TworzymyGłos Regionu

reklama

Starosta Wschowski na spotkaniu z Wojewodą Lubuskim. Tematem zielona transformacja miast

Środa, 11 września 2024 o 15:55, aktualizacja Piątek, 13 września 2024 o 13:31, autor: 1
Starosta Wschowski na spotkaniu z Wojewodą Lubuskim. Tematem zielona transformacja miast

Na zaproszenie Wojewody Lubuskiego, Marka Cebuli oraz przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego odbyło się spotkanie samorządowców, na którym omawiano szczegóły nowej pożyczki na rzecz ekologicznych inwestycji. W spotkaniu uczestniczył Starosta Wschowski Waldemar Starosta oraz przedstawiciele gmin Wschowa, Sława, Szlichtyngowa.

Czym jest Zielona transformacja miast?

Zielona transformacja miast (IZTM) to inicjatywa finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Głównym celem jest wsparcie energetycznej i ekologicznej modernizacji miast, co obejmuje m.in. redukcję zanieczyszczeń, zazielenienie terenów oraz przeciwdziałanie utracie bioróżnorodności. Inwestycje te mogą obejmować rewitalizację budynków, rozwój zeroemisyjnego transportu, czy wdrożenie energooszczędnych rozwiązań w przestrzeniach publicznych.

Kto może skorzystać z pożyczki?

O wsparcie mogą ubiegać się przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego, komunalne oraz prywatne przedsiębiorstwa działające w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Dodatkowo pożyczki są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji kultury, szkół wyższych oraz wspólnot energetycznych, takich jak spółdzielnie​.

Przykłady projektów objętych wsparciem

Pożyczka może finansować szereg działań, które mają na celu poprawę jakości życia w miastach i ich adaptację do wyzwań klimatycznych. Obejmuje to m.in.:

  • Tworzenie infrastruktury rowerowej i pieszej: Budowa ścieżek rowerowych, woonerfów, oraz rewitalizacja niebezpiecznych miejsc.
  • Energooszczędne technologie: Modernizacja oświetlenia ulic i budynków publicznych, a także rozwój energetyki obywatelskiej.
  • Zwiększenie terenów zieleni: Nowe nasadzenia drzew i krzewów, zazielenianie terenów poprzemysłowych, powyrobiskowych i zdegradowanych​.

Warunki otrzymania pożyczki

Projekty ubiegające się o finansowanie muszą wynikać z lokalnych dokumentów strategicznych, które potwierdzają, że są one zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju. Dofinansowanie mogą uzyskać jedynie inwestycje, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej oraz redukcję negatywnego wpływu na środowisko.

Korzyści dla miast

Dzięki środkom z IZTM miasta mogą inwestować w rozwój nowoczesnej infrastruktury, poprawiając komfort życia mieszkańców i przyczyniając się do ochrony środowiska. W dłuższej perspektywie działania te mają na celu zwiększenie odporności miast na zmiany klimatyczne oraz przyspieszenie przejścia na gospodarkę neutralną klimatycznie.

Źródło: LUW, bgk.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Urszula Chudak
11.09.2024 19:59

Skoro projekt ma na celu podnoszenie komfortu życia tylko i wyłącznie mieszkańców miast, to pewnie dobrze by było, gdyby i włodarz naszego miasta uczestniczył w takim spotkaniu, a pewnie jeszcze lepiej wiceburmistrz do spraw inwestycyjnych. Może się mylę... ale chyba nie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl