Mimo trudów poszukiwań poświęcony czas jest jedynie naszym sprzymierzeńcem. Niestety sprzedający starają się ukryć wady auta. Dlatego też już od samego początku warto dokładnie sprawdzić nie tylko stan samochodu, ale również zadbać o umowę kupna sprzedaży.
Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży?
Umowa kupna sprzedaży zawiera takie informacje jak:
- data oraz miejsce zawarcia konkretnej umowy,
- dane osobowe obu stron,
- informacje o tym, jaki samochód jest przedmiotem umowy wraz z modelem, marką itp.,
- warunki umowy (cena, wypłata gotówki, itd.),
- informacje o stanie technicznym auta z podpisanym oświadczeniem,
- oświadczenie potwierdzające własność sprzedającego,
- podpisy obu stron.
Czasami tak mocno skupiamy się na samym procesie podpisania umowy, że zapominamy o komplecie potrzebnych dokumentów. Jest to dowód rejestracyjny, karta pojazdu, a także potwierdzenie zakupu polisy OC.
Przy podpisaniu dokumentu należy być pewnym zakupu. Jest on ściśle związany z rękojmią, czyli odpowiedzialnością sprzedającego za stan auta. W przypadku, gdy zgodzimy się na kupno pomimo wad technicznych, nie możemy powołać się na rękojmie.
Dowiedz się więcej o umowie kupna sprzedaży samochodu: https://www.magazyn-motoryzacyjny.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.
Co jeśli nie wszystko pójdzie po naszej myśli?
Na szczęście są przypadki, w których możemy odstąpić od umowy. Mowa tutaj o sytuacji, w której sprzedający ukryje przed nami fakt tego, że samochód jest powypadkowy. Kolejnym powodem może być sprzedaż auta przez osobę do tego nieuprawnioną. Aby uniknąć takiego obrotu spraw, warto zadbać o to, aby w umowie znalazły się podpisy wszystkich poprzednich właścicieli.
Na co zwracać uwagę przy kupowaniu kultowych aut?
Modele BMW takie jak E46 śmiało można powiedzieć, że od początku cieszą się zainteresowaniem. Niektóre z nich od ponad 20 lat królują na polskich drogach, będąc jednocześnie jednym z ulubionych modeli. Niestety także BMW Serii 3 E46 mogą być strzałem w kolano, jeśli nie zwróci się uwagi na jego stan. Przy kilkuletnich już autach najczęstszą wadą są ogniska korozji, które najłatwiej możemy zauważyć. Nieco większym problemem przy modelach o wyższej mocy, mogą być jednostki napędowe z całym układem przeniesienia napędu. Więcej o BMW Serii 3 E46: https://motohigh.pl/2020/08/12/bmw-serii-3-e46-opinie-problemy.