Przedawkowanie witamina D jest możliwe
Oczywiście w tym miejscu warto zaznaczyć, że przedawkowanie witaminy D jest spotykane raczej jedynie w przypadkach stosowania suplementów diety. Wszystko z uwagi na fakt, że w pożywieniu znajdują się jej zbyt małe ilości, aby były one dla nas niebezpieczne. Co więcej, te ilości są często zbyt niewielkie nawet na to, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu. Podobnie sprawy się mają jeśli chodzi o najlepsze naturalne źródło witaminy D - syntezę skórną. Wynika to z faktu, że organizm jest się w stanie chronić przed zbyt wysokimi dawkami podawanymi w naturalny sposób.
Jednak w przypadku suplementów diety zawierających witaminę D, trzeba zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza jeśli zostały przepisane nam preparaty posiadające znaczne dawki witaminy D (zazwyczaj od 4000 jednostek w górę). Co ciekawe, część osób może cierpieć także na tzw. nadwrażliwość na witaminę D, a to może spowodować hiperwitaminozę nawet przy regularnych dawkach. Jednak to czego to wszystko może doprowadzić?
Można uznać, że najniebezpieczniejsze jest zatrucie witaminą D, a wtedy występuje to w parze ze zwiększoną ilością wapnia we krwi i moczu. Natomiast znacznie bezpieczniejszy nadmiar (hiperwitaminoza) witaminy D, jednak wciąż może oznaczać dla nas dolegliwości. To właśnie m.in. z tego powodu tak ważne jest konsultowanie suplementacji ze specjalistą, przeprowadzanie badań krwi, a także stosowanie suplementów z oficjalnej sprzedaży. Warto korzystać z ofert takich, jak ta dostępna w sklepie SFD, gdzie znajdziemy wszelkiego rodzaju suplementy diety i odżywki treningowe, nie tylko te zawierające witaminę D.
Jakie są objawy przedawkowania witaminy D?
Z uwagi na fakt, że bardzo dużo osób może przyjmować witaminę D w postaci suplementów diety, a niestety często jest to robione bez konsultacji z lekarzem, warto przyjrzeć się objawom, jakie mogą towarzyszyć przedawkowaniu witaminy D. Przy źle dobranej dawce witaminy D lub przy bezpodstawnej suplementacji bardzo łatwo o taki stan rzeczy, a zatem - czym objawia się przedawkowanie witaminy D?
- Nudności i utrata apetytu;
- Bóle głowy;
- Bóle brzucha, biegunka, zaparcia;
- Nadmierne pocenie oraz wzmożone pragnienie;
- Częstomocz (mocz może być mętny), a nawet niewydolność nerek;
- Metaliczny posmak w ustach;
- Zapalenie skóry.
To jednak tylko kilka z najczęstszych objawów przedawkowania witaminy D, a przy zauważeniu jakiegoś z nich w swojej sytuacji, należy niezwłocznie już udać się do lekarza. Kłopotliwe jest również to, że część z tych objawów może być także przypisana do niedoboru witaminy D, a to powoduje dość duże trudności w ich rozpoznaniu. Z tego właśnie powodu jest niezbędna opinia lekarza, który podejmie odpowiednie kroki zaradcze. Natomiast gdyby okazało się, że występuje niedobór witaminy D, warto sięgnąć po zdecydowaną dawkę tej witaminy, takiej jaką można spotkać w Witaminie D3 4000 Allnutrition.