TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W jaki sposób dochodzić odszkodowania?

Czwartek, 19 października 2017 o 15:10, aktualizacja Piątek, 20 października 2017 o 09:09, autor: 0
W jaki sposób dochodzić odszkodowania?

Jako klient i poszkodowany masz prawo wglądu do wszelkiej dokumentacji, na podstawie której towarzystwo ubezpieczeniowe podjęło taką czy inną decyzję w kwestii należnego Ci odszkodowania. Możesz więc żądać przedstawienia Ci wszystkich zebranych w sprawie dowodów, w skład których wchodzą między innymi różnego rodzaju protokoły oględzin, wyceny oraz kosztorysy, a także opinie powoływanych przez ubezpieczyciela ekspertów. Każdy dokument, jaki powstał w sprawie, w której jesteś stroną ubiegającą się o odszkodowanie, powinien być Tobie udostępniony na Twoje życzenie. 

Co więcej, jeśli zakład ubezpieczeniowy podważy możliwość wystąpienia takiego rodzaju szkód, jakich doświadczyłeś na skutek zdarzenia drogowego, możesz ubiegać się o ingerencję niezależnego rzeczoznawcy zajmującego się tematyką techniki samochodowej oraz ruchu drogowego. Warto się o to ubiegać zarówno wtedy, gdy ubezpieczyciel nie zwrócił się o pomoc do takiego specjalisty w toku prowadzenia procesu odszkodowawczego, jak i wówczas, gdy mamy wątpliwości co do ekspertyzy, która została nam przedstawiona przez ubezpieczyciela.

 

Na wypadek sytuacji, w której ubezpieczyciel będzie próbował zaniżyć wysokość wypłacanego odszkodowania, warto posiadać dokumentację z warsztatu naprawczego, na podstawie której jasno będzie można wywnioskować zakres naprawianych uszkodzeń oraz ilość pracy włożoną w zlikwidowanie szkody przez mechaników, blacharzy, lakierników czy innych specjalistów. Również w takiej sytuacji niezbędna, jak i dobroczynna może się okazać obecność rzeczoznawcy, który wyda ekspercką opinię, którą będziemy mogli się posiłkować w trakcie sporu z ubezpieczycielem. Możemy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy nawet jeśli zakład ubezpieczeń nie wyraża na to zgody. W całej sytuacji chodzi o udowodnienie naszej racji, zaś ewentualne koszty eksperta możemy przerzucić na zakład ubezpieczeniowy, jeśli tylko okaże się, że nasze zastrzeżenia były zasadne.

 

Jeśli zajdzie sytuacja, w której przedmiotem sporu będzie wycena wartości rynkowej pojazdu lub części zamiennych potrzebnych do naprawienia szkody albo też ceny roboczogodzin specjalistów zajmujących się usuwaniem szkody, ona również kwalifikuje się do wezwania rzeczoznawcy. Możesz zrobić to samodzielnie bądź zobowiązać ubezpieczyciela do takiego postępowania. Brak porozumienia może zakończyć droga sądowa, dodaje ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl.

 

Jeśli zaś chodzi o sytuację, w której zakład ubezpieczeniowy nie chce zwrócić nam kosztów holowania uszkodzonego pojazdu ze względu na rzekome zawyżenie ceny usługi, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie zasadności takiego zarzutu. W sytuacji, jeśli ceny holowania w Twojej okolicy są rzeczywiście niższe, niewiele z tym zrobisz - musisz wziąć część kosztów na siebie. Jeśli jednak sytuacja wygląda inaczej, powinieneś przedstawić stosowne dowody ubezpieczycielowi.

 

Jeśli Twoje roszczenia nie zostaną zaspokojone przez ubezpieczyciela, zawsze masz możliwość wejścia na drogę sądową w tej kwestii.

bezpresji.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl