TworzymyGłos Regionu

reklama

Wykład profesora Hładkiewicza. Obchody 100-lecia Wiecu Polskiego

Czwartek, 13 grudnia 2018 o 12:56, aktualizacja Czwartek, 13 grudnia 2018 o 13:06, autor: 0
Wykład profesora Hładkiewicza. Obchody 100-lecia Wiecu Polskiego

12 grudnia po złożeniu kwiatów przy tablicy upamiętniającej Wiec Polski uczestnicy uroczystości 100-lecia tego wydarzenia przeszli do Muzeum Ziemi Wschowskiej, gdzie odbył się wykład oraz koncert.

Dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej Marta Małkus po przywitaniu wszystkich gości zwróciła uwagę, że Wiec Polski był ważnym wydarzeniem ukazującym chęć przynależności dawnych wschowian do odradzającej się Polski. Jak podkreśliła pani dyrektor późniejsze Powstanie Wielkopolskie nie objęło naszego miasta, tylko północą część dawnego powiatu wschowskiego, jednak wpływ na to miały aresztowania Polaków, jakie miały miejsce jeszcze przed rozpoczęciem walk.

Obecny na spotkaniu Zdzisław Rygusik, przewodniczący wschowskiego Zarządu Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” oraz przedstawiciel Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przypomniał o zrealizowanych w tym roku wydarzeniach, jakie miały miejsce na terenie Wschowy, związanych z obchodami 100-lecia niepodległości. To między innymi odsłonięcie na cmentarzu komunalnym obelisku, poświęconego działaczom niepodległościowym, członkom Rady Ludowej i uczestnikom Powstania Wielkopolskiego. Następnie Muzeum Ziemi Wschowskiej wraz z Archiwum Państwowym w Lesznie przygotowało stałą ekspozycję ,,Trwaliśmy dzielnie na rubieżach”. Między parafialny komitet mieszkańców Wschowy ufundował pomnik niepodległości. Z kolei stowarzyszenie Czas ART zorganizowało ogólnopolską konferencję popularno-naukową ,,Drogi do niepodległości. Związek Harcerstwa Polskiego hufiec Wschowa przygotował inscenizację słowno-muzyczną. Barbara Ratajewska wraz z Archiwum Państwowym w Lesznie wydała publikację ,,Polacy, mieszkańcy powiatu wschowskiego w walce o zachowanie narodowej tożsamości w pierwszej połowie XX wieku”. Kolejna publikacje, to książka Bartosza Tietza ,,Ścieżki zapomnianego pokolenia”, Dariusza Czwojdraka ,,Droga do niepodległości. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na ziemiach wschowskich”, Stowarzyszenie Bukówczan Manu wydało publikację ,,By Bukwitz był znowu Bukówcem”.

Poniżej prezentujemy wykład, jaki wczoraj wygłosił w muzeum profesor Wiesław Hładkiewicz.

(rak/foto: olek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl