Mszę św. celebrował ks. kan. Dariusz Ludwikowski, podczas kazania mówił: "Odzyskaliśmy niepodległość i chcemy też przywołać z wdzięcznością wszystkich, którzy włożyli trud w tę niepodległość. Od żołnierzy, którzy walczyli za wolność naszą i waszą, złożyli najwyższy dar - swoje życie, na polach wielu bitew, powstaniach. Ale też przywołujemy przewodników naszego narodu, jego nauczycieli, kapłanów, którzy niestrudzenie nieśli Chrystusa. Organizatorów ładu społecznego i gospodarczego, stróżów polskiej rodziny, szczególnie matki, kustoszów narodowej przeszłości, twórców kultury, twórców narodowego dziedzictwa. To dzięki nim to co polskie, to co nasze nie pogubiło się na drogach trudnej historii."
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak, Związek Piłsudczyków RP Okręg Królewska Wschowa, Przewodnicząca Rady Powiatu Wschowskiego Jolanta Denesiuk, Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wschowie Hanna Knaflewska-Walkowiak, harcerze i zuchy, uczniowie klas mundurowych I ZS Wschowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKiR Wschowa, poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół i instytucji, członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec".
Uroczyste złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości poprzedzało odsłonięcie i poświęcenie ryngrafów z wizerunkami Matki Boskiej Ostrobramskiej i Marszałka Józefa Piłsudskiego, które zostały ufundowane przez Jana Pabierowskiego.
Podczas wydarzenia nastąpiło również wręczenie stopni wojskowych i odznaczeń piłsudczykom, a także przyrzeczenie strzeleckie i awanse członków organizacji Związek Strzelecki "Strzelec". Wręczone zostały również dyplomy wyróżnionym uczniom klas mundurowych z I ZS.
Pod pomnikiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak.
- Niestety odzyskana 103 lata temu niepodległość nie była dana nam na długo. 20 lat później znowu zniknęliśmy z mapy świata. 20-lecie międzywojenne także powinno nas wiele nauczyć. Wojny w większości nie wybuchają gwałtownie. Jest to proces, który często powtarza się w schematyczny sposób.
Przed zgromadzonymi gośćmi przemawiał również Starosta Wschowski Andrzej Bielawski:
- Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest testem dla dzisiejszej klasy politycznej, ale również dla nas - zwykłych obywateli, czy dla polskiej racji stanu jesteśmy w stanie się zjednoczyć.
Uroczystości prowadzone przez Jana Koniuszko zakończone zostały odśpiewaniem "Roty".