7 lat temu zauważyliśmy wzrost liczby dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych w naszym powiecie, wówczas postanowiliśmy otworzyć oddział dla dzieci autystycznych z normą intelektualną. Mieliśmy poczucie, że rodzice potrzebują wsparcia edukacyjnego, rozmowy, spotkań, konsultacji na temat edukacji, wychowania i przyszłości ich dzieci. Drugi powód to chęć zdobywania środków pozabudżetowych na pomoc dzieciom i młodzież. Początkowo stowarzyszenie miało pomagać tylko autystom, ale potrzebujących jest więcej, zmieniono statut stowarzyszenia i możemy pomagać każdemu, kto tej pomocy potrzebuje, choć nazwa stowarzyszenia ”Bliżej Autyzmu” została.
Od początku istnienia zrealizowaliśmy dziesiątki projektów na kilkaset tysięcy złotych. To ogromny sukces. Wśród najważniejszych warto wymienić 11 projektów, które realizowane są od 2007 roku z fundacji PZU. Organizujemy systematyczne konsultacje dla rodziców, konferencje dla terapeutów, zajęcia dla dzieci w spektrum autyzmu.
Współpracujemy z PCK w Zielonej Górze i w Nowej Soli. Dzięki temu mogliśmy razem pomóc dziewczynkom w AkcjiDonacji, dzieciom w naszym internacie i uczniom SOSW. W czasie pandemii wspieraliśmy potrzebujących mieszkańców paczkami żywnościowymi, oraz medyków pracujących z zarażonymi Covid-19. W ścisłej współpracy z PCK i fundacji EcoTextil mogliśmy w 2019 r. otworzyć Bezpłatną Wypożyczalnię Rowerów Trójkołowych, a 5 takich rowerów przekazać osobom prywatnym. Od tego czasu pozyskaliśmy z fundacji EcoTextil jeszcze wózki inwalidzkie, kule i balkoniki, a od osób prywatnych dużo innego sprzętu, który stale pomaga tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
Zaprzyjaźniliśmy się z panem Pawłem – Wiceprezesem fundacji „KGHM to MY” i Pełnomocnikiem zarządu KGHM na woj. lubuskie, który ceni sobie i wspiera nasze działania.
Współpracujemy z samorządami, instytucjami publicznymi, szkołami i innymi stowarzyszeniami ze Wschowy. Dzięki temu możemy współtworzyć MotoKrew, Retro Rynek, Wrak Race czy pikniki. Aktywnie bierzemy udział w kolorowym korowodzie czy Marszu Akceptacji. Organizujemy Dni Autyzmu, Przeglądy Pieśni Teatralnych czy Ogólnopolskie Maratony Przedszkolaków.
W 2020 roku, z urzędu MiG Wschowa otrzymaliśmy wielogabarytowe serce na nakrętki. Napełniało się tak szybko, że trzeba je było opróżniać dwa razy w tygodniu. Obecnie opiekujemy się trzema takimi sercami, a pieniądze za nakrętki przekazujemy na rehabilitację dla wskazanych dzieci.
W tym samym roku, z rąk burmistrza Konrada Antkowiaka, a dzięki mieszkańcom gminy, odebraliśmy sprzęt AGD, wygrany w plebiscycie „Świeć z Energą”.
Każdego listopada, żeby ten miesiąc też był wesoły startują akcje charytatywne dla konkretnych osób. W ten sposób udało się zebrać pieniądze na pomoc dla:
2015 r. - Wojtka ok. 25 tys. – specjalny wózek inwalidzki i pionizator mobilny
2016 r. – Karola ok. 9 tys. - diagnostyka wysokospecjalistyczna
2017 r. – Marysi ok. 18 tys. - maszyna brajlowska+ drukarka+ inne pomoce edukacyjne
2018 r. – Damiana ok. 22 tys. - proteza nogi
2019 r. – Łukasza i Adama ok. 18 tys. - wózek na akumulator i skuter inwalidzki
2020 r. – Dominika ok. 30 tys. - schodołaz gąsienicowy, specjalny wózek inwalidzki
Dodatkowo udało się pomóc Grażynie, nauczycielce SOSW – ok. 13 tys. Oskarowi, Krystianowi i Pawłowi - po kilka tysięcy, 55 tys. zebrano także na Roberta, które rozdzielono na pięć chorych osób po jego śmierci.
To nie są jednorazowe akcje, ale cykle imprez i wydarzeń - zbieramy aż nie osiągniemy celu. Nasz ostatni cel to czyste szaleństwo. Chcemy zebrać 250 tys. zł. na urządzenie, sprowadzone z Norwegii. To INNOWALK - pionizator mobilny dla dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózku inwalidzkim. Pionizator wymusza ruchy rąk i nóg, działa dosłownie na wszystkie układy. Jest absolutnie rewelacyjny.
Prezes stowarzyszenia – p. Lucyna Kowalczykowska została laureatka m.in.: Osobowości Roku 2018 r. i zajęła I miejsce w plebiscycie Gazety Lubuskiej, a wraz z Panią Jolą Awsiukiewicz zostały wyróżnione wśród kobiet aktywnych, działających na rzecz lokalnej społeczności podczas Kongresu Kobiet 2018 r.
Ludzie nas zaskakują, coraz częściej wychodzą ze swoją inicjatywą. Jest plan, jest działanie. Za to bardzo serdecznie dziękujemy!
(Stowarzyszenie "Bliżej Autyzmu")