Radna Monika Miziewicz przypomniała, że na początku 2016 roku rodzice wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Sławie złożyli na sesji Rady Miejskiej petycję w sprawie braku inwestycji w infrastrukturę sportową.
- W czerwcu otrzymaliśmy odpowiedź, z której tak naprawdę nic nie wynikało - mówi radna - zostaliśmy poinformowani o tym, że wszelkie decyzje są wstrzymane w związku z nową reformą oświaty. Natomiast w miesiącu wrześniu uzyskaliśmy informację, że budynek szkoły podstawowej klas IV-VI przy ulicy Henryka Pobożnego zmienia swoje przeznaczenie.
Radna wspomniała również, że od kilku lat postulaty rodziców i nauczycieli nie ulegają zmianie, jednak żadnej decyzji nie podjęto na rzecz poprawy infrastruktury sportowej.
- Nie jest tajemnicą, że dzieci ze szkoły podstawowej, zarówno klas I-III, jak i klas IV-VI nie mają gdzie ćwiczyć na zajęciach wychowania fizycznego - mówiła Monika Miziewicz - Mimo wielkich starań nauczycieli te zajęcia nie są realizowane tak, jak zakłada chociażby podstawa programowa.
Radna w imieniu Rady Rodziców wnioskowała o to, aby gmina przedstawiła planowany kierunek zmian, dotyczący szkoły podstawowej, rozwiązała problemy z infrastrukturą sportową i powoła grupę roboczą, w skład której wejdą przedstawiciele gminy, rodziców, nauczycieli i dyrekcji szkoły.
Burmistrz Cezary Sadrakuła przypomniał, że decyzje związane ze Szkołą Podstawową były wstrzymane ze względu na reformę oświatową. Dzisiaj wiadomo już, że docelowo uczniowie ze szkoły podstawowej przy ulicy Henryka Pobożnego zostaną przeniesieni do obecnego Gimnazjum w Sławie. Nie ma natomiast jeszcze decyzji, czy stanie się tak juz 1 września 2017 roku. Wiadomo również, że uczniowie klas I-III pozostaną w budynku przy ulicy Ogrodowej.
- Powstała grupa robocza w Urzędzie Miejskim w Sławie, która przygotowuje dokładny plan, związany ze zmianami oświatowymi - informuje nas wiceburmistrz Sławy Krzysztof Gruszewski - bierzemy pod uwagę różne rozwiązania. Być może będzie tak, że w budynku przy ulicy Ogrodowej będą dzieci klas I-IV, a w obecnym budynku Gimnazjum klasy V-VIII - bo i taki wariant jest rozważany. Wszystko zależy od liczby uczniów. Zadanie grupy roboczej na tym właśnie polega, aby wszystko dokładnie policzyć i być pewnym ilu dokładnie uczniów będzie mogło w komfortowych warunkach uczyć się w budynku obecnego Gimnazjum.
Jedno jest pewne, że docelowo w budynku Gimnazjum w Sławie będą uczniowie klas IV-VIII lub klas V-VIII. A w budynku przy ulicy Ogrodowej uczniowie klas I-III lub klas I-IV. Gmina jednocześnie zastanawia się, jak zagospodarować obiekt Szkoły Podstawowej przy ulicy Henryka Pobożnego.
Z kolei burmistrz Cezary Sadrakuła podkreśla, że przygotowanie do wdrożenia reformy oświatowej wymaga dużych nakładów finansowych i jednocześnie zadbania o komfort ucznia.
- Dzisiaj nasze zadanie polega na tym, aby przygotować się do wdrożenia w 2017 roku reformy oświatowej - mówił burmistrz - 1 września 2017 roku musimy przygotować Stare Strącze oraz Krzepielów do tej reformy. W samym Krzepielowie planujemy inwestycję na dwa i pół miliona złotych. Są to naprawdę duże nakłady finansowe, które pozwolą nam wdrożyć reformę oświatową. Natomiast w sprawie bazy sportowej w Sławie, będzie przeprowadzona termomodernizacja sali gimnastycznej przy obecnym Gimnazjum. Tutaj powstanie szkoła podstawowa, a dzieci i młodzież będą mogły korzystać ze zmodernizowanej sali gimnastycznej.
(rak)