Nowe umiejętności i terapia przez szycie
Podczas cotygodniowych spotkań, grupa ośmiorga absolwentów SOSW ma okazję nie tylko rozwijać nowe, ale również doskonalić już posiadane umiejętności. Zajęcia krawieckie obejmują szeroki zakres technik, od cięcia i prasowania tkanin, przez nawlekanie nici, szycie ręczne i maszynowe, aż po bardziej zaawansowane techniki jak wyszywanie czy zszywanie.
Więcej niż tylko krawiectwo
Ale zajęcia te to nie tylko nauka krawiectwa. Są one także formą terapii, pomagającą uczestnikom w wielu aspektach ich codziennego życia. "Proces szycia to powtarzalne ruchy i praca pod kontrolą wzroku, które wspierają koncentrację oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Pomagają zrelaksować się, wyciszyć a tym samym zredukować stres i znaleźć wewnętrzny spokój" - podkreślają koordynatorzy programu. Dzięki pracy z różnorodnymi materiałami i dodatkami, uczestnicy zajęć rozwijają również postawy twórcze, co skłania ich do kreowania własnych projektów.
Radość uczestników jest nieoceniona
Efektem tych zajęć są unikalne wytwory użytkowe i dekoracyjne, takie jak zapachowe woreczki na lawendę, gumki scrunchies do włosów, opaski na głowę, dekoracyjne skrzaty, a nawet wielkanocne kurczaki i serwetki z koronką. Każdy z tych przedmiotów, wykonany własnoręcznie, dostarcza uczestnikom programu nie tylko satysfakcji z wykonanej pracy, ale i radości, która, jak podkreślają, jest nieoceniona. Możliwość tworzenia spersonalizowanych przedmiotów, które mogą służyć zarówno na własne potrzeby, jak i stanowić prezenty dla bliskich, dodatkowo wzmacnia poczucie własnej wartości i niezależności wśród "młodych krawców".