TworzymyGłos Regionu

Szczęście - nieuchwytne, a pożądane

Czwartek, 30 czerwca 2022 o 13:00, autor: 0 160
Szczęście - nieuchwytne, a pożądane

Szczęście - życzymy go najbliższym i tym dalszym przy ważnych dla nich okazjach. Gonimy za nim przez większość życia, często nie potrafiąc zdefiniować. Nic dziwnego. Przecież szczęście dla każdego oznacza co innego, a jednak, w tym krótkim słowie zawiera się wszystko, co czyni nas spełnionymi.  Tematyką szczęścia zajmują się też różne gałęzie nauki, w tym psychologia, filozofia, a nawet semantyka. 

Szczęście szczęściu nierówne

Rozważania nad istotą szczęścia trwają od kiedy powstała ludzkość. Najstarsze źródła pisane sięgają czasów Sokratesa i dość zgodnie współbrzmią z podejściem buddyjskim, również współczesnym, twierdząc, że szczęście w życiu ziemskim jest nieosiągalne, ale na zasłużonych czeka w zaświatach. Buddyzm i pokrewne nauki Wschodu opisują krąg życia i odradzania się jako Samsarę, gdzie każde z wcieleń ma służyć rozwojowi i dążeniu do nirwany - stanu oświecenia i błogiego spokoju - szczęścia, tożsamego z wygaśnięciem cierpienia. Ten pogląd zbliżony jest także do głoszonego przez Arystotelesa eudajmonizmu - nurtu, który nazwę wziął od greckiego eudaimonia, co oznacza właśnie szczęście. Z kolei dla chrześcijan szczęście oznacza niezakłócony kontakt z Bogiem, a jego uosobieniem jest mityczny Eden, czekający na wiernych wyznawców po śmierci. Bardzo podobnie wygląda to w pozostałych wielkich religiach, opartych na Starym Testamencie - islamie i judaizmie. 

Przysłowia mądrością narodów

I w Polsce nie brakuje przysłów i powiedzeń dotyczących szczęścia. Od pełnego podziwu w czepku urodzony, używanego do określenia osób, które pech omija szerokim łukiem, przez "kto nie ma szczęścia w kartach, ten ma szczęście w miłości", dla pocieszenia przegranych, aż po  "szczęśliwi czasu nie liczą". Przysłowia i porzekadła dotyczące szczęścia, miewają też wydźwięk pejoratywny.

  • Cudze szczęście w oczy kole
  • Głupi zawsze ma szczęście
  • Pieniądze szczęścia nie dają
  • Szczęście dziś matką, a jutro może być macochą - i wiele innych

"Poszukiwanie szczęścia dla niego samego nie daje nam nic poza znudzeniem, ponieważ szczęście można znaleźć tylko szukając czegoś innego niż szczęścia" - pisał Marcel Proust. Zdaje się z nim zgadzać Marylin Monroe, parafrazując jedno ze znanych powiedzeń -"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy". W zdecydowanej kontrze staje natomiast Paulo Cohello, który twierdzi, że - Szczęście można znaleźć w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku. 

Ilu ludzi, tyle definicji szczęścia. Samo dociekanie, czym w istocie jest, czy brakiem cierpienia, czy poświęceniem, czy może koncentratem radości i poczucia bezpieczeństwa, zdaje się być równie szerokie i głębokie jak ludzkie postrzeganie świata. Ważne, żeby umieć je wzbudzić i pielęgnować w sobie, bo przecież - kiedy jest szczęście, nie potrzeba już niczego więcej.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl