TworzymyGłos Regionu

reklama

Starosta leszczyński wydał pozytywną decyzję. Firma ZbigTar może przetwarzać osady

Piątek, 14 lipca 2017 o 16:35, aktualizacja Poniedziałek, 24 lipca 2017 o 09:28, autor: 28
Starosta leszczyński wydał pozytywną decyzję. Firma ZbigTar może przetwarzać osady

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie może odetchnąć z ulgą. Starosta Powiatu Leszczyńskiego wydał firmie PHU ZbigTar zezwolenie na przetwarzanie i wytwarzanie komunalnych osadów ściekowych. Dzięki temu leszczyńskie przedsiębiorstwo nie musi się obawiać wzrostu cen za odbiór odpadów, które mogły znacząco wzrosnąć, gdyby starosta nie wydał pozytywnej decyzji. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla samorządowców ze Wschowy i Szlichtyngowej.

Jak wiadomo osady są przez firmę wykorzystywane rolniczo, część z nich trafia na pola, leżące na terenie powiatu wschowskiego, co wywołuje największe kontrowersje. Sprawą wydania decyzji przez starostę powiatu leszczyńskiego interesowały się burmistrz Wschowy i Szlichtyngowej, przekonując w ostatnich miesiącach władze Leszna, ale również opinię publiczną z Leszna i okolic, aby Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie zrezygnowało z usług firmy PHU ZbigTar. W jednej z rozmów, jaka się odbyła na antenie radia Elka wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lesznie Piotr Więckowiak wyrażał opinię, że pozytywna decyzja starosty leszczyńskiego jest w efekcie najtańszym rozwiązaniem dla leszczyńskiej oczyszczalni.

Przypomnijmy, że decyzja na przetwarzanie i wytwarzanie odpadów komunalnych została wydana przez poprzedniego leszczyńskiego starostę, Krzysztofa Piwońskiego. Decyzja ta została uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lesznie. Na kolejną decyzję starosty czekano ponad 1,5 roku.

Warto dodać, że przy okazji oczekiwania na tę decyzję, panowała dość nerwowa atmosfera, która udzielała się i wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej Leszna i prezydentowi Leszna oraz samemu staroście leszczyńskiemu. Leszczyńskie media donosiły o wypowiedziach panów na forum facebooka. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oczekiwał spełnienia obietnicy wydania decyzji przez starostę w wyznaczonym terminie, tj. 27 czerwca. 28 czerwca na swoim profilu facebookowym publicznie wyznawał, że czuje się okłamany. Prezydent Leszna przypominał  również na facebooku o deklaracjach przedstawicieli powiatu leszczyńskiego. W efekcie starosta leszczyński zbanował na facebooku wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Leszna i jednocześnie przypominał, że o wspomnianej decyzji najpierw dowiedzą się zainteresowane strony, których decyzja dotyczy.

Ostatecznie starosta wydał pozwolenie firmie PHU ZbigTar i jak można się spodziewać, ucieszyła ona samorządowców Leszna. Jak można podejrzewać nie ucieszyło to samorządowców ze Wschowy i Szlichtyngowej. Od tej decyzji i firma ZbigTar, jak i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska mogą odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ciągu 14 dni.

(rak)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (28)

avatar

avatar
~wschowianin
14.07.2017 18:31

No i co dała nam ta wojenka . Zapłaciliśmy dwa razy więcej za wywóz tych odpadów innej firmie z Niechlowa . Straciliśmy kupę kasy do przystosowania tych odpadów do odbioru poprzez inwestycję taśmociągu do ich odbioru kupujemy rolki do tego taśmociągu , konserwujemy . A gówno jak śmierdziało tak nadal śmierdzi . Latała po polu ,krzyczała ściągała sanepid i straż miejską i to wszystko o dupę rozbić . Taki to jest efekt ,straciliśmy kupę kasy na fanaberię burmistrza bo chciała pokazać co to nie ona . No i pokazała a po deszczu i tak śmierdzi . Wcale się nie zdziwię jak te nowe konsorcjum co odbiera nasze osady będzie składować na granicy naszych województw i też będzie nam śmierdzieć .

avatar
~;-(
14.07.2017 18:37

Smród, bród i ubóstwo. Co nam więcej potrzeba! Zamiast strefy przemysłowej-tołek w ziemi wykopać a raczej całe miast przerobić. Serce w rozsypce jak patrzy się na nasze Królewskie Miasto!

