Jej opowieść pt. „Maleńkie królestwo królewny Aurelki” wygrała w konkursie na Najlepszą Książkę Roku 2009, natomiast „Kosmita” to najważniejsza książka 10-lecia w kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Spotkanie przebiegało w wyjątkowo ożywionej atmosferze. Rozmawiając z uczestnikami pisarka budziła emocje i ciekawość, skłaniała do myślenia i wspólnie z dziećmi szukała odpowiedzi na niełatwe pytania, np. jak rozumiemy wolność, czym jest szczęście, co to znaczy być biednym. Obrazowo przedstawiła też proces powstawania książki, który, jak podkreśliła, nie byłby możliwy bez pomysłu, a chcąc zachęcić dzieci do czytania, wspominała swój pierwszy kontakt z książką i biblioteką. Dla Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel czytanie jest odbywaniem podróży do ciekawych miejsc i w głąb samego siebie. Śledząc losy ryjówki Florki, Gęboluda czy królewny Amelki mali czytelnicy mogą identyfikować się z bohaterami, często też odnajdują w ich przygodach sytuacje oraz problemy jakich sami doświadczają.
Atrakcją spotkania była pluszowa maskotka z długim ryjkiem. Okazało się, że została kupiona w sklepie z używaną odzieżą, a ponieważ była wyjątkowo śmieszna i niezwykła, stała się inspiracją do powstania historii o ryjówce Florce. W trakcie spotkania pisarka opowiedziała o wielu swoich książkach, natomiast do przeczytania dzieciom wybrała bajkę ze zbioru ”Siedmiu wspaniałych” pt. „Trzy obrotne świnki”. Przestrzega w niej przed konsumpcjonizmem, któremu obecnie tak łatwo ulegamy, otaczając się wieloma zupełnie niepotrzebnymi rzeczami.
Odpowiadając dzieciom na liczne pytania, autorka wyznała, że pisze ponieważ lubi przyglądać się ludziom i opowiadać o tym co zobaczyła.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, a uczestniczyli w nim uczniowie klasy trzeciej. Na zakończenie każdy mógł kupić książkę naszego gościa i poprosić o dedykację z autografem.
(Bibl)