TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Termostaty pokojowe,

bez nich nie możesz wyobrazić sobie zarządzania ciepłem w domu!

Sobota, 02 października 2021 o 01:26, autor: 0
Termostaty pokojowe,

Zajmując tym tematem, można by się ograniczyć do najprostszej definicji tego urządzenia. Dowiemy się z niej, że termostat pokojowy to urządzenie utrzymujące stałą temperaturą w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Jest on połączony z kotłem lub zaworem i dzięki sygnałom wysyłanym przez sterownik, daje znać instalacji o preferowanej temperaturze. Tak naprawdę, jest to połączenie pilota i termometru. Jednak takie podejście nieco trywializuje ich zadanie i ogranicza spojrzenie na nie. Dlatego w poniższym tekście zajmiemy się tymi urządzeniami i przedstawimy sposoby prawidłowego korzystania z nich.

Termostaty pokojowe - czym się różnią od siebie?

Tak jak każde urządzenie, tak i termostaty posiadają różne warianty. Jednak zasada działania jest zawsze ta sama. W prostych modelach sterowników pokojowych znajdziesz pokrętło do ustawiania temperatury. W jego wnętrzu znajduje się także prosty mechanizm, który w odpowiedni sposób zwiera styki dając znać, że osiągnięto wymaganą temperaturę. Nowsze modele posiadają dotykowe panele lub wyświetlacze LCD. Bardzo przydatne jest zaprogramowanie sterownika na konkretne dni tygodnia i godziny. Dzięki temu możesz z wyprzedzeniem zaplanować jak będzie wyglądał okres grzewczy w twoim domu. 

Warto to sobie uzmysłowić na konkretnym przykładzie. Wyobraź sobie, że w twoim domu lubisz utrzymywać różną temperaturę w zależności od pory dnia. W związku z tym programujesz w swoim pokoju te urządzenie na konkretne godziny. Do północy idealnie będzie jeśli słupki rtęci pokażą dwadzieścia jeden kresek, jednak przez kolejne sześć godzin chciałbyś obniżyć ją do dziewiętnastu stopni. Dzięki temu lepiej się wysypiasz i regenerujesz po ciężkim dniu. Dodatkowo wiesz, że w weekendy nie ma Was w domu, bo staracie się zawsze jeździć za miasto do rodziców. Więc modyfikujesz parametry w taki sposób żeby zaoszczędzić nieco i schodzi z temperaturą do siedemnastu stopni. To sprawia, że wracając w niedzielę możesz cieszyć się przyjemnym ciepłem, które jednocześnie jest bardzo korzystne dla twojego portfela.

Sterownik w każdym pokoju - czy to nie będzie już lekka przesada

Regulowanie temperatury poprzez sterownik pokojowy może być bardzo wyspecjalizowane. Spójrzmy na kolejny przykład. Jeżeli w całym domu na noc utrzymuje niską temperaturę masz świadomość, że będzie ona podobna w każdym pomieszczeniu. Jednak jeśli posiadasz centralny termostat to musisz mieć świadomość, że będzie on dostosowywał pracę pieca do temperatury miejsca, w którym jest umieszczony. Pozostałe pokoje będą wyłączone z tego układu i z tego powodu będzie w nich cieplej lub zimniej. Jeżeli mieszkasz sam, to nie będzie dla Ciebie większy problem. Jednak gdy urodzi ci się małe dziecko, to będziesz musiał podnieść temperaturę w pokoju dziecięcym. Przy czym zapewne chciałbyś, żeby w twojej sypialni temperatura była dalej odpowiednia dla ciebie. Dobrym rozwiązaniem tego problemu będzie zainstalowanie kilku termostatów pokojowych w różnych częściach budynku. Te powinny być powiązane z centralnym układem grzewczym, który będzie wykrywać dane i przypisywać je do konkretnych pomieszczeń. Do tego niezbędne jest także posiadanie odpowiednich zaworów i sterowników. Dzięki temu cały układ będzie działać odpowiednio.

Termostaty pokojowe to wymóg inteligentnego domu - bez nich bycie eko jest bardzo trudne

Oczywiście można żyć bez termostatu. Musisz wtedy ręcznie sterować kotłem i co kilkanaście minut weryfikować temperaturę powietrza w każdym pomieszczeniu. Zdajemy sobie sprawę, że takie zarządzanie ciepłem jest absolutnie niewygodne. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby zapomnieć przykręcić wskaźnik na piecu  i w nocy słupki rtęci będą pokazać nieznośne wartości. Nie będziemy już nawet wspominać o portfelu, który bardzo odczuje skutki takiego zapomnienia. Nie da się ukryć, że inteligentny dom musi posiadać dobrze działające termostaty. To sprawi, że po po odpowiednim skonfigurowaniu będziesz mieć idealne ciepło w całym domu, a ponadto będziesz bardzo ekologiczny.

Gdzie mocować termostat pokojowy? Sprawa nie jest tak oczywista

Sterownik pokojowy powinien być zamontowany w odpowiedni sposób. Ważne jest, by posiadał odsłonięty otwór na termometr. To kluczowe, więc nie zamykaj ich wewnątrz szafek, pudełek czy skrzynek elektrycznych. Istotne jest także to, żeby były one z dala od źródeł ciepła i chłodu. Montuj je na ścianach w jak najdalszej odległości od okien, kaloryferów, piekarników, wentylacji lub sprzętu elektronicznego. To wszystko może wypaczyć pomiar temperatury przez co instalacja grzewcza będzie działać nieprawidłowo. Ponadto sterownik pokojowy powinien być zamontowany mniej więcej na wysokości kontaktów. Będzie to około sto trzydzieści centymetrów. Pozwoli to utrzymać temperaturę jaką założyłeś na początku.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl