TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wynajem auta - co z ubezpieczeniem?

Środa, 23 marca 2022 o 08:24, autor: 0
Wynajem auta - co z ubezpieczeniem?

Interesuje Cię wynajem auta? Co z ubezpieczeniem w takiej sytuacji? Czy każdy wynajęty pojazd jest ubezpieczony? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.   1. Wynajem auta – co obejmuje podstawowe ubezpieczenie?
2. Wynajem samochodu – kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?
3. Czy można wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla wynajętego samochodu?

Każda wypożyczalnia samochodów musi wykupić podstawowe ubezpieczenie OC dla pojazdów, którymi dysponuje. Nierzadko również wypożyczalnie wykupują AC. Oczywiście obie polisy są zawsze brane pod uwagę i doliczane do kosztów wynajęcia pojazdu. Inaczej nieco wygląda sprawa związana z dodatkowymi ubezpieczeniami. Co obejmują i czy warto je wykupywać na czas najmu? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, co w ogóle obejmuje podstawowe ubezpieczenie. 

Wynajem auta – co obejmuje podstawowe ubezpieczenie?

Jak już wspominaliśmy, ubezpieczenie auta na wynajem jest obowiązkowe. Chodzi tu przede wszystkim o podstawowe OC, które wykupuje oczywiście wypożyczalnia samochodów na swoje pojazdy. Polisa OC chroni nie tylko najemcę, ale i kierowcę samochodu wynajmowanego przed szkodami na mieniu oraz na osobie. Takie podstawowe ubezpieczenie zatem pokrywa koszty szkód wyrządzone innym osobom w trakcie korzystania z wynajętego pojazdu.

Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem samochodu, dokładnie sprawdź umowę. Niektóre ubezpieczalnie uważają, że polisa OC przysługuje jedynie tej osobie, która podpisała umowę i wynajęła pojazd. Wyklucza się tym samym innego kierowcę, który mógł przecież poruszać się wynajętym przez nas samochodem. Oczywiście jest to niezgodne z przepisami, ponieważ ubezpieczenie OC przypisuje się do auta – nie do kierowcy. Zatem sama wypożyczalnia nie wykluczy kierowcy z tak zwanej ochrony odpowiedzialności cywilnej.  

Wynajem samochodu – kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Są pewne sytuacje, w których ubezpieczyciel może w ogóle odmówić wypłaty odszkodowania. Do tych sytuacji zalicza się te wydarzenia, w których doszło do szkody przez umyślne działanie kierowcy lub kiedy ten nie ma odpowiednich uprawnień. Odmowa wypłaty odszkodowania może także nastąpić, kiedy kierowca był pod wpływem środków odurzających czy alkoholu oraz gdy pojazd skradziono. O innych wykluczeniach przeczytasz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.  

Co to oznacza dla wynajmującego? Że wszystkie szkody, które nie zostaną pokryte z ubezpieczenia, musi pokryć je on sam – z własnej kieszeni.  

Czy można wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla wynajętego samochodu?

Z reguły można wykupić dodatkowe ubezpieczenie na czas najmu samochodu. W Polsce do najpopularniejszych zalicza się pakiet NNW – czyli Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków oraz assistance. Ta ostatnia opcja obejmuje przede wszystkim pomoc, kiedy dojdzie do awarii auta oraz odholowanie go z danego miejsca zdarzenia. Oprócz tego kierowca ma możliwość otrzymać samochód zastępczy, opiekę medyczną, a nawet rezerwację noclegowych miejsc.  

Za granicą warianty dodatkowych ubezpieczeń na czas wynajmu mogą kryć się pod różnymi skrótami. Na przykład CDW – Collision Damage Waiver – to polisa od skutków kolizji. Z reguły wypożyczalnie samochodowe oferują tego rodzaju bezpieczenie w cenie wynajmu. Dzięki temu osoba, która wynajęła pojazd, nie musi płacić za odszkodowanie, kiedy dojdzie do jakiejś szkody. 

PAI – czyli Personal Accident Insurance – działa podobnie do polskiego pakietu NNW. Kiedy dojdzie do wypadku, zarówno kierowca, jak i pasażerowie wynajętego pojazdu mogą liczyć na dodatkowe odszkodowanie i to bez względu na to, kto ostatecznie był sprawcą całego zdarzenia. 

SCDW – Super Collision Damage Waiver – jest polisą bardziej rozszerzoną od wersji CDW. Jeśli wykupisz to ubezpieczenie, w przypadku spowodowania wypadku czy po prostu uszkodzenia samochodu, zapłacisz mniej lub nie zapłacisz w ogóle za powstałe szkody. TW natomiast – Theft Waiver – jest dodatkowym pakietem, które zabezpiecza przede wszystkim przed utratą lub kradzieżą pojazdu, który został wynajęty. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, najemca traci tylko udział własny, a wypożyczalnia samochodów otrzyma odpowiednie odszkodowanie. 

Więcej informacji na temat ubezpieczenia OC, AC oraz dodatkowych rozwiązań znajdziesz na stronie http://kalkulatoroc.org.pl. Na witrynie dostępny jest także kalkulator OC, w którym bez problemu i szybko porównasz składki wszystkich interesujących Cię ubezpieczycieli. Wynajem samochodów stale zyskuje na popularności i coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie samochodu z takich miejsc jak punkty wynajmu. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie warunki proponują wypożyczalnie samochodów, ale też przeprowadzić wynajem aut w sposób odpowiedzialny. Dobre ubezpieczenie z pewnością zmniejszy ryzyko, że długoterminowy wynajem samochodów skończy się dla klienta koniecznością opłacenia dodatkowych kar za wypożyczenie samochodu. Każda dobra wypożyczalnia aut udzieli klientowi informacji nie tylko na temat dostępnych pojazdów, ale również podpowie, jak zarezerwować samochód i jakie ubezpieczenie dla klientów indywidualnych będzie najlepsze. Trzeba oczywiście pamiętać o zabraniu prawo jazdy, które jest ważne na terenie kraju.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl