Elementy odzieży roboczej
Na kompletne ubranie robocze składać może się sporo elementów. Liczba ubrań i dodatków różni się ze względu na potrzeby wynikające z danego zawodu. W wielu branżach nie można obejść się bez roboczych spodni. Występują one zarówno w długich, jak i krótkich wersjach. Można postawić również na ogrodniczki, które sprawdzą się głównie przy pracy na świeżym powietrzu.
Poza tym pracownicy nierzadko potrzebują bluz ochronnych, które zabezpieczają górne partie ich ciał oraz własne ubrania przed zabrudzeniami. W kopalniach i wielu innych miejscach pracownicy chodzą w koszulach flanelowych, które są nie tylko wygodne, ale też modne i ponadczasowe.
Do odzieży roboczej zalicza się również fartuchy, kombinezony, kurtki, koszulki czy kamizelki. Niejednokrotnie podstawę bezpiecznej stylizacji roboczej stanowi obuwie. Zazwyczaj buty pracownicze mają specjalne usztywnienia, które chronią palce np. przed przygnieceniem ciężkim przedmiotem. Poza ubraniami stosuje się mnóstwo akcesoriów, takich jak rękawiczki, maski czy czapki.
Jaka powinna być odzież robocza?
Odzież robocza powinna być przede wszystkim solidna i wygodna. Wytrzymałość tkanin to kluczowy czynnik przy wyborze wszelkich elementów pracowniczej garderoby. Wiele zawodów wymaga intensywnej pracy fizycznej, podczas której ubranie narażone jest na otarcia czy kontakt z przeróżnymi substancjami. Z tego względu nie może łatwo się dziurawić czy odbarwiać.
Warto wybierać modele funkcjonalne, czyli takie, które będą elastyczne i odpowiednio dopasowane do ciała. Powinny mieć np. kieszenie do przechowywania prywatnych przedmiotów lub gadżetów wykorzystywanych w pracy. Warto zwracać uwagę na jakość materiału użytego do produkcji. Najlepiej stawiać na modele z mieszanek tkanin syntetycznych i naturalnych.
Gdzie sprawdzą się ubrania robocze?
Ubrania robocze wykorzystuje się w takich miejscach jak m.in. lokale gastronomiczne, szpitale, przychodnie zdrowia, fabryki, hale produkcyjne, magazyny, kopalnie czy warsztaty samochodowe. Korzystają z nich również pracownicy służb drogowych, spawacze czy budowlańcy. Pomaga im to w zachowaniu higieny pracy, a także podnosi poziom bezpieczeństwa i swobody w wykonywaniu obowiązków.