Sposoby na magazynowanie wody deszczowej
Standardowym rozwiązaniem jest budowa zbiornika podziemnego. Czasami jednak nie ma możliwości ulokowania zbiornika na deszczówkę na zewnątrz budynku. Zazwyczaj jest to powód do rezygnacji z całego pomysłu, a nasz trawnik i ogródek usychają w oczach. Nie musi tak być. Dobra wiadomość dla właścicieli posesji dysponujących niewystarczającą powierzchnią jest taka, że zbiornik na deszczówkę z powodzeniem można usytuować wewnątrz budynku. W ten sposób powstają zbiorniki o pojemności 15 metrów sześciennych i większe. Zbiorniki te budowane są z tworzyw sztucznych, co znacząco obniża koszty całej inwestycji w porównaniu do dotychczasowych rozwiązań ze stali lub betonu.
Co nas może przekonać do gromadzenia wody deszczowej?
Najlepszym i najważniejszym powodem są pieniądze. Budowa systemu do odzyskiwania deszczówki zwróci się bardzo szybko, szczególnie jeśli będzie to inwestycja dofinansowana z programu ""Moja woda"". Drugim niemniej ważnym powodem jest dbałość o środowisko naturalne. Polska znajduje się na szarym końcu krajów UE pod względem retencji wody. Średnia dla całej wspólnoty to około 50%, w Polsce wskaźnik ten oscyluje w granicach 4-6%. Inwestycja w zbiornik deszczówki przynajmniej w niewielkim stopniu przyczyni się do poprawy sytuacji. A im więcej takich inwestycji, tym efekt lepiej dostrzegalny.
Do czego nam ta woda będzie przydatna?
Deszczówkę z powodzeniem możemy wykorzystać do podlewania ogrodu lub działki. Będzie ona również doskonała do mycia samochodu, czy spłukiwania chodników lub podjazdów. W bardziej zaawansowanych wersjach systemu woda deszczowa może być wykorzystywane do spłukiwania toalet, napełniania basenów i oczek wodnych.