TworzymyGłos Regionu

Udane spotkanie promocyjne

Kronika wschowskich bernardynów oraz Andreas Gryphius

Poniedziałek, 10 lutego 2020 o 11:04, aktualizacja Środa, 12 lutego 2020 o 22:06, autor: 7 5198
Udane spotkanie promocyjne

W niedzielę - 9 lutego 2020 r.,  Czas A.R.T. promowało swoje wydawnictwa oraz podsumowało projekty poczynione  na Drodze św. Jakuba w 2019 r. Podczas spotkania rozmawiano także o działaniach planowanych w 2020 roku.

9 lutego o godz. 15:00 w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego we Wschowie  zaprezentowano dwie książki: "Kronika wschowskich bernardynów" w opracowaniu dr o. Alojzego Pańczaka OFM oraz tom pokonferencyjny poświęcony postaci wybitnego poety Andreas Gryphiusa.

Podczas niedzielnego spotkania "Kronikę wschowskich bernardynów" zaprezentował autor jej opracowania wschowianin dr o. Alojzy Pańczak. Opowiedział o swojej pracy nad edycją tak istotnego, archiwalnego źrodła wiedzy o dziejach Wschowy oraz historii Wielkopolski i Śląska.

Zebrane artykuły w książce "Andreas Gryphius na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko - śląskim. Inspiracje-związki-konsekwencje" to lektura, która przywraca w zbiorowej pamięci wybitne osoby, nie tylko tytułowego bohatera. Opisane zostały historię członków rodu Chwałkowskich, opata Bernarda Rose czy Joachima Pastoriusa. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Lubuskiego - Urzędu Marszałkowskiego, Powiatu Wschowskiego oraz Gminy Wschowa. Prezentacji dokonała pani Marta Małkus.

Również w niedzielę miłośnicy Camino mieli okazje zapoznać się z działaniami Czas A.R.T. w ramach projektu  Wschowa na Drodze św. Jakuba w minionym roku. Podsumowania dokonała i przedstawiła plany na cały 2020 rok pani Magdalena Dokurno.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~......
07.02.2020 10:02

Która z Czas Artu znowu studia jakieś robi, że powstała nowa książka za pieniądze podatnika?

avatar
~hehe
10.02.2020 12:32

Pisać umiesz a czytać nie umiesz? Przeczytaj artykuł a będziesz wiedział....

avatar
~Zdziwiony ? Nie :)
11.02.2020 21:28

I te tłumy na widowni.... Jednak powinno się ograniczać dotacje dla stowarzyszeń. Oczywiście niektórych. Szczególnie tych, które marnują publiczne pieniądze dla zaspokajania swoich zachcianek.

avatar
~:)
12.02.2020 07:32

Tłumów nie było. To nie bestseller. Może jednak warto wiedzieć, że Fraustadt to nie miasto kobiet a miasto Pani. Może warto wiedzieć, że Gryphius był śląskim Szekspirem i uczył się we Wschowie. Jak mamy być z dumni z miasta, w którym mieszkamy nie znając jego historii? Arogancja wobec prac badawczych i brak przekładów tłumaczących treści na języki obce prowadzi m.in. do tego, że w światowej prasie pojawiają się zwroty typu: "polskie obozy śmierci". Wyeliminowanie takich treści z obiegowej opinii publicznej to mozolna praca naukowców, pisarzy i dziennikarzy . Tak na poziomie kraju jak i regionu, bo wielka historia zaczyna sie w konkretnym miejscu i sklada sie właśnie z poszczególnych historii miast, miasteczek i wsi. Tak za pieniądze publiczne, ale wiele publikacji jest wspieranych przez zacnych i świadomych obywateli, których jest coraz więcej w Polsce ale trafiają się też we Wschowie.

avatar
~Zdziwiony ? Nie :)
12.02.2020 14:50

Z pewnością nie jest to bestseller. Ale może czasart zainteresowalby się innymi wiekami z historii Wschowy. Przecież historia tego miasta to nie tylko Kripplein Christi i ludzie z nią w jakiś sposób powiązani...

avatar
~Na margines potrzeby innych wschowian
12.02.2020 20:23

Nie należę do osób, które łatwo jest zwieść pewnymi ogólnikami .Zauważam , że tak bardzo odbiega powyższa wypowiedź od tematu kosztów tego i innych przedsięwzięć CzasArt. Kiedy przeczytałem powyższy wywód postanowiłem zareagować. Nie mogę powstrzymać się od zadania pytania. Zapowiedź m.in.spotkania dotyczącego tomu pokonferencyjnego poświęconego postaci Andreasa Gryphiusa (dla nielicznych Szekspira Śląska) informuje jedynie o sponsorach dysponujących pieniędzmi podatników "publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Lubuskiego -Urząd Marszałkowski, Powiatu Wschowskiego oraz Gminy Wschowa ".Jednak czytam tu z zaciekawieniem o sponsorach wywodzących się z grona" zacnych i świadomych obywateli, których jest coraz więcej w Polsce, ale trafiają się również we Wschowie ".Nigdzie w zapowiedzi spotkania jak również obecnie nie znalazłem listy nazwisk "zacnych sponsorów",więc sądzę, że informacje tego typu mijają się z prawdą. To nie jest racjonalne, aby taki długi wywód nie pozbawiony emocji pozbawiony był bezpośrednio tematu, który porusza Wschowianin.Nie czuję tego tak jak Panie z CzasArt a że zwykła przyzwoitość nakazuje mi szacunek do tych osób, które nielicznie przybyły na spotkanie, powstrzymuję słowa krytyki , które się nasuwają. Gmina Wschowa ma inne priorytetowe wydatki.

avatar
~Strzelec
13.02.2020 06:21

Komentarz "w punkt". Nic więcej.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

OGŁOSZENIA

dodaj ogłoszenie

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl