Program Słowno-Muzyczny
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie przygotowali program słowno-muzyczny, w którym omówili okoliczności i tragizm tamtych wrześniowych dni. Prezentacja była pełna emocji i podkreślała wagę upamiętnienia tego bolesnego fragmentu polskiej historii.
Kontekst Historyczny
17 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny i łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała Polskę na całej długości wschodniej granicy II Rzeczypospolitej Polskiej. Atak ten był realizacją tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego Polska miała zostać podzielona między ZSRR a III Rzeszę. Polacy, którzy od 1 września zmagali się z armią niemiecką, zostali zdradziecko zaatakowani od wschodu.
Walki i Obrona
Jako pierwsze opór sowietom stawiły strażnice Korpusu Ochrony Pogranicza. Pomimo ogromnej przewagi nieprzyjaciela doszło do zaciętych starć nad Słuczą i nad Styrem, pod Szackiem czy Wytycznym. Walki toczyła też Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, która starła się z Sowietami w rejonie Jabłoni i Milanowa. Następnie Polacy ruszyli w rejon Kocka, gdzie stoczyli ostatnią bitwę Wojny Obronnej 1939 roku.
Heroiczna Obrona Grodna
Warto również wspomnieć o heroicznej obronie Grodna. Opór Sowietom stawiły oddziały garnizonu miasta wspierane przez ludność cywilną, w tym młodzież szkolną. Gdy do Grodna wkroczyły jednostki Armii Czerwonej, przystąpiły one do masowych mordów polskich oficerów oraz cywilów.
Zbrodnicza Okupacja
Atak sowiecki był zwiastunem zbrodniczej sowieckiej okupacji wschodnich ziem polskich, masowych deportacji oraz późniejszej eksterminacji polskiej inteligencji i wojskowych. Kulminacyjnym punktem tej tragedii stała się zbrodnia katyńska.
Pamięć i Upamiętnienie
Wczorajsze obchody w Sławie były ważnym elementem w kultywowaniu pamięci o tych, którzy oddali życie w obronie Polski. Jest to również przypomnienie dla młodszych pokoleń o ciężarze historii, który nie może zostać zapomniany.