Ekologiczna pompa ciepła
Przypomnijmy, że pompa ciepła to urządzenie, które w zimowych miesiącach ma zapewnić komfort cieplny mieszkańcom domu. Dostarcza energię grzewczą do kaloryferów lub ogrzewania podłogowego, jednak zasada poboru energii cieplnej i przekształcania jej na grzewczą kompletnie różni się od tego, do czego przyzwyczaiły nas tradycyjne piece węglowe czy gazowe. Pompy ciepła pobierają energię ze źródeł odnawialnych. To pierwsza różnica, która sprawia, że urządzenia te są proekologiczne. Do ogrzewania nie wykorzystują węgla, gazu ziemnego, drewna ani żadnego innego paliwa, ale ciepło pobrane spod gruntu lub z powietrza, rzadziej ze zbiorników wodnych. Druga różnica polega na tym, że tak pobrane ciepło nie wymaga, w przeciwieństwie do paliw stałych czy ciekłych, spalania. Energia cieplna zamieniana jest na energię grzewczą za sprawą przemian termodynamicznych. Pompa ciepła nie wytwarza więc żadnego dymu ani popiołu, nie produkuje substancji ubocznych, które mogłyby wchodzić w skład powstającego w wyniku spalania, szkodliwego smogu. Nic więc dziwnego, że urządzenia te rekomendowane są przez ekologów i wybierane przez osoby, którym nie jest obojętny aspekt środowiskowy ogrzewania budynków.
Ważne parametry pompy ciepła
- Moc pompy ciepła
Wybór mocy urządzenia powinien uwzględniać szereg czynników. Wielkość powierzchni budynku to tylko jeden z nich. Pozostałe to chociażby jakość wykonanej termoizolacji, ilość zużywanej wody w przypadku pompy z zasobnikiem c.w.u. czy nawet liczba mieszkańców. Już moc rzędu 3,6-5,5 kW może dać dobre efekty ogrzewania, jednak duże domy, ze sporym zużyciem wody i budynki, które zamieszkują duże rodziny, mogą wymagać urządzeń o mocy nawet 10 kW i większej.
- Współczynnik COP
Oblicza się go z ilorazu ciepła, które oddaje pompa i energii elektrycznej, którą pobiera urządzenie. Innymi słowy, jest to stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a mocą elektryczną, niezbędną do napędu sprężarki. Im wyższy jest współczynnik COP, tym więcej uzyskujemy ciepła z pracy urządzenia przy jednoczesnym zużyciu tej samej ilości energii.
- Akustyka
Choć nowoczesne pompy ciepła są urządzeniami, gdzie emisja hałasu jest minimalna, warto sprawdzić, jakie informacje na ten temat zawarł producent. Zwykle podaje się tzw. moc akustyczną i ciśnienie akustyczne. Jeżeli parametry te oscylują w granicach — odpowiednio 52 dB i 38 dB — to można mówić o cichej pracy pompy ciepła.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Zastanawiając się nad instalacją nowoczesnej pompy ciepła, zwykle skupiamy się na analizowaniu jej parametrów. Oczywiście, jest to jak najbardziej rozsądne, ponieważ wybór dobrego jakościowo urządzenia daje szansę na długoletnią, bezawaryjną eksploatację. Jednak parametry pompy ciepła to nie wszystko. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, jeśli marzy nam się to ekologiczne rozwiązanie grzewcze?
- Ocieplenie budynku.
Jedną z bardzo ważnych kwestii, które warto sprawdzić, jeśli myśli się nad montażem pompy ciepła, to rodzaj ocieplenia budynku i efektywność tego ocieplenia. Jeżeli do czynienia mamy z mostkami termicznymi, czyli ciepło dosłownie ucieka przez mury, nawet najlepsza pompa ciepła może okazać się niewystarczająco wydolna, by szybko nadrabiać straty ciepła.
- Rodzaj górnego źródła ciepła.
Najlepsze efekty ogrzewania osiągnie się, jeśli w domu zainstalowane będzie ogrzewanie podłogowe. Dobrym wyborem będą również takie grzejniki, które, posiadają niższą temperaturę wody zasilającej. Mowa o temperaturze wody zasilającej rzędu 30-40°C. Standardowe grzejniki też nie powinny być jednak problemem.
- Potrzeba częstego wietrzenia.
Podobnie jak w przypadku ciepła traconego przez mostki termiczne, tak w przypadku ciągłego otwierania okien część ciepła z pomieszczeń zwyczajnie będzie uciekać — i bywa to problemem przy każdym rodzaju ogrzewania, nie tylko z pompą ciepła. Rozwiązaniem może być rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Pozwala na dostarczenie świeżego powietrza bez otwierania okien i bez straty cennego ciepła z wentylowanego pomieszczenia.
Pompę ciepła zawsze wybieramy po konsultacji z fachowcami. Najlepiej udać się do specjalistów, którzy zajmują się nie tylko sprzedażą urządzeń renomowanych marek, ale też montażem i serwisowaniem pomp ciepła, jak instalcentrum.com.pl. Mamy wówczas szansę na kompleksowość usługi — od wykonania pomiarów, sporządzenia dokumentacji, aż po finalny montaż i wsparcie serwisowe.