Więcej emocji wzbudziło wystąpienie radnej Katarzyny Owoc – Kochańskiej:
„Dostaliśmy dofinansowanie 1,2 mln na drogi gminne, dowiedziałam się że gmina Szprotawa pozyskała z tego programu 19,4 mln, Żary ok. 8 mln. Gdzie był Pan burmistrz i grupa jego pracowników, żeby wnioskować o większe środki na nasze drogi. Ukazała się informacja, że każdy wniosek w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w województwie lubuskim był pozytywnie rozpatrzony. Nie widzę efektów tych spotkań, tych konsultacji burmistrza. Była tu Pani Gośniowska – Kola, która informowała wielokrotnie, że środki na ten cel są, tylko trzeba przyjechać, rozmawiać i pisać wnioski”.
Radna Owoc – Kochańska nawiązała w ten sposób do spotkania w starostwie wschowskim z wojewodą lubuskim, podczas którego wojewoda wręczał samorządowcom powiatów wschowskiego i nowosolskiego symboliczne czeki na dofinansowanie budowy dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina Wschowa wprawdzie pozyskała kwotę rzędu 1,2 mln zł na przebudowę drogi na Nowych Ogrodach, ale jest to najmniejsze dofinansowanie spośród samorządów powiatu wschowskiego. Radna nie uzyskała odpowiedzi na zgłoszony problem. Kontynuowała więc swoje zapytanie mówiąc:
Wracając do dróg. Gmina Szprotawa zrobiła to w planie wieloletnim. Miała widocznie wspaniały zespół i pozyskała te środki. Jest podobnej wielkości co Wschowa i sądzę, że w związku z tym ma podobny budżet. I jeżeli taka gmina jak Szprotawa potrafiła takie środki pozyskać i spiąć dobrą ekipę pracowników, to myślę, że gmina Wschowa również mogła tego typu sukces osiągnąć. I raz jeszcze chcę zapytać, gdzie w tym czasie były tego typu negocjacje i dyskusje. Uważam, że 20 mln na wschowskie drogi to byłby duży sukces i opłaciłoby się to nam w perspektywie lat.
Tym razem odpowiedzi udzielił II zastępca burmistrza Marek Kraśny:
Ja nie kwestionuję tego, że gmina Szprotawa czy jakaś inna gmina uzyskała 20 mln. Maksymalne dofinansowanie jakie można było dostać na budowę dróg z Funduszu Dróg Samorządowych to było 80% i myśmy tyle dostali. A dostaliśmy dlatego 1,2 mln zł, że w gminie nie było na dzień składania wniosków żadnej dokumentacji, która opiewałaby na wyższą kwotę niż to, co żeśmy dziś uzyskali. Ja myślę, że na dzień dzisiejszy pozyskanie środków, o których Pani mówi, przez gminę Wschowa po prostu było niemożliwe i nierealne. Ja nie twierdzę, że w przyszłości gmina Wschowa takich środków nie otrzyma, jednak pod warunkiem, że opracuje odpowiednią dokumentację techniczną na określoną drogę, na określoną wartość, złoży wniosek i otrzyma 80% dofinansowania z kwoty nie 2 mln tylko 20 mln.
Wątek dróg gminnych kontynuował radny Przemysław Gliński:
Jeszcze dwa słowa na temat pieniędzy na drogi. Do końca nie rozumiem, bo z jednej strony mówimy, że mieliśmy jeden projekt przygotowany i dlatego ulica Nowe Ogrody została zgłoszona i bardzo dobrze, że te pieniądze zostały pozyskane. Była jednak taka komisja w marcu, gdy jeździliśmy po gminie i słyszeliśmy od Pana Mariana Szarejko, że jest przygotowana także ulica Działkowa, ulica 17 Pułku Ułanów i jeszcze ulica Sosnowa, że projekty mamy zrobione. W związku z tym pytanie: albo są te projekty albo ich nie ma? Ktoś buja, że tak powiem. Proszę więc o kilka słów wyjaśnienia w tej sprawie.
Wystąpienie radnego Glińskiego skomentował Marek Kraśny:
Panie radny, nikt nikogo nie buja. Gmina złożyła w tej chwili w Urzędzie Wojewódzkim dodatkowo jeszcze dwa wnioski. Pierwszy dotyczy ulicy 17 Pułku Ułanów, drugi łącznika miedzy ulicami Pustą, a Wolsztyńską z budową parkingu przy ulicy Wolsztyńskiej. Mamy jeszcze kilka projektów naprawdę drobnych dotyczących osiedla przy cmentarzu komunalnym i rejonu osiedla przy starostwie. Problem polega na tym, że tak naprawdę poza tymi projektami szuflady ratusza na dzień składania wniosków były puste. Sytuacja, jeżeli chodzi o punktowanie tych wniosków jest taka, że szansa uzyskania środków finansowych na budowę dróg w okolicach starostwa, czy w okolicach cmentarza komunalnego jest niewielka. Punktowane wysoko są te projekty, które wykazują ponadlokalny udział drogi w ruchu lokalnym. I dlatego dostała dofinansowanie ulica Nowe Ogrody, bo łączy drogę gminną z drogą powiatową. Dlatego też złożyliśmy te dwa kolejne wnioski, bo ulica Polna jest ulicą powiatową, a ulica 17 Pułków Ułanów jest ulicą gminną i budowa tej drogi powoduje, że robimy łącznik pomiędzy dwoma drogami powiatowymi, czyli między ulicami Polną, a Daszyńskiego.
Jeżeli chodzi o teren przy SP nr 2 i łącznik między Pustą, a Wolsztyńską, to tutaj nie mieliśmy możliwości wykazania ponadlokalnego udziału tej drogi. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że poprawi to obsługę komunikacyjną obszaru dwóch szkół. Nie mamy w tej chwili innych dokumentacji, co nie znaczy, że takich dokumentacji nie przygotujemy na rok przyszły.
Cieszy troska radnych o remonty i budowy dróg gminnych, martwi brak przygotowania urzędu w zakresie dokumentacji. Nadzieję wzbudzają jednak zapewniania Marka Kraśnego, że takie dokumentacje będą przygotowane i w przyszłości gmina Wschowa będzie zabiegać o większe środki. Nikt bowiem z mieszkańców nie ma wątpliwości, że stan dróg gminnych nie jest najlepszy i każda inwestycja w tym zakresie spotka się ze społeczną akceptacją.
(ex)