avatar
~misia...
14.07.2017 23:55

A, jednak w tym wszystkim jest jakaś prawda ponieważ i starostwo leszczyńskie pod naciskiem niezadowolenia opinii lokalnej i ekspertyz w znacznym stopniu ograniczyło możliwości tej FIRMY krojąc ją na 50 % !!!! jest bo jest ale już nie tak ekspansywnie jak by to sobie firma Tarki życzyła. A co będzie za ROK ?????

avatar
~ptysia
15.07.2017 08:30

A za rok będzie to że we własnym gównie będziesz pływać , lub zapłacisz podwójnie i będzie to samo co teraz . Czy teraz masz z tego satysfakcję ? .

avatar
~trawel
15.07.2017 09:55

Wszyscy oddają ten specyficzny i wartościowy odpad ale w toalecie im to nie przeszkadza bo są odświeżacze powietrza ale jak wyjedzie poza teren posesji to wszystkim przeszkadza ! zamiast cieszyć się że taka firma się zajmuje takim transportem i przetwarzaniem tego smrodu , to zawsze będzie żle i zawsze będzie przeszkadzało jak nie zimno to za ciepło ! Po prostu Polska!!!!!

avatar
~Czikita
15.07.2017 13:14

To zapraszam do OSOWEJ SIENI i innych miejscowości gdzie to gówno jest wylewane na pole to ta twoja radość napewno ci minie

avatar
~Hwhhshd
25.07.2017 09:45

To może zglosisz swoją posesję jeżeli takową posiadasz na skladowisko,skoro wg Ciebie to nie jest szkodliwe?☺Pomidorki będą rosły smaczne i zdrowe.

avatar
~Adaś
15.07.2017 12:41

Panią burmistrz Patalas było tylko stać na oprotestowanie , ....Pani burmistrz Szlichtyngowej Rahnefeld poszła dalej , wydała dużo pieniędzy na koncepcje "trójpolówki" z osadami (kompostowanie). Nowy dyrektor oczyszczalni w Szlichtyngowej p. Kajzer z pewnością już realizuje nowatorski projekt p. Rahnefeld z wielką korzyścią dla mieszkańców gminy ? Czyli można , .... jak w kampanii przedwyborczej zapowiadała tak i uczyniła , firma ZbigTar została przegoniona a suweren pozostał z "zadowoleniem" dotrzymanego słowa, wyższych opłat na ścieki, nowatorskiej technologii , smrodu i " nie-spełnienia " obietnicy. Proszę Państwa ,..... świat jest podzielony na bogatych i biednych, ( pamiętam - na mądrych i głupich) i ci co mają za co, sprezentowali sobie bardzo nowoczesne technologie polegające na spalaniu (elektrociepłownia) . Ci co widzą większy sens inwestycyjny np. w toruńskich wodach termalnych , aniżeli w programach ekologicznych muszą wiedzieć , że coś zostaje, tak nas Bozia stworzyła, .... cykl biomasy nie jest "tlenem" a fermentacją metanową . Po fermentacji pozostaje również przefermentowany osad. Jest on nieczynny biologicznie, zawiera 30–40% związków humusowych. Jest on zwykle niebezpieczny pod względem sanitarno-epidemiologicznym ale po przeprowadzeniu wapnowania może być stosowany jako nawóz. Może ponownie postawić zapytanie , ....... w jakiej zamożności się widzicie ? Ja kiedyś "opierałem" się taki najnowocześniejszy zakład za granicami kraju, niczym nie przypominał "smrodu" , z piękną kwiatową architekturą wokół i tylko tablica "info" zdradzała jakie cuda wyjeżdżają z taśmy produkcyjnej . Właśnie teraz UE jest bardzo przychylna inwestycją proekologicznym, więc drogie Panie burmistrzynie, może chociażby na koniec Waszych kadencji zainicjujcie te projekty ? Pan Tarka doskonale daje sobie radę bez naszych gmin, my natomiast za chwilę nie damy sobie rady sami zbiodegradować naszych odchodów . Adaś

avatar
~obserwator
15.07.2017 14:56

Dalszy ciąg wojenki p. Burmistrz i jej koleżanki zza miedzy. Obserwuję tą batalie i brakuje mi jednego, nie wiem, dlatego pytam: czy wywożone osady z oczyszczalni we Wschowie p. Burmistrz traktuje z taką samą troską jak wywożone osady przez firmę ZbigTar ?. Czy nasyła na tą firmę hordy urzędników UMiG, WIOŚ, Policja, Straż Miejska, Telewizję ?.Chyba, że wyższa wielokrotnie cena za wywóz nieczystości ze Wschowy załatwiają temat i nie ma potrzeby się tym interesować. Mili czytelnicy jeżeli załatwienie sprawy osadów było by możliwe w inny sposób, jak dotychczasowy rolnicze wykorzystanie ich, to proszę mi wierzyć mielibyśmy wiele przykładów. Niestety przedsięwzięcia te są bardzo drogie, a i tak na końcu tego procesu pozostanie osad. Dalej nasze władze samorządowe tak zadłużyły nasze budżety, inne zadania aktualnie zrzucane na samorządy przez władzę centralne powodują, że budżety są na granicy możliwości, dodać należy, że dotychczasowa nasza władza we Wschowie lekką ręką wydawała środki finansowe na inne przedsięwzięcia, niestety na pewno nie na projekty proekologiczne. Dlatego zalecam zdrowy rozsądek. Często jestem w Osowej Sieni, przejeżdżam do innych miejscowości, widzę jak wywożone są osady i to na pola z dala od tej miejscowości i nie popieram zdania tych, że jest to uciążliwe i wręcz nie do wytrzymania. Dziwić może fakt, że władze i p. Burmistrz Szlichtyngowy nie podejmują działań w sprawie mieszkańców Drzewiec Starych, Nowych i Małych, którzy odczuwają działalność firmy utylizacyjnej z Ciepielówka . Niestety patrząc na to, takiej firmy są niezbędne, na razie brak możliwości umieszczenia ich w kosmosie, bo gdzie by nie były zlokalizowane to zawsze będą kością niezgody. Zwłaszcza jak ktoś zagnie parol wyborczy. Pozdrawiam

avatar
~psl
15.07.2017 15:54

Przypomnilmy sobie bajki Rahnefeldowej z z kampanii wyborczej . Co to nie będzie sie działo jak to będzie pięknie tylko ten Wardecki!. Przychodzi czas rozliczeń a więc sprawadzam, z tego co mi naopowiadała w blokach PGR w Jędrzychowicach. I co zero!

avatar
~xxxxx
15.07.2017 17:15

Było , będzie i zostanie ! są biedni i bogaci a którzy są bardziej szczęśliwi?? to zapytajmy tych bogatych! nikt jeszcze nie zabrał swojego majątku ze sobą odchodząc z tego świata! a jak się podzielił to jego chwała !

avatar
~Dębowa
15.07.2017 21:04

No to teraz szanowna pani radna z Dębowej niech do wszystkich biega i przeprasza że kłamała przed wyborami że ta firma już nie będzie smrodzić. Wstyd kolejny raz oszukani. Pani Stefaniak WSTYD!!! tak obiecywać a tu kolejna klapa.

avatar
~wyborca
15.07.2017 21:23

Masz kase to wygrywasz

avatar
~FWS
16.07.2017 10:32

Kolejna przegrana sprawa Patalas i Rahnefeld. Koszty płacą mieszkańcy.

avatar
~wiola
16.07.2017 11:13

Byłam wczoraj z rodziną na biegu orła. I powiem Wam, że żadnego smrodu nie było, nalotu much ani innego robactwa nie było. Dzieciaki uśmiechnięte i zadowolone, ptaki śpiewają, psy szczekają, drzewa nadal rosną, kwiaty kwitną. Nic niepokojącego się nie dzieje. Rozmawiałam z zaprzyjaźnionym rolnikiem, i też nie widzi żadnych kataklizmów, mleka krowom nie odjęło, kury jaja niosą, ziemniaki i zboża rosną... Ot normalna wieś z tym co się na wsi dziać powinno. Tylko niektóre ludzie strasznie zawistne i zazdrosne, bo ON ma, bo jemu się udało, bo jemu wszystko się udaje...

avatar
~ja
16.07.2017 21:23

mogłaś skoczyć jeszcze pod las i pomoczyć nogi na żwirowni :)

avatar
~Pawel
24.07.2017 20:56

Zapraszam wieczorem.najlepiej dzisiaj.zygac się tak pachnie

avatar
~Giaconi
16.07.2017 14:28

Tylko zazdrość bo co zostało ale jak pomoc to wiedzą w które drzwi zapukać , ale tego się nie zmieni każdy jest głodny a najedzony nie zrozumie głodnego!

avatar
~ja
16.07.2017 21:18

żwir się kopie a dziurę trzeba czymś zasypać. dziś dziura jutro las :)

avatar
~do psi
16.07.2017 22:55

Co chcesz od burmistrz Szlichty, bum inwestycyjny wre, " Marina " w Wyszanowie, sciezki rowerowe do kazdej wioski, amfiteatr w parku Górczyńskim, świetlica w Drzewcach, SUW w Drzewcach, po prostu inwestycyjny zawrót głowy! A w trakcie wyjazdy do Danii, Finlandii, Hiszpanii,Fatimy i wiele innych, gdyby nie pensja burmistrza to byłyby tylko Drzewce a córka u p. Joli by dorabiała.

avatar
~ivan grożny
17.07.2017 12:11

Może i " bum inwestycyjny wre " ale ona osobiście lata po całej Szlichtyngowej po sklepikach i węszy kto tak nieprzychylnie o niej pisze i co ludzie o niej myślą . Czasem staje to się już śmieszne jak ona dba o dobrą reputację swojej osoby . Jednym słowem wystarczy spojrzeć w jej oczy aby zobaczyć to miłosierdzie którym obdziela swoich mieszkańców i tą troskę o miasto i gminę .

avatar
~Xxx
17.07.2017 15:12

Nasza piękna Wschowa ! Smród fekaliow w całym mieście,halas w nocy spać nie daje. Dwie firmy niby ważne ,bo odpadów trzeba się pozbyć na pewno. Stena pracuje na pełnych obrotach tylko nocą,fekalia z oczyszczalni też przeważnie nocą .Nie dziwię się że stajemy się coraz bardziej rozdrażnienie.Kto wreszcie pomyśli o naszym zdrowiu.

avatar
~Nina
17.07.2017 15:48

Leszno pozbywa się problemu i będzie za to mniej płacić a problem zagospodarowania odpadów spadnie na mieszkańców Wschowy i okolic i to oni zapłacą najwyższą cenę bo własne zdrowie. Ludzie tak nie można rozwiązywać problemów kosztem innych. Niech szanowni leszczynianie własne osady i smrody zagospodarują u siebie... Niech sprzedadzą lub wydzierżawią Tarce pola, a sami zobaczą na własne oczy jaki to miód i jaka rzetelność zagospodarowania osadów. Przecież z góry wiadomo, że ta firma nie daje żadnych gwarancji prawidłowego zagospodarowania osadów, a enigmatyczne tłumaczenie, że firma przekazuje osady rolnikowi tylko mydli ludziom oczy, przecież ta firma i rzekomy rolnik to ta sama osoba. Problem ponownie będzie narastał, aż matka natura odda nam to co jej wyrządziliśmy, kiedy nie będzie wody zdatnej do picia, a ludzie zaczną chorować i umierać od tego syfu i czy wówczas nadal nie będzie winnych? Dokąd to wszystko zmierza? Ludzie nie można się poddać należy interweniować wszędzie gdzie się da.

avatar
~zenek
17.07.2017 20:09

Pani Nino niech pani swoje pretensje kieruje do burmistrz Wschowy . Nie kto inny tylko ona zrezygnowała z usług Tarki . Gdyby Tarka wywoził na swoje pola odpady ze Wschowy to by nie podpisywał żadnych usług dla Leszna . A tak sama pani widzi zrobiło się miejsce na polu Tarki to podpisał umowy na wywóz odpadów z Leszna . Niestety życie nie lubi pustek . W rezultacie my wschowianie płacimy dwa razy więcej nowemu odbiorcy tych odpadów i jeszcze wąchamy smród z innego miasta . To jest polityka i wizja przyszłości naszych pseudo nieudolnych władz miasta . Dlaczego my mieszkańcy mamy płacić dwa razy więcej za odpady ? , dlaczego jeszcze nikt tej osoby nie pociągnął do odpowiedzialności za nie gospodarność ?.

avatar
~Śmiech na sali
17.07.2017 16:40

Efektem wojenki Patalas z Tarką jest to że wodociągi w Lesznie płacą około 50 złotych za tonę a (...) SK we Wschowie około 200. No cóż. Kto bogatemu zabroni?

avatar
~zaciekawiony
17.07.2017 17:30

200 zl to netto czy brutto?

avatar
~prześmiewca
17.07.2017 20:12

To bez znaczenia dla tej ze S.K . Ona i tak nie jest w stanie policzyć ile to jest dla brutto czy dla netto .

avatar
~Kumaty
17.07.2017 20:44

Niech się Pani Patalas przyzna gdzie wywożone były osady ze Wschowy w 2015 roku.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl