Podczas spotkania marszałek podziękowała premierowi za pomoc dla Lubuskiego w postaci sprzętu ochrony indywidualnej, który dotarł do Zielonej Góry. Odniosła się także do obostrzeń na granicach związanych z pandemią. – Zarząd województwa podjął zdecydowane stanowisko w sprawie otwarcia granic. To było bardzo ważne zarówno dla mieszkańców Lubuskiego, jak i Dolnośląskiego, bo tutaj, na zachodzie, bardzo dużo naszych mieszkańców pracuje w Niemczech.– mówiła E. Polak i zaprosiła niemieckich turystów do Lubuskiego.
Jednym z głównych tematów spotkania były możliwości współpracy w zakresie ochrony środowiska. Premier pytał m.in. o lubuskie doświadczenia związane z Afrykańskim Pomorem Świń. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła premiera na Konwent Marszałków. - Od 1 lipca przejęliśmy prezydencję wśród regionów w Polsce i marszałkowie będą gościć w naszym regionie. Pierwszy konwent odbędzie się w Lubniewicach, następnie w Zielonej Górze i w listopadzie w Mierzęcinie. Zapraszam pana premiera na drugi konwent w Zielonej Górze. Ponieważ Niemcy przewodzą wspólnocie europejskiej nasze tematy będą bardzo zbieżne, to przyszłość Unii Europejskiej i przyszłość Polski i Niemiec we wspólnocie europejskiej. Moglibyśmy o tym porozmawiać na jednym z konwentów w regionie lubuskim – mówiła.
Pani marszałek poruszyła także kwestię możliwości realizacji wspólnych projektów unijnych. - Interesuje nas Państwa doskonała skuteczność w realizacji projektów ponadnarodowych. Bardzo skutecznie aplikujecie o środki bezpośrednio w Brukseli. Lubuskie mogłoby być partnerem Saksonii w takich projektach np. w zakresie ochrony środowiska – wyjaśniła. Premier podkreślał, że w przypadku takich projektów bardzo wiele zależy od tego, żeby zatrudnić odpowiednich ludzi, którzy tylko tym się zajmują i żeby te projekty były dobrze przygotowane.
W spotkaniu, na zaproszenie marszałek Elżbiety Anny Polak wziął udział burmistrz Wschowy Konrad Antkowiak. Gmina poszukuje bowiem partnera po stronie niemieckiej.
Współpraca Lubuskie-Saksonia
Współpraca Województwa Lubuskiego z Wolnym Państwem Saksonia trwa od 2008 roku. Co dwa lata odbywają się spotkania grup roboczych, podczas których pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego prowadzą rozmowy merytoryczne z przedstawicielami ministerstw Kraju Związkowego Saksonia. W obecnej perspektywie finansowej Lubuskie współpracuje z Saksonią w ramach programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
(lubuskie.pl)
Foto: Od lewej Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, burmistrz Konrad
Antkowiak oraz Premier Saksonii Michael Kretschmer. (lubuskie.pl)