25 lipca obchodzona jest uroczystość św. Jakuba Starszego, jednego z 12 apostołów towarzyszących Jezusowi w Wieczerniku. W związku z obchodzonym w lipcu świętem patrona szlaku pragniemy przypomnieć Państwu działania Stowarzyszenia Czas A.R.T. oraz innych osób, organizacji i przedsiębiorstw, które miały miejsce w minionym roku na „Wschowskim odcinku Drogi św. Jakuba”.
W mieście wschowscy opiekunowie szlaku ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba umieścili 3 drogowskazy ufundowane przez Starostwo Powiatowe we Wschowie. Po konsultacji z prezesem Stowarzyszenia oraz z sołtysem Przyczyny Górnej Panem Ryszardem Grysem zatwierdzono przebieg szlaku, który biegnie przez wieś obok kościoła p.w. św. Jerzego. W październiku 2016 roku, podczas przejścia nowym odcinkiem ze Wschowy do Konradowa, w Przyczynie Górnej grupę pielgrzymów ugościła Pani Bogumiła Barć wraz z członkami stowarzyszenia „Nasze Dzieci”.
Ze środków Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce ufundowano dwa drogowskazy z kilometrażem: we Wschowie na ulicy Rzeźnickiej oraz w Przyczynie Górnej przy szkole podstawowej. W Przyczynie Górnej postawiono drewniany słup z wygrawerowaną na nim drewnianą muszlą wykonany nieodpłatnie przez Pana Stanisława Kowala z Brenna (jeszcze 4 takie słupy oczekują na stosowne miejsca i montaż). Na przykościelnym murze, we Wschowie, przy kościele farnym, w ramie ufundowanej przez Państwo Sobczuków ze Wschowy zawieszona została kolejna tablica informująca o „Wschowskim odcinku Drogi św. Jakuba” (tablice znajdują się już w Konradowie, Osowej Sieni i Zamysłowie). Najnowsza tablica na metalowym stelażu jest właśnie montowana w Wincentowie. Za sprawą opiekunów szlaku już drugi rok okna kapliczki w Wincentowie zdobią pelargonie, którymi opiekują się mieszkańcy tego przysiółka.
W listopadzie 2016 r. państwo Bazakowie z Warszawy podczas spotkania w Muzeum Ziemi Wschowskiej opowiedzieli o swojej wędrówce polskimi szlakami św. Jakuba. Dzięki nim uświadomiliśmy sobie, że mamy we Wschowie swojego św. Jakuba, który znajduje się w grupie apostołów z fresku na suficie we wnętrzu klasztoru o.o. Franciszkanów. Podczas spotkania w Muzeum Ziemi Wschowskiej mieszkaniec Osowej Sieni, Pan Jarosław Tarka, podał pod dyskusję miejsce ustawienia rzeźby św. Jakuba, którą ufundował i zlecił wykonanie miejscowemu rzeźbiarzowi – Panu Tomaszowi Szwarcowi.
Wiosną tego roku, z inicjatywy Pana Piotra Łeszyka z okazji dnia sprzątania świata grupa mieszkańców Wschowy uporządkowała odcinek Drogi św. Jakuba między Osową Sienią a Wschową. W czerwcu stowarzyszenie Czas A.R.T. wydało mapę „Wschowa na Drodze św. Jakuba”, a do jesieni – w przestrzeni miasta zostanie umieszczona tablica dwustronna z wyznaczoną trasą wschowskiej drogi.
Wschowa na Drodze św. Jakuba jest odwiedzana przez pielgrzymów. Czasem uda się ich uwiecznić na fotografii. Czasem mijają Wschowę przez nikogo nie zauważeni. W tym roku Stowarzyszenie Czas A.R.T. wspierane przez opiekunów szlaku zorganizowało przejście Drogą św. Jakuba z Leszna, przez Wschowę i Głogów do Jakubowa w dniach 16-18 czerwca. Grupa zawitała do Jakubowa w przeddzień obchodów uroczyści Jubileuszu 10-lecia powstania Sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie. Po raz kolejny mogliśmy liczyć na pomoc miejscowych przedsiębiorców, dzięki którym ugościliśmy naszych wędrowców ciastkami – muszelkami z cukierni Pani Jolanty Kasperskiej, pieczywem z piekarni Państwa Gierczaków oraz kiełbaskami z firmy „Osoweks” Państwa Szczepańskich. Korzystaliśmy także nieodpłatnie z sal wiejskich; w Osowej Sieni za zgodą sołtysa pana Marcina Kulusa, w Zamysłowie za zgodą UMiG Szlichtyngowa i w Jakubowie za zgodą proboszcza ks. Kanonika Stanisława Czerwińskiego.
W tym roku Stowarzyszenia nawiązały bliższą współpracę z gminą Święciechowa, przez którą również biegnie szlak. Mamy informację, że w wioskach tej gminy pojawią się również tablice informujące o Drodze św. Jakuba. Wiadomość o czerwcowej wędrówce ukazała się na gminnym portalu Święciechowy. Podczas wędrówki przez gminę Święciechowa pielgrzymów oprowadził po kościele p.w. św. Jakuba ks. Proboszcz Czesław Kołodziej a w murach pałacu w Trzebinach gościła sołtys i miejscowy opiekun Drogi św. Jakuba – Pani Dorota Wróbel.
Warto dodać, że po raz kolejny Stowarzyszenie Turystyczne Ziemi Wschowskiej, Klub Turystyki Rowerowej „Horyzont” – w niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe – zorganizowało Pątniczy Rajd Cyklistów Drogą św. Jakuba ze Wschowy do Jakubowa.
Tak wiele udało się zrobić dzięki środkom finansowym otrzymanym przez Stowarzyszenie Czas A.R.T. w ramach konkursów ofert dla organizacji pozarządowych ogłoszonych przez Zarząd Województwa Lubuskiego, Zarząd Powiatu Wschowskiego oraz dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców, organizacji, społeczników, ludzi dobrej woli. Wszystkim z serca dziękujemy.
Zachęcamy do włączania się w nasze działania. Szlak kulturowy, który biegnie przez powiat wschowski jest naszym dobrem, którego wizerunek możemy wspólnie tworzyć i razem o niego dbać.
Tekst: Magdalena Dokurno
Autorzy zdjęć: Katarzyna Owoc-Kochańska, Jarosław Dokurno, Krystyna Pruchniewska