TworzymyGłos Regionu

reklama

Uczniowie „Staszica” poznają Polskę (ZDJĘCIA)

Wtorek, 15 listopada 2022 o 15:12, aktualizacja Wtorek, 15 listopada 2022 o 23:28, autor: 0
Uczniowie „Staszica” poznają Polskę (ZDJĘCIA)

Kraków, Oświęcim i Zakopane były celem jesiennych wycieczek uczniów I Zespołu Szkół we Wschowie w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Z początkiem listopada na trzydniową wycieczkę do Krakowa, Zakopanego i Oświęcimia wyjechało 18 uczniów klasy technikum ekonomiczno-elektrycznego i dwie nauczycielki, a następnie na czterodniową wycieczkę do Krakowa i Zakopanego wyjechało 40 uczniów klas technikum i troje nauczycieli. 

Po kilkugodzinnej podróży autokarem, pierwszym celem obu wycieczek był Kraków i Wawel. Zwiedzanie Skały nad Wisłą czyli Wzgórza Wawelskiego związane było ściśle z poznaniem  historii Zamku Królewskiego z dziedzińcem arkadowym, zobaczeniem Katedry Królewskiej, Grobów, Krypt Królewskich i Zasłużonych Polaków, Krypty pary Prezydenckiej, pozostałości murów obronnych, spotkaniu ze Smokiem Wawelskim i poznaniu o nim legendy.

Po wizycie na Wawelu uczniowie udali się na Stare Miasto w Krakowie i obejrzeli m. in.: krakowskie kwiaciarki, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki, kamienice okalające Rynek Główny, Trakt Królewski, Sukiennice, wieżę ratuszową, okno papieskie, pas zieleni zwany Plantami, Dom Długosza – zabytkowy budynek, położony przy ulicy Kanoniczej 25, na rogu z ulicą Podzamcze, u stóp Wawelu. Duże wrażenie zrobiła na zwiedzających  wizyta w Muzeum Fabryka Schindlera oraz w Ogrodzie  Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Zakopanem uczniowie zwiedzili Muzeum Karola Szymanowskiego i Muzeum Tatrzańskie. Bardzo dużo czasu spędzili w górach, spacerując po Tatrzańskim Parku Narodowym, Dolinie Kościeliskiej, odwiedzając schronisko, podziwiając piękno natury, pokonując skały i jaskinie. Dodatkowymi atrakcjami był zjazd górską kolejką i górskim autobusem, a także czas spędzony na termach chochołowskich i w kręgielni.

Bardzo ważnym doświadczeniem dla uczniów i nauczycieli była wizyta z przewodnikiem w byłym niemieckim nazistowskim obozie  koncentracyjnym i zagłady Auschwitz Birkenau, pozostawiając
w zadumie i refleksji jej uczestników.

Należy podkreślić gościnność okazaną uczniom i nauczycielom  przez górali w miejscach zakwaterowania w Zakopanem i okolicy. Gospodarze serwowali smaczne lokalne dania oraz dzielili się wiedzą i opowieściami w rodzimej góralskiej gwarze. 

Bogaty program obu wycieczek okazał się doskonałym sposobem na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego, historii  oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.
Wycieczki zostały dofinansowane ze środków przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. POZNAJ POLSKĘ, które jest częścią Polskiego Ładu.

W grudniu klasy liceum ogólnokształcącego – Oddziały Przygotowania Wojskowego I Zespołu Szkół wyjadą  na wycieczkę do Warszawy.

Tekst: I ZS Wschowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl