TworzymyGłos Regionu

reklama

Sukcesy z historii uczniów z Zana

Poniedziałek, 15 kwietnia 2013 o 09:58, autor: 5
Sukcesy z historii uczniów z Zana

W dniach od 6 do 8 kwietnia 2013 r. w Gdańsku odbywały się eliminacje centralne XXXIX Olimpiady Historycznej. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie reprezentował uczeń klasy II b – Norbert Czechowski.

Norbert w eliminacjach okręgowych w Zielonej Górze (w styczniu 2013) zajął IV lokatę, jego praca pisemna na temat Idee uniwersalizmu w średniowiecznej Europie została oceniona na maksymalną ilość punktów (ocena bardzo dobra). W Gdańsku uczeń uzyskał z pracy, dotyczącej chrystianizacji ludów słowiańskich i bałtyjskich w średniowieczu, ocenę dobrą z plusem, natomiast z interpretacji źródła historycznego (cztery artykuły praskie z 1420 r.) otrzymał ocenę bardzo dobrą. Słabiej wypadł z odpowiedzi ustnych (feralna okazała się tu unia kalmarska z 1397 roku). Norbert Czechowski jako finalista Olimpiady Historycznej jest zwolniony z egzaminu maturalnego z historii. Niniejsze osiągniecie jest równoznaczne z otrzymaniem oceny celującej z tego przedmiotu na maturze. Nie jest to jedyny sukces wschowskich licealistów z historii. 20 marca bieżącego roku w Sulechowie odbył się finał wojewódzki VI Olimpiady tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczpospolitej". I LO we Wschowie reprezentowali uczniowie: Filip Czarnota, Michał Majer i Jacek Firlej (na 12 uczestników z całego województwa). Najlepszy wynik uzyskał Filip Czarnota. III miejsce zdobył Michał Majer, a IV – Jacek Firlej. Filip będzie jednym z dwóch reprezentantów województwa lubuskiego w finale centralnym Olimpiady w Warszawie (6 – 8 czerwca tego roku). W 2012 roku - jeszcze jako pierwszoklasista - Filip został laureatem (VII miejsce w klasyfikacji ogólnej) Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego. „Za wolność Waszą i naszą”. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawuje nauczyciel historii, Piotr Sobański. Wszystkim pasjonatom historii serdecznie gratulujemy! (tekst/foto: I LO) [nggallery id=755]
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Jan Kotwicki
15.04.2013 12:14

Moje gratulacje! Ale prawdziwym sukcesem będzie powszechne i skuteczne nauczenie historii najnowszej lat 1918-89 oraz ostatniego dwudziestolecia. I to nie tylko młodzieży ale i wschowskiej społeczności. Nie ujmując nic z umiejętności laureata stanowczo stwierdzam że tematyka najnowszych czasów zaproponowana w podobnych projektach przyniesie więcej korzyści praktycznych.

avatar
~ziuta
17.04.2013 21:07

Zgadzam się z P.Janem Kotwickim, że nauczanie historii najnowszej przyniosłoby wiele korzyści. Główną korzyścią byłaby może rezygnacja niektórych osób z wypowiadania się na temat katastrofy smoleńskiej w kategoriach zamachu, bo wiedziałyby, że nikt przy zdrowych zmysłach nie dokonałby zamachu na najgorszego prezydenta w naszej historii, z którego śmiała się nie tylko połowa Polski ale i większa część tego świata, która wiedziała że jest taki kraj jak Polska. A Rosjanie nie wyglądają na kogoś, kogo rozum opuścił. I lubią się pośmiać, a Lech Kaczyński często dawał ku temu powody. Jeżeli będzie Pan zbierał podpisy w celu zwiększenia ilości lekcji historii, to chętnie taką listę podpiszę a i jeszcze dodatkowych parędziesiąt podpisów Panu dostarczę.

avatar
~ziuta
17.04.2013 21:09

I najważniejsze:gratulacje zarówno dla ucznia jak i nauczyciela!

avatar
~Jan Kotwicki
17.04.2013 21:45

Oj ziuta, ziuta nawet najnowszych spraw nie znasz! Zbieranie podpisów w sprawie przywrócenia nauczania historii w szkołach odbyło się w tamtym roku. Niestety szajka rządząca odrzuciła tę inicjatywę i pozostał mi na pamiątkę dyplom od organizatorów za zebrane podpisy. A L.Kaczyńskiego nienawidzisz nawet po jego śmierci. Takiej antysemitki to dawno nie spotkałem! Nie dobrze z tobą ziuta, oj nie dobrze!

avatar
~ziuta do Jana Kotwickiego
20.04.2013 21:03

Oj, Panie Kotwicki.. Tytułem sprostowania: Lech Kaczyński wywoływał raczej litość i niesmak, był też powodem wstydu że jest się Polakiem, kiedy w sytuacjach międzynarodowych zachowywał się jak niezrównoważony gówniarz, ale nie był dla mnie obiektem nienawiści. Nie wiem, co powiedziałby prezes Jarosław na to, że uważa Pan Lecha (czyli przy okazji i Jarosława) za Żyda, tytułując mnie antysemitką w kontekście mojej rzekomej nienawiści do eksprezydenta. Przecież obaj bracia uważali się zawsze za kwintesencję POLSKOŚCI. Chciałabym przypomnieć Panu, że to Pan właśnie dał ujście swojemu antysemityzmowi w komentarzu pod wywiadem z Panem Raczkiem, przytaczając niesmaczny dowcip w przeróbce własnej. A szajka rządząca odrzuciła inicjatywę z tego pewnie powodu, że trudno uczniom dołożyć jeszcze dodatkowe godziny siedzenia w szkole, nie proponując zmniejszenia ilości innych zajęć. To ja proponuję zmniejszenie ilości lekcji religii, która i tak niczemu nie służy, a w to miejsce wprowadzenie lekcji historii lub chociażby etyki. I ponawiam propozycję dostarczenia podpisów, jak już będzie Pan je zbierał.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl