Z początkiem listopada na trzydniową wycieczkę do Krakowa, Zakopanego i Oświęcimia wyjechało 18 uczniów klasy technikum ekonomiczno-elektrycznego i dwie nauczycielki, a następnie na czterodniową wycieczkę do Krakowa i Zakopanego wyjechało 40 uczniów klas technikum i troje nauczycieli.
Po kilkugodzinnej podróży autokarem, pierwszym celem obu wycieczek był Kraków i Wawel. Zwiedzanie Skały nad Wisłą czyli Wzgórza Wawelskiego związane było ściśle z poznaniem historii Zamku Królewskiego z dziedzińcem arkadowym, zobaczeniem Katedry Królewskiej, Grobów, Krypt Królewskich i Zasłużonych Polaków, Krypty pary Prezydenckiej, pozostałości murów obronnych, spotkaniu ze Smokiem Wawelskim i poznaniu o nim legendy.
Po wizycie na Wawelu uczniowie udali się na Stare Miasto w Krakowie i obejrzeli m. in.: krakowskie kwiaciarki, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki, kamienice okalające Rynek Główny, Trakt Królewski, Sukiennice, wieżę ratuszową, okno papieskie, pas zieleni zwany Plantami, Dom Długosza – zabytkowy budynek, położony przy ulicy Kanoniczej 25, na rogu z ulicą Podzamcze, u stóp Wawelu. Duże wrażenie zrobiła na zwiedzających wizyta w Muzeum Fabryka Schindlera oraz w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W Zakopanem uczniowie zwiedzili Muzeum Karola Szymanowskiego i Muzeum Tatrzańskie. Bardzo dużo czasu spędzili w górach, spacerując po Tatrzańskim Parku Narodowym, Dolinie Kościeliskiej, odwiedzając schronisko, podziwiając piękno natury, pokonując skały i jaskinie. Dodatkowymi atrakcjami był zjazd górską kolejką i górskim autobusem, a także czas spędzony na termach chochołowskich i w kręgielni.
Bardzo ważnym doświadczeniem dla uczniów i nauczycieli była wizyta z przewodnikiem w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz Birkenau, pozostawiając
w zadumie i refleksji jej uczestników.
Należy podkreślić gościnność okazaną uczniom i nauczycielom przez górali w miejscach zakwaterowania w Zakopanem i okolicy. Gospodarze serwowali smaczne lokalne dania oraz dzielili się wiedzą i opowieściami w rodzimej góralskiej gwarze.
Bogaty program obu wycieczek okazał się doskonałym sposobem na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego, historii oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.
Wycieczki zostały dofinansowane ze środków przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. POZNAJ POLSKĘ, które jest częścią Polskiego Ładu.
W grudniu klasy liceum ogólnokształcącego – Oddziały Przygotowania Wojskowego I Zespołu Szkół wyjadą na wycieczkę do Warszawy.
Tekst: I ZS Wschowa