Konferencja naukowa ,,Reformacja na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim" zorganizowana przez stowarzyszenie Czas A.R.T. odbyła się 12 października we Wschowie i 13 października w Lesznie (zdj. zamieszczamy poniżej).
Podczas pierwszego dnia konferencji Dariusz Bruncz z portalu ekumenizm.pl poinformował uczestników o tym, że w słowie wstępnym do ekumenicznego przekładu Biblii zawarte będą informacje na temat Wschowy i Valeriusa Herbergera.
- Rok temu we Wschowie przebywał biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ksiądz Jerzy Samiec, który na Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim we Wschowie poprowadził nabożeństwo i wygłosił kazanie - mówił Dariusz Bruncz - ta wizyta we Wschowie zrobiła duże wrażenie na biskupie. A trzeba dodać, że ksiądz biskup Jerzy Samiec jest autorem słowa wstępnego do ekumenicznego wydanie Pisma Świętego. Po wizycie we Wschowie pojawiła się potrzeba, żeby w słowie wstępnym wskazać na postać Valeriusa Herbergera. Herberger jest znany w USA w środowiskach luterańskich, nie jest znany w kręgach niemieckich, a prawie w ogóle nie jest znany wśród Polaków, pomimo tego, że miał ogromny wpływ na życie ewangelickie w Polsce.
Jak informuje Towarzystwo Biblijne - ,,Ekumeniczny przekład Biblii jest efektem pracy tłumaczy i redaktorów różnych wyznań chrześcijańskich. Tekst jest konsultowany z przedstawicielami jedenastu Kościołów w Polsce: Rzymskokatolickiego, Prawosławnego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego, Ewangelicko-Metodystycznego, Polskokatolickiego, Starokatolickiego Mariawitów, Chrystusowego, Chrześcijan Baptystów, Zielonoświątkowego oraz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego."
- Będzie to naprawdę wielkie, ogromne święto ekumeniczne - mówi Dariusz Bruncz - tym bardziej interesujące jest to, że w przedmowie znajdzie się wzmianka o Wschowie, ale przede wszystkim o najsłynniejszym jej synu, Valeriusie Herbergerze.
Jak podkreślał Dariusz Bruncz, nie byłoby zapewne takich informacji we wstępie do ekumenicznego wydania Biblii, gdyby nie szeroko zakrojone działania promocyjne i ochrona dziedzictwa ewangelickiego we Wschowie, o które zabiega dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej Marta Małkus i jej współpracownicy.
(rak/foto: Czas A.R.T., Zw.pl)