TworzymyGłos Regionu

reklama

Spotkanie polsko-niemieckie w SOSW: wymiana tradycji Świąt Wielkanocnych

Sobota, 01 kwietnia 2023 o 13:21, aktualizacja Sobota, 01 kwietnia 2023 o 19:12, autor: 2
Spotkanie polsko-niemieckie w SOSW: wymiana tradycji Świąt Wielkanocnych

W dniach 21-24 marca br. w SOSW odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej Johann-Amos-Comenius-Schule z Herrnhut w ramach projektu dofinansowanego z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Tematem spotkania była prezentacja polskich tradycji Świąt Wielkanocnych, co stanowiło nie tylko doskonałą okazję do wymiany kulturowej, ale również zacieśnienia więzi międzyludzkich.

Prezentacja celu projektu

Celem projektu było zapoznanie uczniów z Niemiec z polskimi tradycjami Świąt Wielkanocnych, co miało na celu propagowanie kultury i historii naszego kraju. Spotkanie zorganizowane przez SOSW było idealnym sposobem na wymianę doświadczeń oraz nawiązanie przyjaźni między uczniami z Polski i Niemiec.

Poznawanie tradycji i kreatywność

Pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli w prezentacji obrzędów i tradycji nadchodzących świąt w obu krajach. Po prezentacji odbyły się warsztaty kreatywne, podczas których uczniowie wykonali koszyki z wikliny papierowej, palmy wielkanocne oraz wielkanocne kurczaczki. Zakończeniem tego dnia było wspólne wyjście na kręgle oraz pizzę.

Warsztaty kulinarne i kulturalne

Drugiego dnia młodzież uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, w czasie których przygotowano tradycyjne potrawy wielkanocne: żurek, jajka faszerowane, babeczki oraz sałatkę jarzynową. Ponadto uczestnicy spotkania brali udział w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wschowa. Po warsztatach wszyscy wybrali się na spacer po mieście z przewodnikiem. Punktem kulminacyjnym było wspólne spotkanie świąteczne, na którym serwowane były potrawy przygotowane podczas warsztatów kulinarnych. Dzień zakończył się wspólną zabawą przy muzyce i świetnymi humorami.

Wizyta w skansenie i poznawanie tradycji wielkopolskich

W czwartek odbył się wspólny wyjazd do skansenu w Wolsztynie, gdzie również młodzież miała okazję poznać wielkopolskie tradycje wielkanocne oraz uczestniczyli w warsztatach wikliniarskich. Na zakończenie pobytu w skansenie odbył się pyszny swojski poczęstunek. Po powrocie uczestnicy odwiedzili koleżanki i kolegów w Grupach Wychowawczych, gdzie wspólnie uczestniczyli w rozmowach, grach i zabawach integracyjnych.

Zakończenie spotkania i podsumowanie

W ostatnim dniu wizyty naszych gości wszyscy udali się na tradycyjne szukanie drobnych upominków schowanych przez Zajączka oraz podsumowano całe spotkanie. Uczestnicy wyrazili swoją wdzięczność za możliwość poznania tradycji i zwyczajów związanymi z polskimi Świętami Wielkanocnymi. Spotkanie okazało się doskonałym sposobem na nawiązanie przyjaźni oraz na poszerzenie horyzontów kulturowych uczestników.

Owocna współpraca SOSW i Johann-Amos-Comenius-Schule z Herrnhut

Spotkanie uczniów i nauczycieli było wspaniałą okazją do poznania polskich tradycji Świąt Wielkanocnych. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z polskimi obrzędami i zwyczajami związanymi z tymi świętami, ale przede wszystkim mieli okazję nawiązać międzynarodowe kontakty, co stanowiło niezwykle cenne doświadczenie. Organizatorzy projektu mogą być dumni z jego sukcesu, a uczniowie i nauczyciele z pewnością będą wspominać to wydarzenie przez długi czas.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Mieszkanka
01.04.2023 22:35

Brawo!

avatar
~Mol
01.04.2023 23:24

Piękne spotkanie . Brawa dla Was , za to ,ze w przeciwieństwie do niektórych ludzi , otwieracie się na innych europejczyków .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl