TworzymyGłos Regionu

reklama

Wspomnieli tragiczne wydarzenia

Poniedziałek, 18 września 2023 o 13:40, aktualizacja Poniedziałek, 18 września 2023 o 15:37, autor: 0
Wspomnieli tragiczne wydarzenia

17 września na Placu Pamięci Narodowej w Sławie odbyły się uroczystości związane z 84. rocznicą zbrojnej napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Mieszkańcy Sławy i okolic zgromadzili się, by oddać cześć obrońcom naszych granic. W obchodach uczestniczyli Zastępca Burmistrza Sławy - Krzysztof Gruszewski, Sekretarz Gminy - Danuta Pitrowska, Skarbnik Gminy - Małgorzata Szymoniak, Tomasz Kłosowski - Pełnomocnik Posła Marka Asta, delegacje szkół, Związku Sybiraków, 12 Sławska Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki oraz liczna grupa uczniów sławskiej podstawówki.

Program Słowno-Muzyczny

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie przygotowali program słowno-muzyczny, w którym omówili okoliczności i tragizm tamtych wrześniowych dni. Prezentacja była pełna emocji i podkreślała wagę upamiętnienia tego bolesnego fragmentu polskiej historii.

Kontekst Historyczny

17 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny i łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała Polskę na całej długości wschodniej granicy II Rzeczypospolitej Polskiej. Atak ten był realizacją tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego Polska miała zostać podzielona między ZSRR a III Rzeszę. Polacy, którzy od 1 września zmagali się z armią niemiecką, zostali zdradziecko zaatakowani od wschodu.

Walki i Obrona

Jako pierwsze opór sowietom stawiły strażnice Korpusu Ochrony Pogranicza. Pomimo ogromnej przewagi nieprzyjaciela doszło do zaciętych starć nad Słuczą i nad Styrem, pod Szackiem czy Wytycznym. Walki toczyła też Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, która starła się z Sowietami w rejonie Jabłoni i Milanowa. Następnie Polacy ruszyli w rejon Kocka, gdzie stoczyli ostatnią bitwę Wojny Obronnej 1939 roku.

Heroiczna Obrona Grodna

Warto również wspomnieć o heroicznej obronie Grodna. Opór Sowietom stawiły oddziały garnizonu miasta wspierane przez ludność cywilną, w tym młodzież szkolną. Gdy do Grodna wkroczyły jednostki Armii Czerwonej, przystąpiły one do masowych mordów polskich oficerów oraz cywilów.

Zbrodnicza Okupacja

Atak sowiecki był zwiastunem zbrodniczej sowieckiej okupacji wschodnich ziem polskich, masowych deportacji oraz późniejszej eksterminacji polskiej inteligencji i wojskowych. Kulminacyjnym punktem tej tragedii stała się zbrodnia katyńska.

Pamięć i Upamiętnienie

Wczorajsze obchody w Sławie były ważnym elementem w kultywowaniu pamięci o tych, którzy oddali życie w obronie Polski. Jest to również przypomnienie dla młodszych pokoleń o ciężarze historii, który nie może zostać zapomniany.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl