TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wziernik ginekologiczny - jakich narzędzi potrzebuje ginekolog?

Piątek, 15 kwietnia 2022 o 13:27, aktualizacja Piątek, 15 kwietnia 2022 o 13:32, autor: 0
Wziernik ginekologiczny - jakich narzędzi potrzebuje ginekolog?

Ginekolodzy to lekarze specjalizujący się w zdrowiu kobiet. Zajmują się szerokim zakresem zagadnień, w tym położnictwem, ciążą i porodem, menstruacją oraz problemami z płodnością, jak i infekcjami przenoszonymi drogą płciową oraz zaburzeniami hormonalnymi. Aby w jak najlepszy sposób pomagać pacjentom, niezbędne są im pewne instrumenty medyczne. Dowiedz się, jakich narzędzi potrzebuje ginekolog.

Narzędzia, które znajdziesz w gabinecie ginekologicznym

Ginekologia to dziedzina medycyny, która troszczy się o żeński układ płciowy. Podczas wizyty lekarze wykorzystują wiele akcesoriów medycznych, aby móc prawidłowo przeprowadzić badanie. Czasami widok narzędzi może wzbudzać w nas niepokój przed badaniem – wynika on z obaw przed możliwym bólem. Nie ma jednak powodu, by się martwić. Przekonajmy się o tym sami – poznajmy narzędzia, które zobaczymy w każdym gabinecie ginekologicznym!

Wśród instrumentów, które znajdziemy u ginekologa, znajdują się wszelkie narzędzia do zakładania oraz wyciągania wkładek wewnątrzmacicznych – są to między innymi kleszczyki. Oprócz tego, niezbędne są szczoteczki cytologiczne. Jak podpowiada nam ich nazwa, są przeznaczone do pobierania materiału do badania cytologicznego – to niezwykle istotne narzędzie, jeśli chodzi o profilaktykę raka szyjki macicy. W tym badaniu wykorzystuje się także szkiełka cytologiczne, służące do przekazywania pobranych wymazów w higieniczny sposób. W gabinecie ginekologicznym niezbędny jest również anoskop – to specjalistyczne narzędzie, które pozwala wykrywać patologię odbytu i odbytnicy, między innymi nowotwory czy hemoroidy. 

W gabinecie ginekologicznym zobaczymy również wziernik ginekologiczny. To narzędzie, które jest jednym z najważniejszych, jednak budzi niemały niepokój wśród wielu pacjentek. Jest to instrument zbudowany z połączonych zawleczką łyżek, dzięki którym ginekolog odchyla przednią oraz tylną ścianę pochwy. Odpowiednie narzędzia ginekologiczne, takie jak wziernik dopochwowy, pomagają lekarzom w przeprowadzeniu profesjonalnej wizyty. Czy warto się ich jednak obawiać?

Jak przebiega wizyta u ginekologa?

Badanie ginekologiczne składa się z kilku części. Na początku lekarz będzie chciał uzyskać informacje o stanie zdrowia pacjentki, historii przebytych chorób, przyjmowanych lekach czy alergiach. Przed wizytą warto zapisać sobie wszystkie potrzebne informacje, które powinniśmy przekazać ginekologowi – w ten sposób podczas wizyty nic nam nie umknie. To również dobry sposób, aby nie pomylić nazw przyjmowanych przez nas leków. 

Kolejnym krokiem jest pomiar ciśnienia tętniczego, wagi oraz wzrostu. Wtedy też nastąpi badanie piersi i jamy brzusznej. Jeśli odczuwamy bolesność piersi, brzucha czy też inne dolegliwości związane z tymi częściami ciała, powinniśmy poinformować o tym lekarza.

W następnym etapie wizyty w gabinecie ginekologicznym następuje badanie narządów rodnych. Ginekolog prosi wtedy pacjentkę, aby rozebrała się od pasa w dół i usiadła na fotelu ginekologicznym – wtedy też zostanie pobrany materiał do badania cytologicznego.

Kolejna część wizyty obejmuje badanie przy użyciu wziernika ginekologicznego. Całość badania jest prosta – lekarz rozchyla palcami wargi sromowe pacjentki, a następnie wkłada narzędzie przez ujście pochwy. Kiedy narzędzie znajdzie się wystarczająco głęboko, otwiera łyżki i w ten sposób zyskuje wgląd na szyjkę macicy oraz ściany pochwy.

Przedostatnim etapem jest badanie dwuręczne, podczas którego ginekolog wsuwa palce jednej dłoni do pochwy, co pozwala między innymi na ocenę ściany pochwy pod względem bolesności czy wystąpienia guzków, jak i określenie kształtu oraz tkliwości szyjki macicy. Po tym badaniu pacjentka schodzi z fotela ginekologicznego i ubiera się.

Wziernik ginekologiczny – czy badanie boli?

Czy badanie przy użyciu wziernika ginekologicznego boli? Może mu towarzyszyć nieprzyjemne uczucie, jednak nie powinnyśmy czuć żadnego bólu.

Co jednak zrobić, jeśli podczas badania odczuwasz duży ból? Poinformuj o tym lekarza! Wtedy ginekolog odrobinę zwolni podczas wykonywania czynności, zmieni rozmiar wziernika, użyje większej ilości lubrykantu, a nawet, jeśli będzie to konieczne, przerwie badanie. Pamiętaj, by zawsze informować lekarza o tym, co odczuwasz podczas badania, ponieważ może to stanowić cenną wskazówkę w procesie diagnostycznym. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl