Dlaczego Toruń przyciąga co roku tak wielu turystów?
Toruń jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Osada była założona jeszcze przez Krzyżaków. W kulminacyjnym momencie miasto było odgrodzone wysokim murem, w którym znajdowało się 12 bram oraz ponad 30 baszt. Te liczby do dzisiaj robią wrażenie na historykach, a także inżynierach budownictwa.
Obecnie stolica województwa kujawsko-pomorskiego przyciąga wieloma wspaniałymi budowlami wykonanymi w stylu gotyckim, a ceglane, pokrzyżackie budynki z czerwonymi dachami robią nie mniejsze wrażenie. Miasto z powodu swoich walorów kulturowych zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nie sposób również nie wspomnieć o kulinarnym symbolu Torunia, czyli pysznych piernikach, które swoim korzennym zapachem są w stanie przekonać nawet największego niejadka.
300 zabytków dostępnych dla odwiedzających
Wielu turystów na forach podróżniczych wskazuje, że będąc w Toruniu, odnosi się wrażenie doświadczania podróży w czasie. Już po dotarciu do centrum człowiek przedostaje się do innej rzeczywistości, pełnej zabytkowych budynków, nietuzinkowych kamienic wykonanych z czerwonej cegły. Na uwagę zasługuje z pewnością starówka, która przez wielu jest uważana za jedną z najpiękniejszych. To właśnie na tym obszarze będziemy mieli okazję zobaczyć ratusz, wyróżniający się kubaturą – jest jednym z największych budynków ceglanych w Europie, do których przynależy wieża.
Pomnik Flisaka i Filusia
Na płycie starówki można znaleźć pomniki, a wśród nich oczywiście posąg Mikołaja Kopernika. Na uwagę zasługuje również legendarna postać, która uratowała miasto przed plagą żab – Flisak. Rzeźba otoczona jest przez 8 żab nad studzienką. Miłośnicy kotów z pewnością będą zaciekawieni faktem, iż na toruńskim starym rynku można zobaczyć również pomnik czarnego kota, usadowionego na dachu kamienicy.
Zamek w Toruniu
Jak już wspomnieliśmy, w Toruniu nie brakuje zabytków reprezentujących styl gotycki. Do tej grupy zalicza się między innymi Zamek w Toruniu, który stanowił siedzibę Zakonu Krzyżackiego. Konstrukcja została wzniesiona na planie podkowy.
Można by było jeszcze długo kontynuować opowieści o architekturze Torunia. Co nie dziwi, niektórzy po pierwszej wizycie w tym mieście znaleźli w nim miejsce dla siebie. Jeśli i Ciebie krótka wycieczka do Torunia zainspiruje do przeprowadzki, zapoznaj się lepiej z charakterem miasta i jego infrastrukturą – pomyśl, jak się tu żyje na co dzień. Zapoznaj się także z tutejszym rynkiem mieszkaniowym – od tego aspektu wiele przecież zależy. Przychylnych rozwiązań jest wiele, np. w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju zostały wybudowane mieszkania na wynajem. Toruń to nie tylko średniowieczne kamieniczki, ale i nowoczesna zabudowa.