWACJA Zespół Folklorystyczny “Furmani” zaistniał w styczniu 2004 roku. Jest to grupa artystyczna, która pracuje przy Centrum Czasu Wolnego dla Dzieci i Młodzieży DOMINO w Nitrze. Wszyscy jego tancerze, śpiewacy i muzycy, w wieku 16-24 lat, są byłymi członkami różnych dziecięcych zespołów folklorystycznych działających w Nitrze. Repertuar grupy skupia w sobie zarówno muzykę, śpiew i taniec, przedstawiając przede wszystkim folklor regionów Nitry i Tekov (zachodnia Słowacja). W swoim programie zespół oferuje charakterystyczne tańce, takie jak czardasz, „friska” - bardzo szybki taniec w parze , taniec dziewcząt w kole, tańce chłopięce, a także osobne numery śpiewacze i instrumentalne. Działania zespołu obejmują kolekcjonowanie i renowację tradycyjnych strojów ludowych oraz ich części. „Furmani” regularnie biorą udział w wydarzeniach organizowanych przez miasto Nitra, co więcej, zespół ma na swoim koncie liczne występy zarówno na Słowacji, jak i zagranicą.
– UKRAINA Zespół Tańca Ludowego “MOLODIST” z Czerwonogrodu (okolice Lwowa) został założony w 1961 roku. Prezentował on bogactwo ukraińskiego folkloru wraz z jego zwyczajami i tańcami na różnych festiwalach i koncertach na Ukrainie, a także zagranicą, m.in. w Polsce, Grecji, Rosji, Białorusi, Czechach, Finlandii, Rumunii, Macedonii i Bułgarii. Obecnie zespół liczy 85 członków, którzy działają w dwóch grupach : dziecięcej i młodzieżowo-dorosłej. Występy grupy przepełnione wytwornością oryginalnie prezentowanych tańców ludowych, zaakcentowaną dynamiką, czarującym nastrojem, pięknem harmonii i rytmu, kolorytem strojów oraz spektakularnym zakresem choreografii zaowocowały licznymi nagrodami i osiągnięciami. Kierownikiem grupy i jednocześnie dyrektorem artystycznym jest Ludmila Pribega.
- BIAŁORUŚ Zespół "Suzorie" powstał w 1988 roku. Od chwili powstania, ich pełne życia i energii występy zachwycają publiczność w Białorusi jak i na całym świecie. „Suzorie” składa się z trzech grup – tanecznej, instrumentalnej i wokalnej, jednocześnie prezentując tańce i śpiew w autentycznych kostiumach ludowych oraz przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki. Członkowie zespołu to zafascynowani folklorem młodzi ludzie, którzy z pełnym profesjonalizmem podchodzą do swojej niecodziennej pasji, przygotowując się do koncertów w kraju i występów na międzynarodowych festiwalach. Repertuar zespołu obejmuje najciekawsze i najbardziej popularne elementy białoruskiego folkloru. Publiczność przychodząca na koncerty "Suzorie" ma niepowtarzalną możliwość podziwiania młodych tancerzy w skocznych polkach, a to wszystko w kolorowej oprawie tradycyjnych strojów ludowych. Zespół folklorystyczny dał już ponad sto koncertów na Ukrainie, w Rosji, Bułgarii, Turcji, Francji oraz wielu innych krajach.
- ROMANIA Zespół ludowy “Meseşul” powstał w 1996 roku. Główną działalnością grupy jest promowanie wartości kultury tradycyjnej, jak również nowoczesne przekształcanie jej i umieszczanie w swoich występach. Na początku grupa liczyła 28 członków, jednak wraz z rokiem 2005 osiągnęła liczbę ponad 50 członków. Artyści zespołu ”Meseşul” dokładali wszelkich starań, aby osiągnąć sukces i wziąć udział w licznych festiwalach oraz konkursach w Rumunii, a także zagranicą. Grupa także wystąpiła w wielu popularnych programach telewizyjnych przedstawiając piękno rumuńskich tańców i pieśni. Kierownikiem grupy jest Daniel Săuca, zaś dyrektorem całej sekcji jest Taloş Pop Paula
– MEKSYK “QUAHUITL” jest grupą powstałą w 1983 roku w mieście Salitillo, które jest stolicą regionu Coahuila. Jest to grupa, która z oddaniem i znajomością swoich korzeni, dumnie czci tradycje meksykańskie poprzez tworzenie i odnawianie w swoich występach codziennego oraz odświętnego życia narodu meksykańskiego. Repertuar zespołu składa się z tańców z różnych regionów z całego kraju. „QUAHUITL” reprezentował zarówno swój region, jak i Meksyk na lokalnych koncertach, a także na krajowej oraz międzynarodowej arenie, np. w Stanach Zjednoczonych, Portugalii, Bułgarii, czy Francji. Grupa składa się z młodzieży i dorosłych, którzy oprócz spełniania swojej misji, przyczyniają się do promocji i upowszechniania kultury Meksyku poprzez taniec. Kierownictwem grupy zajmują się Raul Saldaña Melendez oraz Pedro Fortunato Rodriguez.
– LITWA Ludowy Zespół Pieśni, Muzyki i Tańca „VINGIS” został utworzony przy wileńskim Instytucie Politechnicznym w 1962 roku. Zespół składa się z tancerzy, chóru oraz towarzyszącej im kapeli. Wszyscy członkowie grupy są studentami Uniwersytetu Technicznego Gediminasa w Wilnie. Tradycyjne instrumenty ludowe, takie jak np. drewniane dzwony, są używane w zespole muzycznym. Repertuar grupy opiera się na tradycyjnych litewskich pieśniach, muzyce i tańcach. W ciągu 45 lat istnienia, zespół uczestniczył w ponad 750 koncertach, a także brał udział w wielu festiwalach. Grupa koncertowała w Łotwie, Estonii, Polsce, Czechach, Węgrzech, Ukrainie, Rosji, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Belgii, Anglii, Irlandii i Kanadzie. Kierownikiem grupy jest Rimute Zaleckaite.
(źródło: sckiw.slawa.pl)