TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Systemy przeładunkowe - poznaj rodzaje i ich zastosowanie

Środa, 08 maja 2024 o 18:30, autor: 0
Systemy przeładunkowe - poznaj rodzaje i ich zastosowanie

W trakcie całego procesu logistycznego trzeba sprostać licznym wyzwaniom związanym z rozładunkiem i załadunkiem towarów. Chodzi tutaj między innymi o zniwelowanie niekorzystnego wpływu czynników atmosferycznych oraz wyrównanie poziomu pomiędzy skrzynią ładunkową a posadzką magazynu. Mogą w tym pomóc odpowiednie systemy przeładunkowe - co to za rozwiązania i gdzie warto je zastosować?

Pomosty przeładunkowe - sprawny przeładunek bez różnicy poziomów

Pomosty przeładunkowe to specjalne platformy, które niwelują różnicę wysokości pomiędzy jednym poziomem a drugim (czyli na przykład podłogą samochodu ciężarowego a posadzką magazynu). Dzięki zastosowaniu rampy pracownik może bez przeszkód wjechać wózkiem widłowym do pojazdu, co ułatwia załadowanie lub rozładowanie towaru. Bardzo praktyczne są zwłaszcza hydrauliczne systemy przeładunkowe, w których platforma samoczynnie reguluje swoje położenie pod wpływem zmieniającej się wysokości podłogi skrzyni ładunkowej. Tego typu platformy warto stosować szczególnie przy przeładunku z udziałem zróżnicowanych środków transportu oraz w miejscach, w których  trzeba zrealizować dużą ilość dostaw (np. centrach logistycznych).

Wyróżniamy następujące podstawowe rodzaje pomostów przeładunkowych:

  • rampy z krawędzią wychylną,
  • rampy z krawędzią wysuwaną (wskazane przy skrzyniach ładowanych z boku oraz gdy trzeba bardzo dokładnie połączyć pomost z podłogą samochodu).

Kurtyny uszczelniające - do ochrony przed niekorzystnymi czynnikami

W operacjach przeładunkowych często występuje problem z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi: wiatrem, niskimi i wysokimi temperaturami, silnym nasłonecznieniem, zapyleniem czy zanieczyszczeniem środowiska. W związku z tym stosuje się specjalne systemy przeładunkowe, które tworzą bezpieczną śluzę pomiędzy budynkiem a środkiem transportu. Są to tzw. kurtyny uszczelniające, które wykonuje się z wytrzymałych plandek osadzonych na konstrukcji ze stalowych profili. Plandeki dopasowane są do skrzyni ładunkowej, dzięki czemu tworzą skuteczne uszczelnienie zabezpieczające ładunek i wnętrze magazynu.

Do głównych zalet zastosowania kurtyn uszczelniających zalicza się:

  • ochrona ładunku przed czynnikami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami,
  • ograniczenie dostępu osobom niepowołanym,
  • oszczędność energii potrzebnej do ogrzania/chłodzenia budynku,
  • utrzymanie higienicznych warunków podczas przeładunku (wskazane zwłaszcza przy magazynach żywnościowych i chłodniach),
  • większa ergonomia pracy ze względu na ograniczony kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

Akcesoria do systemów przeładunkowych

Systemy przeładunkowe można uzupełnić o praktyczne akcesoria, które korzystnie wpływają na efektywność czynności załadowczych i rozładowczych. Bardzo przydatne są zwłaszcza naprowadzacze, które ułatwiają kierowcom manewrowanie oraz parkowanie samochodu ciężarowego w wyznaczonym miejscu. Dzięki zastosowaniu naprowadzaczy można ograniczyć ryzyko uszkodzenia samochodu lub systemu przeładunkowego (np. rampy, kurtyny uszczelniającej). Są to podłużne elementy wykonane z ocynkowanej rury, które montuje się symetrycznie po obu stronach toru jazdy przed dokiem przeładunkowym. Naprowadzacze można przykręcić lub zabetonować w podłożu (wówczas rury zakończone są stopami).

Niepozornym, a jednocześnie podstawowym elementem stanowiska przeładunkowego są odboje. Najczęściej wykonuje się z je z elastycznej lub twardej gumy o dużej odporności na ścieranie i czynniki atmosferyczne (właściwości odbojów zależą od zastosowanej mieszanki kauczukowej). Odbojnice mają za zadanie chronić pojazd, maszyny, urządzenia oraz budynek przed uszkodzeniami. Można ich użyć w różnych miejscach, jednak w przypadku operacji przeładunkowych montuje się je na kotwach po obu stronach rampy do elewacji budynku. Razem z rampą, kurtyną uszczelniającą i naprowadzaczami wchodzą w skład pełnego wyposażenia stanowiska przeładunkowego.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl