Pomosty przeładunkowe - sprawny przeładunek bez różnicy poziomów
Pomosty przeładunkowe to specjalne platformy, które niwelują różnicę wysokości pomiędzy jednym poziomem a drugim (czyli na przykład podłogą samochodu ciężarowego a posadzką magazynu). Dzięki zastosowaniu rampy pracownik może bez przeszkód wjechać wózkiem widłowym do pojazdu, co ułatwia załadowanie lub rozładowanie towaru. Bardzo praktyczne są zwłaszcza hydrauliczne systemy przeładunkowe, w których platforma samoczynnie reguluje swoje położenie pod wpływem zmieniającej się wysokości podłogi skrzyni ładunkowej. Tego typu platformy warto stosować szczególnie przy przeładunku z udziałem zróżnicowanych środków transportu oraz w miejscach, w których trzeba zrealizować dużą ilość dostaw (np. centrach logistycznych).
Wyróżniamy następujące podstawowe rodzaje pomostów przeładunkowych:
- rampy z krawędzią wychylną,
- rampy z krawędzią wysuwaną (wskazane przy skrzyniach ładowanych z boku oraz gdy trzeba bardzo dokładnie połączyć pomost z podłogą samochodu).
Kurtyny uszczelniające - do ochrony przed niekorzystnymi czynnikami
W operacjach przeładunkowych często występuje problem z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi: wiatrem, niskimi i wysokimi temperaturami, silnym nasłonecznieniem, zapyleniem czy zanieczyszczeniem środowiska. W związku z tym stosuje się specjalne systemy przeładunkowe, które tworzą bezpieczną śluzę pomiędzy budynkiem a środkiem transportu. Są to tzw. kurtyny uszczelniające, które wykonuje się z wytrzymałych plandek osadzonych na konstrukcji ze stalowych profili. Plandeki dopasowane są do skrzyni ładunkowej, dzięki czemu tworzą skuteczne uszczelnienie zabezpieczające ładunek i wnętrze magazynu.
Do głównych zalet zastosowania kurtyn uszczelniających zalicza się:
- ochrona ładunku przed czynnikami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami,
- ograniczenie dostępu osobom niepowołanym,
- oszczędność energii potrzebnej do ogrzania/chłodzenia budynku,
- utrzymanie higienicznych warunków podczas przeładunku (wskazane zwłaszcza przy magazynach żywnościowych i chłodniach),
- większa ergonomia pracy ze względu na ograniczony kontakt z czynnikami zewnętrznymi.
Akcesoria do systemów przeładunkowych
Systemy przeładunkowe można uzupełnić o praktyczne akcesoria, które korzystnie wpływają na efektywność czynności załadowczych i rozładowczych. Bardzo przydatne są zwłaszcza naprowadzacze, które ułatwiają kierowcom manewrowanie oraz parkowanie samochodu ciężarowego w wyznaczonym miejscu. Dzięki zastosowaniu naprowadzaczy można ograniczyć ryzyko uszkodzenia samochodu lub systemu przeładunkowego (np. rampy, kurtyny uszczelniającej). Są to podłużne elementy wykonane z ocynkowanej rury, które montuje się symetrycznie po obu stronach toru jazdy przed dokiem przeładunkowym. Naprowadzacze można przykręcić lub zabetonować w podłożu (wówczas rury zakończone są stopami).
Niepozornym, a jednocześnie podstawowym elementem stanowiska przeładunkowego są odboje. Najczęściej wykonuje się z je z elastycznej lub twardej gumy o dużej odporności na ścieranie i czynniki atmosferyczne (właściwości odbojów zależą od zastosowanej mieszanki kauczukowej). Odbojnice mają za zadanie chronić pojazd, maszyny, urządzenia oraz budynek przed uszkodzeniami. Można ich użyć w różnych miejscach, jednak w przypadku operacji przeładunkowych montuje się je na kotwach po obu stronach rampy do elewacji budynku. Razem z rampą, kurtyną uszczelniającą i naprowadzaczami wchodzą w skład pełnego wyposażenia stanowiska przeładunkowego.